Přeskočit na obsah

Prázdniny skončí velkou streetparty i v rytmu folkloru

30. srpna 2019 3 minuty čtení
(gak) - Čas prázdnin se nachýlil a před námi je jejich poslední víkend. A ten nabízí opravdu pestrou nabídku akcí. Na své si přijdou milovníci folkloru, hudby i městské hromadné dopravy.

Městská část Brno-střed si na pátek přichystala pro veřejnost akci nazvanou Otevřená radnice. Od 14 hodin si můžete prohlédnou prostory radnice, včetně kanceláře starosty, užít si ukázky workoutového cvičení, poslechnout koncerty Jiřího Kalouska se Zuzanou Santin a kapely Panracek. Večer zakončí poslední promítání filmu Happy End v letním kině na nádvoří radnice.

Velký festival v ulicích u příležitosti 150. výročí městské hromadné dopravy odstartuje ve 13 hodin na Lidické ulici. Streetparty150 nabídne dvě komentované přehlídky vozů Dopravního podniku města Brna a Technického muzea v Brně, a to od historických po současné. Mezi přehlídkami se utkají řidiči tramvají z českých i slovenských dopravních podniků v soutěži jízd zručnosti. Během odpoledne a večera budou v Lidické vystaveny i historické osobní automobily, veřejnost je zvána do otevřené hasičské zbrojnice, ukázky své práce představí ZZS JMK a hasiči, své brány otevře EON, o zábavu dětí se postará SVČ Lužánky a mnoho dalších, o občerstvení místní podniky a pozvaní provozovatelé občerstvovacích stánků.

Již tradičně se s létem rozloučí i podniky na Jaselské ulici a v blízkém okolí. Akce Jaselská open nabídne kromě jídla, pití a příjemné atmosféry i hudební produkci, autorská čtení, výtvarné tvoření s jarmarkem, kentaurovské stříhání nebo projekce. Program startuje ve 13 hodin.

Program na závěrečný prázdninový víkend si připravila i Zoo Brno. Program Dne adoptivních rodičů a sponzorů začne už v 9 hodin. Děti se mohou těšit na malování na obličej, opékání špekáčků i indiánskou hru. Všichni adoptivní rodiče mají vstup zdarma.

V sobotu také odstartuje festival Svitava pod parou. Na nábřeží řeky přijede parní vlak, který přiveze hudbu, občerstvení, relax u řeky, program pro děti a mnoho dalšího. Festival je zdarma, pouze jízdy vlakem budou zpoplatněny. 

Na Riviéře se budou moci s prázdninami rozloučit všichni školou povinní, ale i ti, kteří už do lavic dávno neusedají. V sobotu a v neděli nabídne akce program plný zábavy, ve kterém se představí například Michal Nesvadba, různé taneční skupiny, VIDA! Science centrum, ale také koncert Martina Haricha. Vstup je zdarma. Kompletní program naleznete na FB události.

Až do neděle ve městě probíhá Mezinárodní folklorní festival Brno. Program kromě hudebních a tanečních vystoupení nabízí také například řemeslný jarmark. Více informací naleznete zde.

Mendlovo náměstí v neděli ožije Jihomoravskými dožínkami 2019. Těšit se můžete na jarmark, vystoupení folklorních souborů, v 17 hodin se uskuteční pokus o rekord století - vytvoření rekordního dožínkového věnce s Mendelovou univerzitou, jehož příprava začne už v sobotu. Oslavy ukončí od 17:30 vystoupení uměleckého souboru Ondráš.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.