Přeskočit na obsah

Prázdniny začaly. Užijete si je na pláži U Sirky, na festivalu v ulicích či v podzemí

01. července 2022 2 minuty čtení
(zob) – První prázdninový víkend je tu, velkým i menším školákům začalo dlouho očekávané letní volno. Rozbíhá se také sezóna dovolených, pokud ale zůstáváte v Brně, můžete vyrazit třeba do zoo, kde se projedete zoo busem. Začíná také Měsíc autorského čtení v divadle Husa na provázku. V parných měsících se zchladíte návštěvou brněnského podzemí.

Až do soboty se koná první ročník akce Léto na Prýglu. Ta je připravena pro děti i dospělé na oblíbené pláži U Sirky. Vyzkoušíte si tradiční i méně známe sporty, třeba basketbal, beachvolejbal, florbal, ale také aquazorbing, projížďky na plachetnicích nebo laserovou střelnici. Součásti je také doprovodný kulturní program, zahrají Buty, Ukulele Troublemakers nebo písničkář Kudla. Svou techniku i dovednosti představí hasiči, strážníci Městské policie Brno i vodní záchranáři.

Pokud vyrazíte na přehradu v sobotu, můžete zakončit den ohňostroji. Česká skupina Theatrum Pyroboli si připravila show s názvem Labyrint lidských životů a před ní se uskuteční druhá dronová show, tentokrát se bude jmenovat Elementy. Akce začíná ve 21:45 hodin.

V blízkosti brněnské nádrže ještě zůstaneme. Zoo Brno na Mniší hoře si na léto připravila speciální zážitkový zoo bus. Ten začíná netradičně na náměstí Svobody a jeho detektivní příběh je inspirován mimo jiné i G. J. Mendelem. Napínavá detektivka vám objasní, co má společného hrášek, lachtan a cestování časem.

Pravidelný festival Měsíc autorského čtení přiveze letos literaturu Islandu. Každý den po celý červenec se můžete těšit na jednoho českého a islandského autora. Již tradičně festival hostí divadlo Husa na provázku. Prvního července akci otevírá letošní laureát Magnesie litery Stanislav Biler s románem Destrukce.

Před spalujícím teplem posledních dní uniknete v brněnském podzemí. Vydáte se do labyrintu pod Zelným trhem, kostnice u sv. Jakuba, lapidária v opravených vodojemech na Špilberku nebo do 10-Z bunkru? Setkáte se tam s nepříliš vzdálenou i opravdu dalekou minulostí. Vstupenky zakoupíte také online na webu TIC Brno.

Kultura v ulicích – i takové je Brno. Festival Uprostřed po celé léto přináší i do těch nejzapadlejších koutů města koncert, performance či workshopy. V pátek 1. července vás třeba zavede na nádvoří Staré radnice či do Denisových sadů. Sobotní koncert se koná zase v Anthroposu.  

Mohlo by vás dále zajímat

Biotop Brno-jih. Foto: M. Schmerková
Vyšel prázdninový Brněnský metropolitan

(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Těžištěm jsou letní akce, jako divadelní a hudební festivaly, letní kina, dronové show, Festival planet či Den Brna.

Nejnovější články

Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly
Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly

Druhý srpnový víkend se ponese ve znamení oslav Dne Brna. Vojáky, řemeslníky, pištce a tambory ze 17. století však doplní soudobí hudebníci, kteří už ve čtvrtek „rozběhli“ Maraton hudby. V neděli se k nim pak přidají i divadelníci a kejklíři, kteří se představí na Prknech, dlažbě i trávě. A na to všechno budou z pátku na sobotu padat hvězdy. Bylo by škoda si takový krásný mumraj nechat ujít…

Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu
Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu

Jaká místa jsou nebezpečná, kdo už se setkal s pouliční kriminalitou nebo jestli je kamerový dohled dostatečný – i takové byly otázky, na které odpovídala veřejnost v průzkumu provedeném Masarykovou univerzitou. Město tyto názory obyvatel sbírá pravidelně a na základě výsledků může například lépe cílit preventivní opatření.

Nabíjecí stanice pro elektroauta. Foto: M. Schmerková
Elektromobily mají u dobíjecích stanic vlastní zónu E. Jaká jsou pravidla?

(and) – Ke stávajícím parkovacím zónám A, B a C přibyla od pondělí nová zóna E. Bude u nabíjecích stanic pro elektromobily a měla by zajistit, že tato místa neobsadí jiný vůz než elektromobil či hybrid a že zároveň parkovací stání nezůstane obsazené déle, než je nezbytné.

Rekonstrukce bitvy mezi Brňany a Švédy. Foto: Michal Růžička, TIC Brno
Brno oslaví svůj den na povrchu i pod zemí

Centrum města se o víkendu vrátí o čtyři sta let zpět do historie, do momentu, kdy Brňané odrazili švédské útočníky. Vítězství, které Brnu na další staletí zajistilo status moravské metropole, oslaví třídenní program, ve kterém nechybí ani oblíbená ukázka historické bitvy.