Přeskočit na obsah

Přednáškové odpoledne připomene výročí Ernsta Macha

13. března 2018 2 minuty čtení
(mak) – Před 180 lety, 18. února 1838, se v Chrlicích narodil významný fyzik, filozof a technik Ernst Mach.

U příležitosti tohoto výročí se 15. března uskuteční na půdě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brněnské dny Ernsta Macha.

Během přednáškového odpoledne pro odbornou i laickou veřejnost, které začne ve 14 hodin v posluchárně F2 na Přírodovědecké fakultě MU, se odborníci z Masarykovy a Karlovy univerzity budou věnovat tématům spjatým s životem a dílem chrlického rodáka.

Přiblíží tak například dramatický osud Machovy pamětní desky na jeho rodném domě či vzájemné sympatie i antipatie mezi Machem a Einsteinem. Chybět nebudou přednášky s experimenty věnované rotacím či zdánlivým mechanickým paradoxům.

„Některé mechanické jevy nám mohou připadat paradoxní. Když se však nad nimi zamyslíme a dokážeme je vysvětlit, paradox zmizí. Budeme se mimo jiné ptát, zda musí být povrch kapaliny vodorovný, jak přimět přetížený výtah, aby se rozjel, jak snadno zatáčet na lyžích nebo jak svítí padající žárovka,“ uvedla spoluautorka přednášky Mechanické „paradoxy“ Jana Musilová z Masarykovy univerzity.

Ernst Mach (18. 2. 1838 – 19. 2. 1916) prožil v Brně prvních devět let života. Světový věhlas získal jako filozof, spoluzakladatel empiriokriticismu, zvaného také machismus, ale hlavně jako fyzik, zasáhl však i do dalších oborů, jako je fyziologie a psychologie.

V roce 1867 se Mach stal profesorem experimentální fyziky na univerzitě v Praze, kde působil 28 let a dvakrát zastával funkci rektora. Vzrůstající nacionalismus a politické poměry ho však z Prahy vyhnaly. Vrátil se na vídeňskou univerzitu jako profesor tzv. induktivní filozofie. Na konci 19. století byl vlivnou a známou osobností v oblasti vědy i filozofie.

K některým problémům soudobé fyziky, jako jsou atomární teorie či platnost newtonovského pohledu na svět, se vyjadřoval poměrně kontroverzně. Principy Newtonovy mechaniky podrobně rozebral ve své slavné knize Mechanika z roku 1883.

Na mezinárodním poli se mu dostalo pocty v podobě Machova čísla, fyzikální veličiny používané v aerodynamice, která udává poměr rychlosti tělesa v určitém prostředí k rychlosti zvuku v tomtéž prostředí. Jednotka označovaná symbolem Ma tak například udává poměr rychlosti letadla k rychlosti zvuku.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.