Přeskočit na obsah

Prázdniny začaly. Užijete si je na pláži U Sirky, na festivalu v ulicích či v podzemí

01. července 2022 2 minuty čtení
(zob) – První prázdninový víkend je tu, velkým i menším školákům začalo dlouho očekávané letní volno. Rozbíhá se také sezóna dovolených, pokud ale zůstáváte v Brně, můžete vyrazit třeba do zoo, kde se projedete zoo busem. Začíná také Měsíc autorského čtení v divadle Husa na provázku. V parných měsících se zchladíte návštěvou brněnského podzemí.

Až do soboty se koná první ročník akce Léto na Prýglu. Ta je připravena pro děti i dospělé na oblíbené pláži U Sirky. Vyzkoušíte si tradiční i méně známe sporty, třeba basketbal, beachvolejbal, florbal, ale také aquazorbing, projížďky na plachetnicích nebo laserovou střelnici. Součásti je také doprovodný kulturní program, zahrají Buty, Ukulele Troublemakers nebo písničkář Kudla. Svou techniku i dovednosti představí hasiči, strážníci Městské policie Brno i vodní záchranáři.

Pokud vyrazíte na přehradu v sobotu, můžete zakončit den ohňostroji. Česká skupina Theatrum Pyroboli si připravila show s názvem Labyrint lidských životů a před ní se uskuteční druhá dronová show, tentokrát se bude jmenovat Elementy. Akce začíná ve 21:45 hodin.

V blízkosti brněnské nádrže ještě zůstaneme. Zoo Brno na Mniší hoře si na léto připravila speciální zážitkový zoo bus. Ten začíná netradičně na náměstí Svobody a jeho detektivní příběh je inspirován mimo jiné i G. J. Mendelem. Napínavá detektivka vám objasní, co má společného hrášek, lachtan a cestování časem.

Pravidelný festival Měsíc autorského čtení přiveze letos literaturu Islandu. Každý den po celý červenec se můžete těšit na jednoho českého a islandského autora. Již tradičně festival hostí divadlo Husa na provázku. Prvního července akci otevírá letošní laureát Magnesie litery Stanislav Biler s románem Destrukce.

Před spalujícím teplem posledních dní uniknete v brněnském podzemí. Vydáte se do labyrintu pod Zelným trhem, kostnice u sv. Jakuba, lapidária v opravených vodojemech na Špilberku nebo do 10-Z bunkru? Setkáte se tam s nepříliš vzdálenou i opravdu dalekou minulostí. Vstupenky zakoupíte také online na webu TIC Brno.

Kultura v ulicích – i takové je Brno. Festival Uprostřed po celé léto přináší i do těch nejzapadlejších koutů města koncert, performance či workshopy. V pátek 1. července vás třeba zavede na nádvoří Staré radnice či do Denisových sadů. Sobotní koncert se koná zase v Anthroposu.  

Mohlo by vás dále zajímat

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Jan Bárta. Foto: JIC
Umělá inteligence: Spotřebuje kvanta energie, ale možná vyřeší klimatickou krizi

Jak se umělá inteligence liší od lidské inteligence? Jaký dopad bude mít umělá inteligence na naši společnost a ekonomiku? Jaká jsou největší rizika a výhody vývoje umělé inteligence a jak se s nimi můžeme vypořádat? Toto není záznam myšlenkového pochodu redaktorky, která se připravuje na rozhovor. Tyhle tři otázky pro mě během několika vteřin vymyslela aplikace ChatGPT. Odpovědi jsem ale hledala jinde – u Jana Bárty, koordinátora platformy Brno.AI. 

Nejnovější články

Běh Lužánkami. Foto: M. Schmerková
Vběhněte do víkendu s větrem v zádech a večer si dopřejte zklidnění ve tmě

Nabídka víkendových aktivit s jarem v zádech nabírá dech – ten bude potřeba na sobotním Běhu Lužánkami. Hodina Země upozorní na klimatické změny, jak vypadá temnější Brno, zjistíte na procházce. Detektivem se děti stanou v Technickém muzeu a folklor pro 21. století se bude probírat v Kumstu.

Bytový dům na Solniční 8, foto: CD CENTRUM COMS
Lidé si v dubnu mohou koupit městské byty formou aukce

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Nevšední Návštěva v Centru experimentálního divadla. Foto: Terén
Víkend v Brně zabaví gurmány i kreativce

Ať chcete strávit poslední zimní víkend uměním, či raději konec zimy pořádně zajíte, v Brně budete mít co dělat. Čeká vás například šachový turnaj, Návštěva v Centru experimentálního divadla, farmářské trhy nebo závěr letošního ročníku VeganFestu.