Přeskočit na obsah

Pravda vítězí? A co pro to můžeme udělat, ptá se festival Meeting Brno

27. července 2021 2 minuty čtení
(zob) – Festival Meeting Brno se letos uskuteční již pošesté. Událost, která v roce 2016 otevřela diskuzi o německé a židovské komunitě žijící v Brně před 2. světovou válkou, ukázala potřebu reflexe v zásadě nedávné historie. Festival překročil svůj stín a nyní se věnuje nahlížení na společnost obecně nejen z pohledu brněnských událostí. Letošním tématem je Pravda vítězí? O tom, že pravdu musíme neustále zkoumat, se bude nejen diskutovat až do 1. srpna.

Festival začal v augustiniánském opatství na Starém Brně. Jeho zahrady hostí výstavu „Moc bezmocných. Dálkový výslech Václava Havla“, která k nám doputovala z Itálie. Tam byl její vznik iniciován k 40. výročí prvního světového vydání eseje Moc bezmocných. U nás výstava upozorní na fakt, že zanedlouho uplyne deset let od úmrtí Václava Havla. Expozici si budete moci prohlédnout do 1. srpna.

Meeting Brno se bude věnovat také odkazu odbojářky Marie Kudeříkové, jejíž sté výročí narození si letos připomínáme. Diskuzní fórum bude hostit herečku, diplomatku a političku Magdu Vášáryovou, která ztělesnila Marii ve filmu …a pozdravuj vlaštovky. Tragický osud a velké hrdinství bude na festivalu ztvárněno také uměleckou intervencí Ve vzduchu plove jablůňka u pomníku na třídě Kpt. Jaroše a jevištní interpretací dopisů, které Marie Kudeříková psala z vězení ve Vratislavi, kde byla dva dny po 22. narozeninách popravena. Představení se jmenuje Maruška. 

Letošní motto festivalu Pravda vítězí? připomíná, jak je důležité diskutovat o historii. Zkoumat ji z různých stran a směrů a nebát se odhalovat možné tendenční interpretace. Organizátoři chtějí poukázat na to, že zkreslení faktů či dokonce zamlčení nevyhovujících částí dějin jsou znakem extremistických proudů myšlení. Takto se chovali totalitní dějepisci. V době masmédií je sice zdánlivě jednoduché najít pravdu, ale zároveň je velmi snadné fakta a skutečnost ohýbat, až z nich téměř nic nezbyde. 

Setkávání má Meeting Brno v názvu a svému jménu dostojí. Běloruská a ukrajinská kultura a společnost bude 30. července reflektována v zahradě augustiniánského opatství. Diskuze se povede o ukrajinských banderovcích, soudobých dějinách Ukrajiny a také například o nezávislé běloruské kultuře. Tu bude zastupovat překladatel Sjarhej Smatryčenka a jeho hosté. 

Nemůžeme opomenout kulturní a uměleckou část festivalu. Připraveny jsou divadelní představení, výstavy a také tematické procházky po Brně. Například spisovatel Jaroslav Rudiš zájemce doprovodí při literární vycházce inspirované románem Winterbergova poslední cesta.  

Meeting Brno vyvrcholí již tradiční Poutí smíření v sobotu 31. července. 

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.