Přeskočit na obsah

Potravinová banka zásobuje městské azylové domy a noclehárny, čerpat z ní budou moci i sociální kurátoři

03. března 2021

Díky spolupráci s Potravinovou bankou pro Brno a Jihomoravský kraj získávají pracovníci oddělení sociální prevence už několik let potraviny pro mladistvé a mladé dospělé. Zásobují jimi klienty svého azylového bydlení. Aktualizovaná smlouva, kterou dnes schválili brněnští radní, do příjemců pomoci zahrne i oddělení sociálních kurátorů, kteří pomáhají lidem na ulici.

„Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj je nejen smluvním partnerem města, ale i městské příspěvkové organizace Centrum sociálních služeb. Díky tomu se nejen potraviny, ale i třeba drogistický sortiment od dárců dostanou například do azylového domu na Křenové, do Městského střediska krizové sociální pomoci na Masné, do Azylového domu pro mladistvé na Celní nebo do židenických kasáren, kde je připraven prostor pro lidi bez přístřeší, kteří onemocní covid-19. Nová smlouva umožňuje, aby vhodné trvanlivé potraviny čerpalo z Potravinové banky také naše oddělení sociálních kurátorů, které poskytuje pomoc lidem na ulici. Na rozdíl od ubytovacích zařízení, kde je možné vařit a kde najdou uplatnění rýže, těstoviny, luštěniny, cukr, sůl a další, sociální kurátoři potřebují typicky paštiky, konzervy nebo suchary,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Organizaci a koordinaci všech sbírek potravin zajišťuje na Magistrátě města Brna Oddělení sociální kurátoři. Na starosti mají magistrátní sbírku, do které potraviny darují zaměstnanci MMB, veřejnou vánoční sbírku potravin pro potřebné a zapojují se také do národní sbírky potravin, která je svázaná s Potravinovou bankou. Zaměstnanci Odboru sociální péče (konkrétně Oddělení sociální kurátoři a Oddělení sociální prevence pro mladistvé a mladé dospělé) se národních sbírek přímo účastnili a přijímali darované potraviny v obchodních domech. Vybrané potraviny jim pak vystačily na celý rok. „Loni byla situace kvůli pandemii odlišná a národní sbírky potravin jsme se takto napřímo nezúčastnili. Od potravinové banky jsme ale na základě naší žádosti potřebné potraviny dostali. Několika lety prověřenou spolupráci neohrozil ani covid, ba naopak,“ prohlásil náměstek pro oblast sociální Robert Kerndl.

Smlouva se uzavírá na dobu neurčitou.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.