Přeskočit na obsah

Potravinová banka pomáhá sociálně slabším. Pro příští rok by mohla získat dotaci na provoz

25. listopadu 2020

Rada města dnes na svém jednání doporučila zastupitelstvu schválit dotaci ve výši 200 tisíc korun Potravinové bance pro Brno a Jihomoravský kraj. Ta by sloužila k pokrytí mzdových nákladů pro klíčové pracovníky. Potravinová banka ročně distribuuje v rámci Jihomoravského kraje přes 430 tun potravin, které získá darem od obchodních řetězců nebo při Sbírce potravin. Celkový počet klientů, kterým aktivity spolku pomáhají, je podle odhadu 5 tisíc.

„Od roku 2014 shromažďuje Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj potravinové přebytky, které skladuje a poté distribuuje organizacím zaměřujícím se na práci s chudými a sociálně vyloučenými lidmi. Většina získaných potravin pochází z neprodaných zásob obchodních řetězců a důležitá je také každoroční Sbírka potravin, kterou spolek v kraji organizuje. Daří se rozšiřovat zařízení pro permanentní sbírku potravin, tzv. FoodBoxy. Ty se stále častěji objevují ve velkých obchodech v Brně i celém kraji. Činnost tohoto spolku vnímám jako důležitou a velmi prospěšnou,“ konstatovala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V současné době eviduje potravinová banka 94 partnerských organizací, které zajišťují distribuci koncovým klientům. V nadcházejícím roce plánuje spolek tento počet navýšit alespoň na 100. Celkový počet lidí, ke kterým se potravinová pomoc dostane, činí podle odhadů 5 tisíc.

„K listopadu letošního roku rozdělila banka více než 300 tun potravin. Vezmeme-li v úvahu, že roční průměr je 430 tun a letos tuto činnost významně ovlivnila jarní koronavirová krize, je to opravdu dobrý výsledek. Pro rok 2021 se předpokládá nárůst na více než 500 tun. Aby vše fungovalo, jak má, je nutné zajistit mzdové náklady pro klíčové pracovníky spolku, kteří jsou pro provoz banky nepostradatelní. K tomu bude sloužit právě dotace 200 tisíc korun, pokud ji na svém příštím jednání odsouhlasí zastupitelstvo,“ upřesnil náměstek primátorky Robert Kerndl.

Dotace pokryje 8,7 % celkových nákladů nestátní neziskové organizace. Ty pro rok 2021 představují 3,3 milionu korun. Zastupitelé budou o udělení dotace rozhodovat na svém posledním letošním zasedání.  

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.