Přeskočit na obsah

Přímé vlakové spojení Brna a vídeňského letiště má pokračovat, jezdit se bude v lepších časech než doposud

29. března 2023

Půlroční pilotní provoz brzy skončí, vlaky na trase Brno – vídeňské letiště Schwechat by však měly v závazku takzvané veřejné služby jezdit dál. Rychleji a v lepších časech. Linku finančně podporovanou městem Brnem má s novým jízdním řádem od 11. června 2023 provozovat dopravce Gepard Express.

Rada města Brna dnes na základě předběžné tržní konzultace schválila záměr zajistit provoz přímého železničního spojení města Brna a mezinárodního letiště Vídeň v období od 11. června 2023 do poloviny prosince 2025 na základě smlouvy s dopravcem Gepard Express.

Ten by měl na uvedené trase zajišťovat dopravu jedním párem přímého vlakového spoje denně, jenž bude částečně hrazen kompenzací od města Brna. Její výše na zbylou část letošního roku je stanovena na 13 933 525 korun, na celý rok 2024 na 28 572 601 korun. Mechanismus výpočtu výše platby od města za rok 2025 bude stanoven ve smlouvě, která počítá s půlroční výpovědní lhůtou. Po dnešním rozhodnutí ještě musí následovat další kroky, zejména uveřejnění oznámení o výběru dopravce a následné předložení konkrétní smlouvy radě ke schválení.

Zájem provozovat linku projevil kromě Gepard Expressu také stávající poskytovatel služby, společnost RegioJet, a. s. „Za klíčové považuji to, že se podařilo dohodnout pro cestující ještě výhodnější časy, než byly ty dosavadní. Díky tomu je možné při brzkém příjezdu na letiště a pozdějším odjezdu z něj stihnout celou ranní odletovou a večerní příletovou špičku. Tento požadavek byli schopni splnit oba zájemci. Rozhodla nižší cena a kratší čas cesty. Oproti dnešnímu stavu stráví cestující ve vlaku přibližně o 35 minut méně, při porovnání aktuálních nabídek vychází vybraný dopravce lépe o 15 minut,“ uvedl radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl.

Plánované časy:
Brno hl. n. 2:15 – Flughafen Wien 3:50
Flughafen Wien 23:10 – Brno hl. n. 0:45

Další parametry poskytované služby:
- zajištění přidělení tras vlaků správcem infrastruktury
- provoz klimatizovaných vozů
- komunikace s cestujícími i v cizím jazyce (AJ/NJ)
- zabezpečení náhradní autobusové dopravy při mimořádnosti v provozu do 30 minut od plánovaného odjezdu vlaku
- nabídka možnosti doplňkového pojištění ztráty odletu při zpoždění vlaku (za cenu 90–100 korun)
- zajištění uznávání jízdních dokladů IDS JMK v úseku Brno–Břeclav pro vnitrostátní cestující pro přepravu v regionální relaci
- vydání dojezdové jízdenky na MHD v Brně k vlakové jízdence (po vyřešení technických aspektů s propojením prodejních systémů)

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.