Přeskočit na obsah

Potravinová banka pomáhá sociálně slabším. Pro příští rok by mohla získat dotaci na provoz

25. listopadu 2020
Rada města dnes na svém jednání doporučila zastupitelstvu schválit dotaci ve výši 200 tisíc korun Potravinové bance pro Brno a Jihomoravský kraj. Ta by sloužila k pokrytí mzdových nákladů pro klíčové pracovníky. Potravinová banka ročně distribuuje v rámci Jihomoravského kraje přes 430 tun potravin, které získá darem od obchodních řetězců nebo při Sbírce potravin. Celkový počet klientů, kterým aktivity spolku pomáhají, je podle odhadu 5 tisíc.

„Od roku 2014 shromažďuje Potravinová banka pro Brno a Jihomoravský kraj potravinové přebytky, které skladuje a poté distribuuje organizacím zaměřujícím se na práci s chudými a sociálně vyloučenými lidmi. Většina získaných potravin pochází z neprodaných zásob obchodních řetězců a důležitá je také každoroční Sbírka potravin, kterou spolek v kraji organizuje. Daří se rozšiřovat zařízení pro permanentní sbírku potravin, tzv. FoodBoxy. Ty se stále častěji objevují ve velkých obchodech v Brně i celém kraji. Činnost tohoto spolku vnímám jako důležitou a velmi prospěšnou,“ konstatovala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V současné době eviduje potravinová banka 94 partnerských organizací, které zajišťují distribuci koncovým klientům. V nadcházejícím roce plánuje spolek tento počet navýšit alespoň na 100. Celkový počet lidí, ke kterým se potravinová pomoc dostane, činí podle odhadů 5 tisíc.

„K listopadu letošního roku rozdělila banka více než 300 tun potravin. Vezmeme-li v úvahu, že roční průměr je 430 tun a letos tuto činnost významně ovlivnila jarní koronavirová krize, je to opravdu dobrý výsledek. Pro rok 2021 se předpokládá nárůst na více než 500 tun. Aby vše fungovalo, jak má, je nutné zajistit mzdové náklady pro klíčové pracovníky spolku, kteří jsou pro provoz banky nepostradatelní. K tomu bude sloužit právě dotace 200 tisíc korun, pokud ji na svém příštím jednání odsouhlasí zastupitelstvo,“ upřesnil náměstek primátorky Robert Kerndl.

Dotace pokryje 8,7 % celkových nákladů nestátní neziskové organizace. Ty pro rok 2021 představují 3,3 milionu korun. Zastupitelé budou o udělení dotace rozhodovat na svém posledním letošním zasedání.  

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Nevyužité fotbalové hřiště v Bosonohách se díky participativnímu rozpočtu proměnilo ve „Sportovně-relaxační lesní zónu“

Ukázkami jízdy na pumptracku i závody pro děti a mládež ve čtvrtek slavnostně odstartuje novou kapitolu své existence někdejší fotbalové hřiště v bosonožském lese. Myšlenka jeho revitalizace uspěla v roce 2020 v participativním rozpočtu a o tři roky a tři miliony později je „Sportovně-relaxační lesní zóna“ připravená na návštěvníky a návštěvnice. 

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

AKTUALIZACE 3. 10. 13:45 Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ dnes odstartovala křtem galerijní tramvaje. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.