Přes sto šedesát mladých lidí z Brna si převzalo ocenění DofE - Tiskový servis

Přes sto šedesát mladých lidí z Brna si převzalo ocenění DofE

  • 27. února 2025
  • 3 minuty čtení

Sto šedesát šest mladých lidí z Brna si dnes převzalo certifikát Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, zkráceně DofE. Program neformálního vzdělávání je určený pro lidi ve věku od 13 do 24 let. V Česku funguje od roku 1995. DofE může účastníkům pomoct i u přijímacích zkoušek (např. brněnská Střední škola grafická dává za certifikát z programu body u přijímacího řízení).

Absolventi si převzali ocenění za bronzovou a stříbrnou úroveň. Každý účastník programu si volí dovednost, sportovní a dobrovolnickou aktivitu podle svého zájmu. Těm se pak věnuje několik měsíců. Absolvovat musí také týmovou expedici. „DofE rozvíjí mladé lidi, vede, inspiruje a motivuje je k tomu, aby v sobě našli možná i něco úplně nového: zůstat u toho, nevzdat se a dělat něco, co člověka baví a posouvá,“ popisuje ředitelka české kanceláře Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu Gabriela Drastichová.

„Mám radost, že jsme mohli ocenit šikovné žáky a studenty, kteří se chtějí vzdělávat a pracovat na sobě i mimo školní výuku. Program DofE podporuje také kreativitu a samostatnost, což tito mladí lidé zajisté zužitkují i ve svém budoucím životě,“ uvedla radní města Brna pro oblast školství Irena Matonohová.

V Brně bylo do DofE v loňském roce zapojeno 26 center, kde program plní 834 žáků základních a středních škol. V celém Jihomoravském kraji se loni programu účastnilo 1 473 žáků.

Na brněnské Základní škole Labská se do DofE zapojila Nela Večeřová. Na bronzové úrovni si v pohybu dala za cíl zlepšení ve střelbě na cíl v korfbalu. V dovednosti si vytyčila, že složí píseň, nazpívá ji a připraví k ní videoklip na YouTube, a v dobrovolnictví učila syna školní asistentky na kytaru. „Původně jsem si myslela, že plnění DofE bude jednoduché. Začátek opravdu snadný byl – plnit úkoly, které mě bavily. Ale pak jsem zjistila, že je to těžší, než se na první pohled zdá. Díky splnění bronzové úrovně jsem ale dokázala nejen překonat překážky, ale taky věřit v sebe sama.“

Ve škole Nelu vedl Daniel Andrášik. Ten na DofE oceňuje, že je program pro všechny. „Zapojit se mohou žáci s různými zájmy, ale i ti z méně podnětného prostředí, kteří se dosud ničemu organizovaně nevěnovali. DofE však necílí pouze na osobní růst žáků, ale posouvá také vedoucí, kteří žáky provázejí. Sledovat, jak se děti rozvíjejí a překonávají vlastní výzvy, je velmi inspirující, motivující a nabyté zkušenosti je možné přenést i do vzdělávacího procesu ve školním prostředí,“ dodává Daniel Andrášik.

Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, v roce 1956 jako podporu seberozvoje chlapců a dívek bez ohledu na jejich zázemí, fyzické schopnosti nebo dovednosti. Do Česka program přivedla golfová šampionka Luisa Abrahams. Do programu se v minulém roce v celém Česku zapojilo přes 8 800 mladých lidí ve skoro čtyřech stovkách DofE center. V 381 DofE centrech je doprovázelo bezmála 900 dobrovolných vedoucích  – učitelů, preventistů, vychovatelů nebo trenérů.

  • Kontakt pro média

    Pavla Lioliasová

    Manažerka komunikace a marketingu The Duke of Edinburgh’s International Award Czech Republic Foundation, o. p. s.

  • Kontakt pro média

    Tiskové středisko MMB

Další zprávy z rubriky

Nejnovější tiskové zprávy