Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

  • 21. září 2023
  • 2 minuty čtení
  • Tadeáš Mima

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Do půlky října se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.

Název ocenění symbolizuje, že dobrovolníci jsou těmi, kdo pomáhají vykřesat jiskry lidství a vzájemné sounáležitosti. Křesadlo tak umožňuje důstojně poděkovat lidem, kteří věnují svůj volný čas potřebným a jejich nezištné podpoře. Zároveň jde o cestu, jak přiblížit dobrovolnictví většinové společnosti a nadchnout další zájemce k prospěšným aktivitám.

Dobrovolníky, ať už jednotlivce, či skupiny působící v Jihomoravském kraji, mohou nominovat neziskové organizace, neformální kolektivy, spolky, obce nebo široká veřejnost. Jeden navrhovatel může zaslat libovolný počet nominací, a to prostřednictvím speciálního formuláře zde. Nominace se uzavřou 15. října.


Slavnostní večer ocenění Křesadlo 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj

Laureáty vybere soutěžní komise hned v osmi kategoriích. Ocenění obdrží například dobrovolníci z oblasti sociálních služeb, zdravotnictví, vzdělání či humanitární pomoci. Navíc se otevírá také kategorie takzvané divoké karty, v níž lidé vyberou svého adepta přímo na webu Křesadla. Hlasování se plánuje od 23. října do 24. listopadu.

Slavnostní vyhlášení výsledků, jež bude hostit Divadlo na Orlí, se uskuteční v prosinci. Předávanou cenou bude originální, funkční křesadlo vyrobené podle starého vzoru na hradě Křivoklát. Kompletní informace o projektu přináší jeho oficiální stránky www.kresadlo2019-jmk.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít