Přeskočit na obsah

Potěšit, pobavit, pomoct. Dárky z Brna mají všechna tři P

09. prosince 2021 2 minuty čtení
(ral) – Udržitelné, lokální, s přesahem, s nápadem – takové jsou dárky spjaté s městem Brnem. Jejich nákupem přispějete na péči o zeleň nebo o zvířata v zoo.

Už loni vznikla kolekce suvenýrů #pripravbrno, která zahrnovala například víno od místních vinařů nebo kávu z lokální pražírny. Letos kolekci doplnily látkové sáčky na pečivo a síťky na ovoce, skleněná lahev nebo nerezová termoska.

Přidaná hodnota těchto dárků spočívá v tom, že výtěžek putuje k Veřejné zeleni města Brna (VZMB). Ta peníze následně použije na speciální péči o stromy. Dosud vybraných 60 tisíc korun skončilo u jasanů a jírovců na Špilberku, které se dočkaly půdní injektáže a mikroinjektáže. „Půdní injektáž zlepšuje vláhové podmínky a provzdušňuje půdu v okolí stromu. Jedná se o aplikaci hydrogelu s vodou pomocí výkonného kompresoru. Mikroinjektáž jírovců pomáhá proti škůdci klíněnce jírovcové. Účinná látka se aplikuje speciální injekcí přes ventilek přímo do pletiv stromu. Tímto je jírovec ošetřen asi na dva roky a nedochází tak k masivnímu napadení a předčasnému opadu listů,“ vysvětlil Tomáš Trnka z VZMB.

Kolekce je dostupná v TIC Brno na Panenské nebo na webových stránkách www.darkyzbrna.cz.

Adoptujte surikatu nebo dub

Možnost konat dobré skutky se otevírá na městské platformě Brno iD. Lidé tu od půlky listopadu najdou novou aplikaci Pošli přání stromu, která jim umožní přispět na péči o konkrétního jedince (minimálně 100 Kč) nebo si ho i adoptovat (za příspěvek 500 Kč a více). Do projektu je zařazeno asi 130 mladých stromků z posledních výsadeb i několik památných velikánů. Všechny je najdete v mapě přímo v aplikaci.

Obdobnou funkci nabízí na Brno iD modul Zoo Brno. I zde je minimální příspěvek stanoven na 100 Kč. V zoo už letos přijali 834 přání v celkové hodnotě 214.237 Kč.

Zatímco k zakoupení přání ani virtuálnímu krmení zvěře nepotřebujete účet na Brno iD, k vyřízení adopce nebo sponzorství zvířete v Zoo Brno už ano. Adopce začínají na 500 korunách, za něž se stanete adoptivním rodičem třeba želvy, andulky nebo piraně. Přispět na chov můžete i u „dražších“ zvířat – vůbec nejdražší je adopce lva konžského, která vyjde na 60 tisíc korun. Nejmenší částka je stanovena na 500 Kč a v těchto případech, kdy nepokryje celou adopci, je dárce veden jako „přispěvatel na chov“. Za letošní rok do zoo díky adopcím doputovalo 4 160 376 Kč!

Na trhy z tepla domova

Většina stánků zůstává kvůli protiepidemickým nařízením vlády uzavřena. Kdo by si rád zboží přesto prohlédl a prodejce podpořil, může využít virtuálního tržiště na webu https://brnensketrhy.cz/advent/

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.