Přeskočit na obsah

Pravda vítězí? A co pro to můžeme udělat, ptá se festival Meeting Brno

27. července 2021 2 minuty čtení
(zob) – Festival Meeting Brno se letos uskuteční již pošesté. Událost, která v roce 2016 otevřela diskuzi o německé a židovské komunitě žijící v Brně před 2. světovou válkou, ukázala potřebu reflexe v zásadě nedávné historie. Festival překročil svůj stín a nyní se věnuje nahlížení na společnost obecně nejen z pohledu brněnských událostí. Letošním tématem je Pravda vítězí? O tom, že pravdu musíme neustále zkoumat, se bude nejen diskutovat až do 1. srpna.

Festival začal v augustiniánském opatství na Starém Brně. Jeho zahrady hostí výstavu „Moc bezmocných. Dálkový výslech Václava Havla“, která k nám doputovala z Itálie. Tam byl její vznik iniciován k 40. výročí prvního světového vydání eseje Moc bezmocných. U nás výstava upozorní na fakt, že zanedlouho uplyne deset let od úmrtí Václava Havla. Expozici si budete moci prohlédnout do 1. srpna.

Meeting Brno se bude věnovat také odkazu odbojářky Marie Kudeříkové, jejíž sté výročí narození si letos připomínáme. Diskuzní fórum bude hostit herečku, diplomatku a političku Magdu Vášáryovou, která ztělesnila Marii ve filmu …a pozdravuj vlaštovky. Tragický osud a velké hrdinství bude na festivalu ztvárněno také uměleckou intervencí Ve vzduchu plove jablůňka u pomníku na třídě Kpt. Jaroše a jevištní interpretací dopisů, které Marie Kudeříková psala z vězení ve Vratislavi, kde byla dva dny po 22. narozeninách popravena. Představení se jmenuje Maruška. 

Letošní motto festivalu Pravda vítězí? připomíná, jak je důležité diskutovat o historii. Zkoumat ji z různých stran a směrů a nebát se odhalovat možné tendenční interpretace. Organizátoři chtějí poukázat na to, že zkreslení faktů či dokonce zamlčení nevyhovujících částí dějin jsou znakem extremistických proudů myšlení. Takto se chovali totalitní dějepisci. V době masmédií je sice zdánlivě jednoduché najít pravdu, ale zároveň je velmi snadné fakta a skutečnost ohýbat, až z nich téměř nic nezbyde. 

Setkávání má Meeting Brno v názvu a svému jménu dostojí. Běloruská a ukrajinská kultura a společnost bude 30. července reflektována v zahradě augustiniánského opatství. Diskuze se povede o ukrajinských banderovcích, soudobých dějinách Ukrajiny a také například o nezávislé běloruské kultuře. Tu bude zastupovat překladatel Sjarhej Smatryčenka a jeho hosté. 

Nemůžeme opomenout kulturní a uměleckou část festivalu. Připraveny jsou divadelní představení, výstavy a také tematické procházky po Brně. Například spisovatel Jaroslav Rudiš zájemce doprovodí při literární vycházce inspirované románem Winterbergova poslední cesta.  

Meeting Brno vyvrcholí již tradiční Poutí smíření v sobotu 31. července. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.