Příběh sálu Rady, jeho tajemné fresky a náročné rekonstrukce si prohlédněte online

  • 12. dubna 2022
  • 1 minuta čtení
(ral) - Po sérii komentovaných prohlídek ze začátku roku, které se těšily velkému zájmu veřejnosti, se teď lidé s pestrým osudem sálu Rady města Brna na Nové radnici seznámí i z pohodlí domova, a to v nové storymapě.

Sál, ve kterém byla v minulosti soudní síň, skladiště i vývařovna a v moderní době v něm zasedají brněnští radní, prošel v uplynulých dvou letech nákladnou rekonstrukcí. V rámci ní restaurátoři částečně odkryli a částečně znovu vytvořili barokní fresky, jimiž byl dříve vyzdoben. (Více o rekonstrukci najdete ve starší tiskové zprávě.)

Informace o historii sálu a o průběhu rekonstrukce shrnuje publikace Zachráněné dědictví, kterou autorsky připravila hlavní restaurátorka Michaela Rychlá Navrátilová a kunsthistoričky Šárka Fidrichová, Michaela Šeferisová Loudová a Hana Špendlíková. Podobné informace jsou teď dostupné online díky nové aplikaci Sál Rady, která vznikla pod vedením Archivu města Brna ve spolupráci s magistrátním Odborem městské informatiky a zmíněnou Šárkou Fidrichovou.

Aplikace veřejnosti představuje historii sálu Rady a Nové radnice. Obsahuje celou řadu historických i aktuálních fotografií a pomocí virtuální prohlídky zpřístupňuje prostory, které jsou v běžném režimu veřejnosti uzavřené. Texty se zaměřují přímo na malbu v sálu Rady, její umělecko-historické zhodnocení a především její restaurování, které bylo dokončeno na konci roku 2021. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít