Přežil útrapy války i komunismu. Zemřel Karel Ellinger

  • 01. února 2024
  • 2 minuty čtení
  • Zuzana Gregorová

Pouhý den po udílení Cen města Brna pro rok 2023 zemřel jeden z držitelů Karel Ellinger.  Ocenění obdržel za sdílení osobního svědectví o hrůzách války, které přispívalo k šíření demokratických hodnot ve společnosti.

Karel Ellinger se narodil 27. července 1928 v Brně. Jak uvádí web sbírky vzpomínek pamětníků Paměť národa, "jeho otec pocházel z židovské rodiny, která žila v Pohořelicích dlouhé generace a ve městě požívala vážnosti – dědeček z otcovy strany, gymnaziální spolužák Tomáše Garrigua Masaryka, vykonával v Pohořelicích funkci starosty. Křesťanská maminka byla sirotek, pracovala jako písařka u soudu." Za 2. světové války mohl studovat pouze na židovském gymnáziu na Hybešově ulici. Z 20 chlapců ve třídě přežil holocaust jediný – Karel Ellinger.

V roce 1943 dostal se svým bratrem Janem předvolání do transportu do Terezína, na sv. Václava roku 1944 oba putovali v dobytčácích do Osvětimi. Na stranu života je při výběru pracovníků pro válečnou výrobu poslal nechvalně známý Josef Mengele.

Vybraní vězni byli později převezeni do pracovního lágru v Bavorsku. Nešlo sice o vyhlazovací tábor, ale i tak byla průměrná délka života vězňů čtyři měsíce. Toto období o pouhé dva dny překročil Jan Ellinger.

Karel se ocitl na hranici smrti v závěru války, kdy byl transportován do Dachau. Přežil operaci nohy bez umrtvení, ale od spolupacienta se nakazil tyfem. 178 centimetrů vysoký chlapec tehdy vážil pouhých 38 kilogramů.

V dubnu 1945 koncentrační tábor Dachau osvobodila americká armáda a totálně vyčerpaný Karel Ellinger se šest týdnů zotavoval ve vojenském lazaretu. Přes tuto i pozdější nepřízeň osudu se stal odborníkem v oblasti technických věd a je autorem více než 20 patentů.

Od 90. let o životě v předválečném a válečném Brně i svých zážitcích z lágrů vyprávěl žákům a studentům. 

Cenu města Brna za zásluhy o svobodu a demokracii obdržel v roce 2023, slavnostní předávání se uskutečnilo 30. ledna 2024 ve Sněmovním sále na Nové radnici. Karel Ellinger ceremoniál sledoval online z nemocnice. 31. ledna se jeho fascinující životní pouť uzavřela.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít