Přeskočit na obsah

Příběh sálu Rady, jeho tajemné fresky a náročné rekonstrukce si lidé prohlédnou online

08. dubna 2022
Soudní síň, skladiště i vývařovna. Po sérii komentovaných prohlídek ze začátku roku, které se těšily velkému zájmu veřejnosti, se teď lidé s pestrým osudem sálu Rady města Brna na Nové radnici seznámí i z pohodlí domova, a to v nové storymapě.

„Sál, ve kterém v moderní době zasedají brněnští radní, prošel v uplynulých dvou letech nákladnou rekonstrukcí, která mu vrátila barokní vzhled a zároveň ho vybavila pro provoz v 21. století. Z hlediska kulturní historie Brna šlo o velmi významnou akci, během které restaurátoři odhalili poslední neznámou fresku v Brně. Věděli sice, že barokní fresková výzdoba v sálu byla, ale nebylo jisté, co přesně zobrazovala,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný. (Více o rekonstrukci najdete ve starší tiskové zprávě.)

Informace o historii sálu a o průběhu rekonstrukce shrnuje publikace Zachráněné dědictví, kterou autorsky připravila hlavní restaurátorka Michaela Rychlá Navrátilová a kunsthistoričky Šárka Fidrichová, Michaela Šeferisová Loudová a Hana Špendlíková. Podobné informace jsou teď dostupné online díky nové aplikaci Sál Rady, která vznikla pod vedením Archivu města Brna ve spolupráci s magistrátním Odborem městské informatiky a zmíněnou Šárkou Fidrichovou.

Aplikace veřejnosti představuje historii sálu Rady a Nové radnice. Dále se zaměřuje přímo na malbu v sálu Rady, její umělecko-historické zhodnocení a především její restaurování, které bylo dokončeno na konci roku 2021. Důležitou částí je také ukázka současné podoby sálu, jelikož není veřejnosti běžně přístupný.

„Celkově v aplikaci najdeme spoustu zajímavých textů, které zaujmou laickou i odbornou veřejnost.  Ty jsou doplněny velkým množstvím obrázků, jak historických z Archivu města Brna, tak z průběhu restaurování. Současná podoba je prezentována fotografiemi od Marie Schmerkové a Libora Teplého a také virtuální prohlídkou zpracovanou Odborem městské informatiky,“ dodal Tomáš Koláčný.

Aplikace je dostupná na adrese https://brno.cz/sal-rady.  

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.