Přeskočit na obsah

Potravinová banka zásobuje městské azylové domy a noclehárny, čerpat z ní budou moci i sociální kurátoři

03. března 2021
Díky spolupráci s Potravinovou bankou pro Brno a Jihomoravský kraj získávají pracovníci oddělení sociální prevence už několik let potraviny pro mladistvé a mladé dospělé. Zásobují jimi klienty svého azylového bydlení. Aktualizovaná smlouva, kterou dnes schválili brněnští radní, do příjemců pomoci zahrne i oddělení sociálních kurátorů, kteří pomáhají lidem na ulici.

„Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj je nejen smluvním partnerem města, ale i městské příspěvkové organizace Centrum sociálních služeb. Díky tomu se nejen potraviny, ale i třeba drogistický sortiment od dárců dostanou například do azylového domu na Křenové, do Městského střediska krizové sociální pomoci na Masné, do Azylového domu pro mladistvé na Celní nebo do židenických kasáren, kde je připraven prostor pro lidi bez přístřeší, kteří onemocní covid-19. Nová smlouva umožňuje, aby vhodné trvanlivé potraviny čerpalo z Potravinové banky také naše oddělení sociálních kurátorů, které poskytuje pomoc lidem na ulici. Na rozdíl od ubytovacích zařízení, kde je možné vařit a kde najdou uplatnění rýže, těstoviny, luštěniny, cukr, sůl a další, sociální kurátoři potřebují typicky paštiky, konzervy nebo suchary,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Organizaci a koordinaci všech sbírek potravin zajišťuje na Magistrátě města Brna Oddělení sociální kurátoři. Na starosti mají magistrátní sbírku, do které potraviny darují zaměstnanci MMB, veřejnou vánoční sbírku potravin pro potřebné a zapojují se také do národní sbírky potravin, která je svázaná s Potravinovou bankou. Zaměstnanci Odboru sociální péče (konkrétně Oddělení sociální kurátoři a Oddělení sociální prevence pro mladistvé a mladé dospělé) se národních sbírek přímo účastnili a přijímali darované potraviny v obchodních domech. Vybrané potraviny jim pak vystačily na celý rok. „Loni byla situace kvůli pandemii odlišná a národní sbírky potravin jsme se takto napřímo nezúčastnili. Od potravinové banky jsme ale na základě naší žádosti potřebné potraviny dostali. Několika lety prověřenou spolupráci neohrozil ani covid, ba naopak,“ prohlásil náměstek pro oblast sociální Robert Kerndl.

Smlouva se uzavírá na dobu neurčitou.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.