Přeskočit na obsah

Práce na Špilberku jsou hotové. V dubnu se otevře lapidárium

07. února 2020 1 minuta čtení
(fpo) – Na návštěvníky hradu Špilberk čeká v letošním roce novinka. V dubnu se v bývalém vodojemu otevře lapidárium, tedy expozice kamenných prvků. Na jeho vybudování se pracovalo od léta 2017.

Muzeum města Brna převzalo hotovou stavbu ve čtvrtek 6. února 2020.  „Prostory lapidária nyní musíme uklidit a připravit. V severním přístavku zařídíme restaurátorské dílny a pokladnu pro kasematy. Když bude vše nachystané, budeme moci na začátku sezony otevřít, ideálně v dubnu,“ přiblížil Michael Kalábek, tiskový mluvčí Muzea města Brna. 

Lapidárium ponese název Chrám kamene a lidé v něm uvidí sochy, středověké náhrobky nebo zachráněné kamenné ozdoby ze zaniklých brněnských staveb – např. gotické okno či svorníky klenby z Královské kaple, která stávala na dnešním Dominikánském náměstí. Muzeum zde bude vybírat samostatné vstupné, ale počítá se i s kombinovaným vstupným například se vstupenkou Poznejme celý Špilberk. 

Vedle vodojemů stavbaři zrekonstruovali i část východní a severní hradby, severovýchodní bastion a navazující vstup do kasemat.  V severním přístavku vznikly restaurátorské dílny a sklady a upraveno bylo i venkovní prostředí této části hradu.

Celkově stály práce 98,7 milionů korun s DPH, evropské dotace pokryjí téměř celou částku. 

 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.