Přeskočit na obsah

Pouť smíření vzpomene poválečný odsun německy mluvících Brňanů

30. května 2018 2 minuty čtení
(ik) – Odsun německy mluvících obyvatel Brna těsně po skončení druhé světové války vzpomene Pouť smíření. Dvanáctý pietní pochod se uskuteční v sobotu 2. června.

Poutníci se vydají po trase z Pohořelic do Brna, tedy symbolicky proti směru historického pochodu v roce 1945.

Pouť smíření bude zahájena u Pohořelic v 9.30 u kříže na místě hromadného hrobu sběrného tábora. Trasa dlouhá 32 kilometrů vede přes Ledce, Rajhrad a Modřice na Mendlovo náměstí v Brně.

Z Mendlova náměstí je na trasu vedená zdarma kyvadlová autobusová doprava. Jsou čtyři zastávky podél cesty, takže se účastníci mohou kdykoli připojit nebo odpojit.


„Formou stánků se představí Sudetoněmecké krajanské sdružení, křesťanské demokracii blízká organizace Ackermann-Gemeinde a její sociálně-demokratický protějšek Seliger-Gemeinde,“ říká Jaroslav Ostrčilík, organizátor Pouti smíření a zakladatel tradice připomínkových pochodů.

O odsunu brněnských Němců a jejich nuceném pochodu z Mendlova náměstí do Pohořelic 30. května 1945 se roky informovalo jednostranně nebo nepříliš. Až v roce 2006 se skupina studentů Filozofické fakulty MU vydala v den výročí pochodu na první pietní pochod.

Pouť smíření v rámci programu Meeting Brno je letos součástí Festivalu RE:PUBLIKA na výstavišti, který se koná v rámci oslav stého výročí založení Československa. 

Program Pouti smíření 
8.30 a 9 hod. Brno, Mendelovo náměstí
odjezd autobusů s účastníky od zastávek podél pivovaru   
9.30 Pohořelice, ulice Vídeňská
úvodní slovo a uctění památky obětí,  vypravení se na cestu 
12.30 Ledce (10 km) 
14 až 14.30 Rajhrad (17 km)
stánek s informacemi, vodou a občerstvením na křižovatce Masarykova-Štefánikova 
16.30 Modřice (24 km)
stánek s vodou a informacemi na Náměstí Svobody
17.30 Brno, Gymnázium Vídeňská (30 km)
stánek s vodou, studeným občerstvením a informacemi (pochod dorazí kolem 17:45) 
18.30 Brno, Mendlovo náměstí (32 km)
proslov oficiálních hostů, zapálení svíček u památníku vyhnaným, koncert kapely Urband

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.