Přeskočit na obsah

Požár, záplavy, domácí násilí. Pro krizové situace má město čtyři byty

30. září 2019 2 minuty čtení
(ral) - Čtyři byty v nově zrekonstruovaném domě na Francouzské ulici poslouží lidem, kteří se dostanou do svízelné životní situace. Až na měsíc tu najdou střechu nad hlavou například oběti zneužívání nebo týrání či lidé postižení živelní pohromou. Prvního obyvatele přivítají nové prostory už zítra.

Osm milionů korun a více než dva roky si vyžádaly opravy dvoupatrového domu na Francouzské. S novými interiéry a fasádou na něj čeká i nová funkce. Tři dvoupokojové byty a jedna garsonka budou připraveny poskytnout krátkodobé nouzové bydlení lidem v krizových situacích. Půjde především o oběti živelních katastrof, domácího násilí, zneužívání nebo týrání, ale také třeba o mladé dospělé opouštějící ústavní výchovu nebo náhradní rodinnou péči. „Nerad bych, aby se tyto byty zaměňovaly se sociálním bydlením. Do krize se může dostat každý, nikoliv jen člověk, který je dlouhodobě v sociálně složité situaci," řekl při slavnostním otevření náměstek pro oblast bydlení Oliver Pospíšil.„Z podstaty věci doufám, že byty nebudou muset být často využívané. Jsem ale ráda, že v uvedených případech má nyní Brno pro své občany řešení. Obyvatelům bude k dispozici sociální pracovník, aby jim pomohl situaci co nejlépe a nejrychleji vyřešit," dodala primátorka Markéta Vaňková.

Krizové bydlení na Francouzské disponuje třinácti lůžky, v případě potřeby se ale dají různě rozložit a složit hlavu tak na nich může až dvacet šest osob. Podobné byty pro krizové situace má například Ostrava nebo Přerov. O obsazení krizových bytů bude rozhodovat Odbor sociální péče Magistrátu města Brna. Cena za ubytování se odvíjí od počtu ubytovaných dospělých, děti se nezapočítávají. Jeden bude za byt platit 50 Kč/den, ve dvou a více lidech to bude za celý byt 100 Kč/den.  

Pro případy rozsáhlejších katastrof má město nakoupená lůžka, která jsou uložená u hasičů. Na stanici na Lidické je připraveno sto sad (lehátko, prostěradlo, deka, ručník a tričko), které hasiči dovezou, kam bude potřeba.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.