Před 30 lety zasedalo první svobodně zvolené brněnské zastupitelstvo

  • 07. prosince 2020
  • 1 minuta čtení
(mak) – Dnes uplynulo přesně 30 let od chvíle, kdy se v pátek 7. prosince 1990 na Nové radnici konalo ustavující zasedání prvního svobodně zvoleného Zastupitelstva města Brna.

První komunální volby po sametové revoluci, ze kterých vzešlo první svobodné brněnské zastupitelstvo, tedy nejvyšší orgán správy města, se konaly v pátek 23. a v sobotu 24. listopadu. Brno mělo jeden volební obvod, v němž bylo zvoleno 60 zastupitelů (dnes je jich 55). Nejvíce hlasů, 30,9 %, a s nimi i 19 mandátů získalo dnes již neexistující moravské politické Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko. Spontánní platforma občanských nezávislých aktivit Občanské fórum, které se později přetransformovalo mimo jiné také v ODS, získalo 11 mandátů, Sdružení pro Brno (nezávislí kandidáti) obdrželo 7 mandátů, po 6 mandátech měly Komunistická strana Čech a Moravy, Československá strana lidová a koaliční Moravskoslezský demokratický blok, zbylých 5 mandátů patřilo opět koaličnímu Pravému bloku. Voleb se zúčastnilo 69,31 % z 293 168 oprávněných voličů.

Ustavující zastupitelstvo zvolilo primátorem města Brna Václava Mencla, ověřilo platnost volby 60 členů zastupitelstva, schválilo 13 členů rady a 4 náměstky primátora. Novému primátorovi pak také uložilo svolat první zasedání Zastupitelstva města Brna nejpozději do 15. ledna 1991.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít