Přeskočit na obsah

Práce na Solniční, Opletalově a části České jsou u konce. Lidé budou procházet po nové dlažbě, pod zemí jsou zrekonstruované sítě

26. října 2021

Dva roky trvající práce na Solniční, Opletalově a části České jsou u konce. Zástupci města a jednotlivých investorů dnes slavnostně otevřeli zrekonstruovaný úsek. Úpravami prošel vodovod, kanalizace, plynovod, horkovod a kabelové trasy. Nejviditelnější je změna povrchů, kde asfalt ve větší míře nahradila žula z Vysočiny a kamenné dlaždice z Jeseníků. Nové dláždění odpovídá významu ulic, tvoří nová pobytová místa a navazuje na už proměněné části historického jádra města.

„Na České i blízké Opletalově a Solniční se sešlo více investorů, kteří zde potřebovali dělat výkopové práce. Díky vzájemné koordinaci se tak podařilo za dva roky stihnout rekonstrukci vodovodu, kanalizace, plynovodu, horkovodu i kabelových tras. S ohledem na význam lokality, kterou denně projdou tisíce lidí, jsme se rozhodli nejednotné a několikrát záplatované asfaltové plochy silnic a chodníků nahradit povrchem, který je adekvátní řešení v okolních historických ulicích,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková a dodala: „Na Solniční směrem k Moravskému náměstí jsou v silnici umístěny žulové kostky z Vysočiny a chodníky z kamenných dlaždic z Jeseníků. Aby dlažba nezanikla v jednolité šedé ploše, jsou úseky světle a tmavě šedých kamenných dlaždic opticky rozbity okrovými a žlutými tóny. Cesty pro pěší jsou navíc širší než před rekonstrukcí. Za sloupky, které znemožňují volný průjezd Solniční, se při pohledu od Moravského náměstí k České po levé straně chodník rozšířil o 80 cm, na protější (pravé) straně o 2,10 metru. V Opletalově jsou pak betonové dlaždice. Stejné dláždění by mělo časem být na celé České až po náměstí Svobody. V části Solniční k Husově byly komunikace i chodníky nově zrekonstruovány, ale konečná úprava zde bude provedena až po dokončení stavby Janáčkova kulturního centra v rámci obnovy komunikací na ulicích Besední a Veselá.“

Práce v ulici začaly v říjnu 2019. Zřejmě nejrozsáhlejší byla činnost Brněnských vodáren a kanalizací. „Rekonstrukcí prošlo 394 metrů vodovodu z let 1925 až 1926 a 365 metrů kanalizace z let 1890 a 1899. Kanalizace se v ulici Solniční nachází v hloubce osmi metrů, v blízkosti historických hradeb města Brna. Z toho důvodu byla rekonstruována v klasicky ražené štole, na povrchu tak byly v době prací viditelné jen vstupní šachty. Kanalizace v ulicích Opletalova a Česká již nejsou uloženy v takové hloubce, a proto mohly být rekonstruovány otevřeným výkopem. Současně jsme rekonstruovali i kanalizační a vodovodní přípojky. S ohledem na historicky významnou lokalitu města Brna byl v průběhu realizace stavebních prací zajištěn i archeologický dohled,“ řekl generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Jakub Kožnárek.

Souběžně v koordinaci v oblasti pracoval také GasNet na plynovodu, Teplárny Brno na horkovodu a Cetin na kabelových trasách. V neposlední řadě byly práce také sladěny se stavbou Janáčkova kulturního centra v oblasti ulic Besední a Veselá. Při stavbě také probíhal záchranný archeologický průzkum historicky významné lokality. Rekonstruované ulice budou nyní v předčasném užívání. Do konce roku by se měla stihnout kolaudace.

Celkové finanční náklady se vyšplhaly na 110,6 milionů korun. Zhotovitelem stavby byla společnost OHLA ŽS, a. s. (dříve OHL ŽS, a. s.). Do budoucna jsou plánovány práce v navazující části České směrem k náměstí Svobody. V plánu je zde činnost na sekundárním raženém kolektoru a nové povrchy. V současné době začaly v lokalitě práce na rekonstrukci kanalizace a vodovodu v ulici Veselá a Besední. Ty jsou rozděleny do více etap a veškerá omezení spojená s těmito pracemi by měla skončit do poloviny srpna příštího roku.       

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.cz

Podrobnější informace o rekonstrukci kanalizace a vodovodu v historickém centru Brna

Fotografie ze slavnostního otevření, foto Marie Schmerková, MMB

Fotografie z průběhu rekonstrukce, OHLA ŽS

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.