Přeskočit na obsah

Před 74 lety bylo Brno osvobozeno od nacistů

26. dubna 2019 1 minuta čtení
(ral) - Rok co rok se 26. dubna zaplní Čestné pohřebiště Ústředního hřbitova osobnostmi, které přijdou vzdát hold obětem, jež padly za svobodu Brna. Od poražení německých jednotek uplynulo letos 74 let.

Takzvaná bratislavsko-brněnská operace z prvních měsíců roku 1945 vrcholila květnovými boji na mnoha částech Moravy. V tu dobu už Brno díky vojákům 2. ukrajinského frontu a rumunské armády dýchalo několik dní volně. Boje osvobozující moravskou metropoli, odehrávající se zvláště od 23. do 26. dubna, stály život tisíce vojáků i více než 1000 Brňanů. Jejich památce se dnes poklonili primátorka Markéta Vaňková, náměstci Petr Hladík a Tomáš Koláčný, tajemník Magistrátu města Brna Pavel Loutocký a řada dalších osobností. Vzpomínkový program zakončila čestná salva a státní hymna České republiky.

O tom, jak osvobozování Brna probíhalo, informuje například Internetová encyklopedie dějin Brna.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.