Potěšit, pobavit, pomoct. Dárky z Brna mají všechna tři P

  • 09. prosince 2021
  • 2 minuty čtení
(ral) – Udržitelné, lokální, s přesahem, s nápadem – takové jsou dárky spjaté s městem Brnem. Jejich nákupem přispějete na péči o zeleň nebo o zvířata v zoo.

Už loni vznikla kolekce suvenýrů #pripravbrno, která zahrnovala například víno od místních vinařů nebo kávu z lokální pražírny. Letos kolekci doplnily látkové sáčky na pečivo a síťky na ovoce, skleněná lahev nebo nerezová termoska.

Přidaná hodnota těchto dárků spočívá v tom, že výtěžek putuje k Veřejné zeleni města Brna (VZMB). Ta peníze následně použije na speciální péči o stromy. Dosud vybraných 60 tisíc korun skončilo u jasanů a jírovců na Špilberku, které se dočkaly půdní injektáže a mikroinjektáže. „Půdní injektáž zlepšuje vláhové podmínky a provzdušňuje půdu v okolí stromu. Jedná se o aplikaci hydrogelu s vodou pomocí výkonného kompresoru. Mikroinjektáž jírovců pomáhá proti škůdci klíněnce jírovcové. Účinná látka se aplikuje speciální injekcí přes ventilek přímo do pletiv stromu. Tímto je jírovec ošetřen asi na dva roky a nedochází tak k masivnímu napadení a předčasnému opadu listů,“ vysvětlil Tomáš Trnka z VZMB.

Kolekce je dostupná v TIC Brno na Panenské nebo na webových stránkách www.darkyzbrna.cz.

Adoptujte surikatu nebo dub

Možnost konat dobré skutky se otevírá na městské platformě Brno iD. Lidé tu od půlky listopadu najdou novou aplikaci Pošli přání stromu, která jim umožní přispět na péči o konkrétního jedince (minimálně 100 Kč) nebo si ho i adoptovat (za příspěvek 500 Kč a více). Do projektu je zařazeno asi 130 mladých stromků z posledních výsadeb i několik památných velikánů. Všechny je najdete v mapě přímo v aplikaci.

Obdobnou funkci nabízí na Brno iD modul Zoo Brno. I zde je minimální příspěvek stanoven na 100 Kč. V zoo už letos přijali 834 přání v celkové hodnotě 214.237 Kč.

Zatímco k zakoupení přání ani virtuálnímu krmení zvěře nepotřebujete účet na Brno iD, k vyřízení adopce nebo sponzorství zvířete v Zoo Brno už ano. Adopce začínají na 500 korunách, za něž se stanete adoptivním rodičem třeba želvy, andulky nebo piraně. Přispět na chov můžete i u „dražších“ zvířat – vůbec nejdražší je adopce lva konžského, která vyjde na 60 tisíc korun. Nejmenší částka je stanovena na 500 Kč a v těchto případech, kdy nepokryje celou adopci, je dárce veden jako „přispěvatel na chov“. Za letošní rok do zoo díky adopcím doputovalo 4 160 376 Kč!

Na trhy z tepla domova

Většina stánků zůstává kvůli protiepidemickým nařízením vlády uzavřena. Kdo by si rád zboží přesto prohlédl a prodejce podpořil, může využít virtuálního tržiště na webu https://brnensketrhy.cz/advent/

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít