Primátor přivítal občánky ČR narozené v Belgii a v Lucembursku

  • 02. června 2017
  • 1 minuta čtení
(ik) – Osmdesáti občánkům České republiky narozených loni v Belgii a v Lucembursku předal brněnský primátor Petr Vokřál pamětní listy, plyšové krokodýly, repliky pražských grošů z doby Václava II. a pamětní mince s motivy Špilberku a Petrova.

Slavnost se uskutečnila ve čtvrtek v Královském loutkovém divadle Peruchet v Bruselu a v pátek na Velvyslanectví ČR v Lucemburku.

Narodili se daleko od Brna, přesto jsou momentálně brněnskými občánky. Jsou ze zákona zapsáni na zvláštní matrice, která sídlí v Brně.

„V moderní, otevřené společnosti je samozřejmostí žít a pracovat i za hranicemi vlastní země,“ uvedl při slavnosti v Bruselu rodičům doprovázející děti Petr Vokřál. „Této možnosti jste využili také vy, občané České republiky, a ve svých domovech v zahraničí budujete dobré pracovní i rodinné zázemí.

Zvláštní matrika v Brně eviduje ročně přes 10 000 nových občanů ČR narozených či již určitou dobu žijících v zahraničí. V tomto počtu jsou spolu s novorozenci všechny věkové kategorie včetně dospělých.

Představitelé Brna vítají nové občánky v Belgii pravidelně od roku 2008, neboť v Bruselu sídlí část vrcholných institucí EU.

Letos se tato slavnost odehrála i Lucemburku vzdáleném od Bruselu přes dvě stě kilometrů. 

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít