Přeskočit na obsah

Pravda vítězí? A co pro to můžeme udělat, ptá se festival Meeting Brno

27. července 2021 2 minuty čtení
(zob) – Festival Meeting Brno se letos uskuteční již pošesté. Událost, která v roce 2016 otevřela diskuzi o německé a židovské komunitě žijící v Brně před 2. světovou válkou, ukázala potřebu reflexe v zásadě nedávné historie. Festival překročil svůj stín a nyní se věnuje nahlížení na společnost obecně nejen z pohledu brněnských událostí. Letošním tématem je Pravda vítězí? O tom, že pravdu musíme neustále zkoumat, se bude nejen diskutovat až do 1. srpna.

Festival začal v augustiniánském opatství na Starém Brně. Jeho zahrady hostí výstavu „Moc bezmocných. Dálkový výslech Václava Havla“, která k nám doputovala z Itálie. Tam byl její vznik iniciován k 40. výročí prvního světového vydání eseje Moc bezmocných. U nás výstava upozorní na fakt, že zanedlouho uplyne deset let od úmrtí Václava Havla. Expozici si budete moci prohlédnout do 1. srpna.

Meeting Brno se bude věnovat také odkazu odbojářky Marie Kudeříkové, jejíž sté výročí narození si letos připomínáme. Diskuzní fórum bude hostit herečku, diplomatku a političku Magdu Vášáryovou, která ztělesnila Marii ve filmu …a pozdravuj vlaštovky. Tragický osud a velké hrdinství bude na festivalu ztvárněno také uměleckou intervencí Ve vzduchu plove jablůňka u pomníku na třídě Kpt. Jaroše a jevištní interpretací dopisů, které Marie Kudeříková psala z vězení ve Vratislavi, kde byla dva dny po 22. narozeninách popravena. Představení se jmenuje Maruška. 

Letošní motto festivalu Pravda vítězí? připomíná, jak je důležité diskutovat o historii. Zkoumat ji z různých stran a směrů a nebát se odhalovat možné tendenční interpretace. Organizátoři chtějí poukázat na to, že zkreslení faktů či dokonce zamlčení nevyhovujících částí dějin jsou znakem extremistických proudů myšlení. Takto se chovali totalitní dějepisci. V době masmédií je sice zdánlivě jednoduché najít pravdu, ale zároveň je velmi snadné fakta a skutečnost ohýbat, až z nich téměř nic nezbyde. 

Setkávání má Meeting Brno v názvu a svému jménu dostojí. Běloruská a ukrajinská kultura a společnost bude 30. července reflektována v zahradě augustiniánského opatství. Diskuze se povede o ukrajinských banderovcích, soudobých dějinách Ukrajiny a také například o nezávislé běloruské kultuře. Tu bude zastupovat překladatel Sjarhej Smatryčenka a jeho hosté. 

Nemůžeme opomenout kulturní a uměleckou část festivalu. Připraveny jsou divadelní představení, výstavy a také tematické procházky po Brně. Například spisovatel Jaroslav Rudiš zájemce doprovodí při literární vycházce inspirované románem Winterbergova poslední cesta.  

Meeting Brno vyvrcholí již tradiční Poutí smíření v sobotu 31. července. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.