Povodí tří řek i průmysl. Studna na Svatopetrské informuje o historii Komárova

  • 16. září 2021
Historie Komárova se píše od 13. století. Masivní rozmach však zažil v 19. století, kdy se začal v Brně rozvíjet průmysl. Z tohoto období je i studna, kterou dělníci letos objevili během stavby tramvajové trati na ulici Plotní. Nyní se cenný historický artefakt stal vzpomínkou na toto období a zároveň díky uměleckému zpracování i ozdobou ulice. Běžné výkopové práce přinesly zajímavý nález: studna na ulici Svatopetrská č. 18 pochází z 19. století 

a sloužila k zásobování blízkého areálu továrny na mýdla a stearinové svíčky F. Semmlera a H. Frenzela. „Tato společnost ve své době patřila mezi největší dodavatele těchto komodit v celé monarchii. Jsem proto rád, že se podařilo studnu zachovat na stejném místě. Navíc díky informačnímu panelu se kolemjdoucí dozví více o této historicky cenné lokalitě a občané Brna-jihu si budou moci připomínat slavnou historii komárovských manufaktur,“ vysvětlil radní pro oblast investic David Grund. 

Studna má průměr 3 m a hloubku 7,5 m. V jejích útrobách se zachovaly traverzy využívané pro systém na čerpání vody. Umělecké zpracování ústí studny od kováře Pavla Tasovského připomíná povodí tří řek – Svratky, Svitavy a říčky Ponávky, které tímto územím protékají. Celá stavba je vyvedena do výšky stoleté vody z roku 1845 a disponuje také vnitřním nasvícením. 

„Tato drobná architektura je připomínkou doby silného průmyslového rozvoje nejčastěji na poli chemické, vlnařské a textilní výroby. Což jsou obory, kterými je zároveň proslaveno celé Brno. Pevně věřím, že například během procházek sem zavítá nejeden občan města,“ doplnil starosta městské části Brno-jih Josef Haluza. 

Celková cena realizace je 2 miliony korun bez DPH. 

Zdeňka Obalilová

Tiskové středisko MMB

tel.: +420 542 172 207mobil: +420 773 749 963e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy