Přeskočit na obsah

Prach ulpívá na klíčcích od aut. Květen vyzývá Do práce na kole

11. dubna 2022 2 minuty čtení
(zob) – Jarní měsíce kromě rozpuku květeny znamenají i novou cyklistickou sezónu. I v letošním roce se koná několik akcí na její podporu. Výzva Do práce na kole motivuje ke změně dopravního prostředku nejen při cestě do zaměstnání.

Novinkou tohoto ročníku celostátní výzvy Do práce na kole je její nový generální partner pro Brno. Stalo se jím samotné město Brno. Cílem akce je podpořit dopravu šetrnou pro přírodu a klima. Zapojit se můžou 2- až 5členné týmy nebo jednotlivci. Výzvy se kromě cyklistů můžou zúčastnit také jedinci upřednostňující pěší chůzi, běh, koloběžku či in-line brusle. Počítá se veškerá fyzická aktivita, nejen pouze cesta do práce, jak stojí v názvu. Takže do on-line aplikace si zapíšete třeba i výlet nebo cestu na nákup. Jistě budete překvapeni, kolik toho během měsíce ujdete nebo našlapete do pedálů. 

Registrace probíhá až do konce dubna na webu dopracenakole.cz. Jízdy se budou zaznamenávat po celý květen. V rámci startovného účastníci obdrží tričko nebo nákrčník s grafikou letošního ročníku. Celá akce vyvrcholí 15. června v Otevřené zahradě, kde budou vyhlášeny výsledky výzvy. 

Ode dneška si navíc můžete kolo půjčit zdarma dvakrát denně na 30 minut v rámci bikesharingu od společností Rekola a Nextbike, a to díky finanční podpoře města

Abyste se na máj v cyklistických sedlech připravili, přijďte 16. a 24. dubna na Zahájení cyklosezóny na Dětském dopravním hřišti v Komíně. Akce je určena především pro děti školního věku a bude se věnovat teoretické i praktické znalosti pohybu v silničním provozu. Kromě malých cyklistů jsou vítáni i koloběžkáři. 

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.