Přeskočit na obsah

Příběh sálu Rady, jeho tajemné fresky a náročné rekonstrukce si lidé prohlédnou online

08. dubna 2022

Soudní síň, skladiště i vývařovna. Po sérii komentovaných prohlídek ze začátku roku, které se těšily velkému zájmu veřejnosti, se teď lidé s pestrým osudem sálu Rady města Brna na Nové radnici seznámí i z pohodlí domova, a to v nové storymapě.

„Sál, ve kterém v moderní době zasedají brněnští radní, prošel v uplynulých dvou letech nákladnou rekonstrukcí, která mu vrátila barokní vzhled a zároveň ho vybavila pro provoz v 21. století. Z hlediska kulturní historie Brna šlo o velmi významnou akci, během které restaurátoři odhalili poslední neznámou fresku v Brně. Věděli sice, že barokní fresková výzdoba v sálu byla, ale nebylo jisté, co přesně zobrazovala,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný. (Více o rekonstrukci najdete ve starší tiskové zprávě.)

Informace o historii sálu a o průběhu rekonstrukce shrnuje publikace Zachráněné dědictví, kterou autorsky připravila hlavní restaurátorka Michaela Rychlá Navrátilová a kunsthistoričky Šárka Fidrichová, Michaela Šeferisová Loudová a Hana Špendlíková. Podobné informace jsou teď dostupné online díky nové aplikaci Sál Rady, která vznikla pod vedením Archivu města Brna ve spolupráci s magistrátním Odborem městské informatiky a zmíněnou Šárkou Fidrichovou.

Aplikace veřejnosti představuje historii sálu Rady a Nové radnice. Dále se zaměřuje přímo na malbu v sálu Rady, její umělecko-historické zhodnocení a především její restaurování, které bylo dokončeno na konci roku 2021. Důležitou částí je také ukázka současné podoby sálu, jelikož není veřejnosti běžně přístupný.

„Celkově v aplikaci najdeme spoustu zajímavých textů, které zaujmou laickou i odbornou veřejnost.  Ty jsou doplněny velkým množstvím obrázků, jak historických z Archivu města Brna, tak z průběhu restaurování. Současná podoba je prezentována fotografiemi od Marie Schmerkové a Libora Teplého a také virtuální prohlídkou zpracovanou Odborem městské informatiky,“ dodal Tomáš Koláčný.

Aplikace je dostupná na adrese https://brno.cz/sal-rady.  

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.