Přeskočit na obsah

Prevence je základ. Jak na to, se dozvíte na akci Brno narůžovo

11. října 2021 2 minuty čtení
(zob) – Říjen je po celém světě zasvěcen boji proti rakovině prsu a podpoře onkologických pacientů. V úterý proto na piazzettě před Janáčkovým divadlem proběhne velká osvětová akce Brno narůžovo, jíž provede písničkář Pavel Helán. V přilehlém parku se bude konat běžecký štafetový závod, jehož cílem je odbourat strach z bílých plášťů.

Do růžové bude v úterý 12. října oděno několik brněnských budov, mezi nimi Mahenovo divadlo nebo fontána před Janáčkovým divadlem, připomínat si totiž budeme dny boje proti rakovině prsu. Prevenci onkologických onemocnění nejde jenom připomínat, ale důležitější je konat. Přesné návody se dozvíte od 15 hodin na piazzettě před Janáčkovým divadlem. 

Připraven je bohatý program – můžete si nechat změřit kvalitu své kůže a kožní bariéry, což prozradí míru rizika melanomu. Měřit se bude také složení těla a fyzická zdatnost jedince. Odborníci vás naučí i správné techniky samovyšetření prsou a varlat. Ve stánku výživového poradenství také můžete prokonzultovat zdravou životosprávu. 

Během odpoledne proběhne první štafetový běh Masarykova onkologického ústavu. Poběží se parkem pod Janáčkovým divadlem a závod bude zasvěcen odbourání strachu z bílých plášťů. Zúčastní se ho dvoučlenné týmy z řad vedení a zaměstnanců MOÚ, spolupracujících pracovišť a veřejnosti. Celý běh se uskuteční za podpory Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. 

Odpolednem provede písničkář Pavel Helán a těšit se můžete na vystoupení kouzelníka Michala Ondřeje, který bude čarovat s růžovými balonky. 

Kampaně se zúčastní i pacientské organizace a zástupci uskupení, která podporují onkologické pacienty. Ty podporují nejen pacienty, ale také jejich rodiny a blízké při řešení nenadálých ekonomických, pracovních, psychických nebo zdravotních situací.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.