Práce na Špilberku jsou hotové. V dubnu se otevře lapidárium

  • 07. února 2020
  • 1 minuta čtení
(fpo) – Na návštěvníky hradu Špilberk čeká v letošním roce novinka. V dubnu se v bývalém vodojemu otevře lapidárium, tedy expozice kamenných prvků. Na jeho vybudování se pracovalo od léta 2017.

Muzeum města Brna převzalo hotovou stavbu ve čtvrtek 6. února 2020.  „Prostory lapidária nyní musíme uklidit a připravit. V severním přístavku zařídíme restaurátorské dílny a pokladnu pro kasematy. Když bude vše nachystané, budeme moci na začátku sezony otevřít, ideálně v dubnu,“ přiblížil Michael Kalábek, tiskový mluvčí Muzea města Brna. 

Lapidárium ponese název Chrám kamene a lidé v něm uvidí sochy, středověké náhrobky nebo zachráněné kamenné ozdoby ze zaniklých brněnských staveb – např. gotické okno či svorníky klenby z Královské kaple, která stávala na dnešním Dominikánském náměstí. Muzeum zde bude vybírat samostatné vstupné, ale počítá se i s kombinovaným vstupným například se vstupenkou Poznejme celý Špilberk. 

Vedle vodojemů stavbaři zrekonstruovali i část východní a severní hradby, severovýchodní bastion a navazující vstup do kasemat.  V severním přístavku vznikly restaurátorské dílny a sklady a upraveno bylo i venkovní prostředí této části hradu.

Celkově stály práce 98,7 milionů korun s DPH, evropské dotace pokryjí téměř celou částku. 

 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít