Požár, záplavy, domácí násilí. Pro krizové situace má město čtyři byty

  • 30. září 2019
  • 2 minuty čtení
(ral) - Čtyři byty v nově zrekonstruovaném domě na Francouzské ulici poslouží lidem, kteří se dostanou do svízelné životní situace. Až na měsíc tu najdou střechu nad hlavou například oběti zneužívání nebo týrání či lidé postižení živelní pohromou. Prvního obyvatele přivítají nové prostory už zítra.

Osm milionů korun a více než dva roky si vyžádaly opravy dvoupatrového domu na Francouzské. S novými interiéry a fasádou na něj čeká i nová funkce. Tři dvoupokojové byty a jedna garsonka budou připraveny poskytnout krátkodobé nouzové bydlení lidem v krizových situacích. Půjde především o oběti živelních katastrof, domácího násilí, zneužívání nebo týrání, ale také třeba o mladé dospělé opouštějící ústavní výchovu nebo náhradní rodinnou péči. „Nerad bych, aby se tyto byty zaměňovaly se sociálním bydlením. Do krize se může dostat každý, nikoliv jen člověk, který je dlouhodobě v sociálně složité situaci," řekl při slavnostním otevření náměstek pro oblast bydlení Oliver Pospíšil.„Z podstaty věci doufám, že byty nebudou muset být často využívané. Jsem ale ráda, že v uvedených případech má nyní Brno pro své občany řešení. Obyvatelům bude k dispozici sociální pracovník, aby jim pomohl situaci co nejlépe a nejrychleji vyřešit," dodala primátorka Markéta Vaňková.

Krizové bydlení na Francouzské disponuje třinácti lůžky, v případě potřeby se ale dají různě rozložit a složit hlavu tak na nich může až dvacet šest osob. Podobné byty pro krizové situace má například Ostrava nebo Přerov. O obsazení krizových bytů bude rozhodovat Odbor sociální péče Magistrátu města Brna. Cena za ubytování se odvíjí od počtu ubytovaných dospělých, děti se nezapočítávají. Jeden bude za byt platit 50 Kč/den, ve dvou a více lidech to bude za celý byt 100 Kč/den.  

Pro případy rozsáhlejších katastrof má město nakoupená lůžka, která jsou uložená u hasičů. Na stanici na Lidické je připraveno sto sad (lehátko, prostěradlo, deka, ručník a tričko), které hasiči dovezou, kam bude potřeba.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít