Přeskočit na obsah

Před 60 zdolali kavkazský vrchol Pik Brno

17. července 2017 1 minuta čtení
(ik) – 17. července 1957 v 10 hodin středoevropského času vystoupil tým horolezců z VŠ Slavie Brno na kavkazský vrchol vysoký 4 150 metrů.

Štít byl tenkrát bez označení, takže dostal jméno Pik Brno, které je zanesené i v mapách.

Přesně na den 60 let po tomto výstupu předali tři z horolezeckého týmu, a to Arnošt Mader (85), Vlastimil Šmída (84) a Zdeněk Šmerda (95), přepis deníku o výstupu  1. náměstkovi primátora Petru Hladíkovi. „Je neskutečné, co jste v dané době a v tehdejších podmínkách dokázali,“ poděkoval jim náměstek. 

Z dnešního horolezeckého pohledu se může zdát zdolání čtyřtisícovky nepříliš náročné. Před 60 lety to bylo dost složité.

Na snímku vlevo nahoře je zachycen na vrcholu. 

S primitivním vybavením se dopravili na úbočí hor. Pak už stoupali. Každý s 30 kilogramy výbavy a potravin na zádech. „Měli jsme jen zkušenosti z Vysokých Tater. Tenkrát se jinam těžko někdo mohl dostat,“ poznamenal Mader.

Terén byl nebezpečný. Vrchol souběžně zdolala i skupinka tamních horolezců. Při sestupu dva z nich v ledovcové stěně zahynuli. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.