Přeskočit na obsah

Pouť smíření připomněla „divoký“ odsun

02. června 2018 2 minuty čtení
(mad) – Vysídlení Němců z Československa, které se na konci 2. světové války proměnilo v často krvavý a násilný akt pomsty, připomněla dnešní Pouť smíření. Stejně jako předchozí ročníky, i tento začínal u hromadného hrobu obětí odsunu v Pohořelicích a jeho trasa symbolicky vedla zpět do Brna. Na pochod se vydalo 250 lidí.

Pietního pochodu se kromě primátora Petra Vokřála letos zúčastnil také předák sudetských Němců Bernd Posselt. „S účastí jsem spokojený, letos přijela spousta pamětníků včetně autobusu ze Stuttgartu či hostů z Rakouska. Měli jsme také skvělé počasí,“ řekl organizátor Jaroslav Ostrčilík, který upomínkové pochody pořádá již od roku 2007. „Velice mě těší, že chodí i mladí lidé a děti, že jsme takovou generačně barvitou záležitostí,“ dodal Ostrčilík. 

„Věřím, že dnešní společná cesta i všechna ostatní festivalová setkání v nás posílí přesvědčení, že k důstojnému, svobodnému a tvůrčímu soužití vede cesta pouze prostřednictvím dialogu a snahy o vzájemné poznání a porozumění,“ okomentoval akci brněnský primátor Petr Vokřál

Pouť smíření se koná v rámci festivalu Meeting Brno. 32 kilometrů dlouhá trasa vede přes Ledce, Rajhrad a Modřice. Jejím cílem je augustiniánské opatství na Mendlově náměstí. Součástí dnešního programu bude ještě také koncert kapely Urband. 

Akce odkazuje na událost z května 1945, kdy bylo dvacet tisíc německy mluvících Brňanů včetně seniorů a dětí vyhnáno ze svých domovů, přičemž více než 1700 jich cestu k rakouským hranicím nepřežilo kvůli vyčerpání, nemocem či krutému zacházení ze strany dozorců. Tato událost vešla do dějin jako tzv. brněnský pochod smrti.

„Byla to chvíle, kdy Brno přišlo o další část svérázné multikulturní a tolerantní duše, chvíle, kdy pokračovalo to, co započali nacisté deportací brněnských Židů a Romů a dovršil komunistický režim vyhnáním nepohodlných svobodomyslných lidí,“ dodal k brněnskému pochodu smrti primátor Petr Vokřál. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.