Přeskočit na obsah

Příběhy klientů Sociálního nadačního fondu přiblíží dnes pokřtěná tramvaj. Po Brně bude jezdit od zítřka

09. prosince 2020
Nemoc, zdravotní postižení, hmotný nedostatek nebo prostě jen shoda nepříznivých okolností je dostaly do nepříznivé životní situace, z níž by se sami nedokázali vymanit. S konkrétními příběhy klientů Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje se mohou cestující seznámit v dnes představené tramvaji. Vůz, který je zvenčí označen logem a mottem fondu, pokřtila primátorka města Brna a současně předsedkyně správní rady fondu Markéta Vaňková a generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Do provozu bude tramvaj nasazena ve čtvrtek.

„Činnost fondu přesně vystihuje jeho motto: Pomáháme těm, ke kterým se štěstí otočilo zády. Navíc velmi často zaplňujeme mezeru v legislativě, protože mnozí z našich klientů propadají sítem možných dávek a jiných forem státní pomoci. Fond se pro ně stává poslední a jedinou možnou šancí,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Důkazem je skutečnost, že množství podávaných žádostí o pomoc každý rok stoupá. „Letos jsme schválili podporu pro téměř 160 žadatelů, jednotlivců i neziskových organizací, což je zhruba třetinový nárůst ve srovnání s rokem 2019. A zatímco vloni jsme darovali 2 miliony, letos jsme mezi klienty rozdělili o 1,6 milionu korun více. Naštěstí také přibývá sponzorů, jimž opravdu ze srdce děkuji,“ dodala Markéta Vaňková.

Hlavním donátorem Sociálního nadačního fondu je město Brno. Mezi podporovatele fondu se také řadí městské společnosti, například Teplárny Brno či Brněnské komunikace, i soukromí dárci, kteří se zapojují do veřejné sbírky. Prostřednictvím portálu www.darujme.cz a transparentního bankovního účtu veřejné sbírky 225782453/0600 je možné podpořit aktuální projekty fondu, mezi které patří program „Pomáhejte s námi“, podpora domácí hospicové péče „Hospic doma“, sbírka „Slunce pro Filipa“ na zajištění péče o chlapce v kómatu a projekt „Pomozte s námi postavit Nový domov pro lidi s PAS“.

„Velmi si vážíme vstřícnosti dopravního podniku, který nám umožnil přiblížit práci fondu dalším lidem, již se potýkají s problémy, ale neví, kam se obrátit. Činnost fondu blíže představuje také nové prezentační video, které je ke zhlédnutí na našem Facebooku a webu,“ upřesnila místopředsedkyně správní rady Monika Škorpíková.

„Naše vozy křižují celé město Brno. Díky tomu je možné nejrůznější informace, v tomto případě osvětu týkající se Sociálního nadačního fondu, zprostředkovat nejen cestujícím, ale všem Brňanům a návštěvníkům města. Jsme rádi, že můžeme podpořit projekt, který pomůže potřebným,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Svoji tramvaj už v Brně měla například pacientská organizace Debra, která pomáhá usnadnit život lidem s nemocí motýlích křídel, ale také třeba Vila Tugendhat, hrad Špilberk, Národní divadlo Brno či Městské divadlo Brno.

Tramvaj Sociálního nadačního fondu vznikla díky podpoře hlavního partnera nadačního fondu, statutárního města Brna, který poskytl marketingový prostor, a Dopravního podniku města Brna a.s., jenž zajistil polep tramvaje. „Sociální nadační fond tak může ušetřené finance využívat pro přímou podporu žadatelů,“ doplnila primátorka Markéta Vaňková.

Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje (SNF) je nevládní organizace založená původně jako Sociální nadace města Brna „Domovy potřebných“. Vznikla už v roce 1993, o pět let později se transformovala na nadační fond. V roce 2014 se působnost fondu rozšířila na Jihomoravský kraj. SNF svoji pomoc směruje především na rodiny s dětmi či děti bez rodiny, seniory a lidi se zdravotním postižením. Letos zaměřil svoji pozornost více na samoživitele a samoživitelky, kteří se během dvou vln epidemie nemoci covid-19 a vyhlášených omezení ocitli v existenčních problémech, neboť přišli o možnost příjmu z důvodu péče o děti nebo ztratili zaměstnání. SNF však podporuje také činnosti některých neziskových organizací. Těch bylo letos celkem čtrnáct, mezi nimi například organizace Tady to mám rád, která se dlouhodobě angažuje v oblasti pomoci lidem s poruchou autistického spektra, nebo Bílý kruh bezpečí, poskytující odborné poradenství a pomoc obětem, svědkům a pozůstalým po obětech trestných činů.

Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje           
Mečová 5, Brno 602 00                                
tel.: 603 230 845                              
e-mail: kancelar@socialni-nadacni-fond.cz
www.socialni-nadacni-fond.cz
www.facebook.com/socialni.nadacni.fond/

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

O KLIENTECH SOCIÁLNÍHO NADAČNÍHO FONDU MĚSTA BRNA A JIHOMORAVSKÉHO KRAJE

Neziskové organizace

Tady to mám rád
Organizace realizuje projekt „Nový domov“, jehož cílem je vybudovat komunitní typ bydlení pro dospělé lidi s PAS a umožnit budoucím obyvatelům tohoto bydlení a jejich rodinám připravit se na novou životní etapu. Jedná se o pilotní projekt s využitím mezinárodních zkušeností z Irska a Španělska. Záměrem projektu je realizace aktivit směřujících k začleňování lidí s autismem do komunity a k podpoře rozvoje komunitních sociálních služeb pro lidi s poruchou autistického spektra ve městě Brně a Brněnské metropolitní oblasti. SNF daroval 100 tisíc korun a nadále pomáhá prostřednictvím sbírky.

Bílý kruh bezpečí
Organizace poskytuje odborné poradenství a pomoc obětem, svědkům a pozůstalým po obětech trestných činů prostřednictvím pořízení „mobilní poradny", tzn. vozidla formátu dodávky s uzpůsobeným vnitřním prostorem (sedadla proti sobě, stolek uprostřed) umožňujícím poskytování právní, psychické, organizační a emocionální podpory v místě dle potřeb cílové skupiny na území Jihomoravského kraje. Projekt reaguje na nedostatečnou dostupnost služby v místě dle individuálních potřeb klientů (zejména z řad zvláště zranitelných obětí), přičemž pořízení mobilní poradny skýtá řešení jak dopravy odborníků do místa, tak i zázemí pro poskytování přímé pomoci. SNF daroval 50 tisíc korun.

Fyzické osoby

Barbora A.
Barbora se celodenně pohybuje na mechanickém vozíku. Ten stávající je však již každodenním používáním opotřebovaný, navíc Barbora kvůli operaci páteře potřebuje odpružení sedu a zádovou opěrku s lepší oporou.  Barbora studuje na právnické fakultě MU, přivydělává si právním poradenstvím ve spotřebitelské poradně časopisu dTest, plave. Pro realizaci pracovních a zájmových aktivit potřebuje osobní asistenci. Celková cena vozíku, který není hrazen z prostředků zdravotního pojištění, činí 217.462 koruny. SNF daroval 30 tisíc.

Lubomír L.
Těsně před porodem druhého dítěte byla Lubomírově manželce diagnostikována rakovina prsu. Letos na podzim zákeřné nemoci podlehla. Po její smrti tak Lubomír pečuje sám o dvě malé děti, tříletou Šarlotku a jednoročního Štěpánka. Přátelé rodiny založili sbírku na www.donio.cz s cílem zajistit finance na chůvu, která se bude o chlapce starat, když bude otec v práci. Jedná se o dobu zhruba dvou let, než bude chlapec moci chodit do školky. Jestliže bude vybráno více, peníze budou použity na další výdaje pro děti, jako je školkovné, potřeby pro děti, školy v přírodě apod. tak, aby měly zajištěno co nejklidnější dětství. SNF podpořil rodinu částkou 80.000 Kč.

Hana T.
Kvůli těžké diagnóze dětské mozkové obrny je Hana od dětství upoutána na invalidní vozík. Po letech strávených v ústavní péči se ale zvládla osamostatnit a začala si naplňovat svoje sny. V současnosti žije Hana s přítelem, se kterým mají 22měsíční dceru. Většinu nutné péče o Hanu a dceru zajišťuje přítel sám, což je pro něj náročné fyzicky i psychicky. Proto mladý pár vyžívá také asistenční službu a soukromou asistentku, obě služby jsou však finančně náročné. Nadační fond přispěl na úhradu osobní asistence částkou 30.000 Kč.

Hana G.
Paní Hana sama vychovává svá devítiletá dvojčata. Otec není s dětmi v kontaktu a ani nehradí výživné. Aby měla možnost pečovat o děti, pracovala pouze brigádně v muzeu na dohodu o provedení práce a vypomáhala v domácnosti seniorce, která bohužel zemřela. Nemá nikoho, kdo by jí s dětmi vypomohl, ale až dosud vše sama zvládala a nikdy o finanční pomoc nežádala. Kvůli karanténě však přišla o zdroj příjmů. Žádala o dávku mimořádné okamžité pomoci na Úřadu práce, žádost jí byla zamítnuta. Náš fond žádala o pomoc s nájemným do doby, než vyřeší svou současnou finanční situaci.

Beata S.
Beata je matka samoživitelka, která pečuje o tříletou dceru. Členové její rodiny, kteří ji dosud podporovali, ale sami kvůli koronavirové karanténě přišli o zdroj příjmů a nemohou jí pomáhat. Paní Beátě vznikl dluh na nájemném, který nemá z čeho uhradit. Žádost o dávku mimořádné pomoci z Úřadu práce jí byla zamítnuta, proto se obrátila na nadační fond.

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.