Přeskočit na obsah

Potěšit, pobavit, pomoct. Dárky z Brna mají všechna tři P

09. prosince 2021 2 minuty čtení
(ral) – Udržitelné, lokální, s přesahem, s nápadem – takové jsou dárky spjaté s městem Brnem. Jejich nákupem přispějete na péči o zeleň nebo o zvířata v zoo.

Už loni vznikla kolekce suvenýrů #pripravbrno, která zahrnovala například víno od místních vinařů nebo kávu z lokální pražírny. Letos kolekci doplnily látkové sáčky na pečivo a síťky na ovoce, skleněná lahev nebo nerezová termoska.

Přidaná hodnota těchto dárků spočívá v tom, že výtěžek putuje k Veřejné zeleni města Brna (VZMB). Ta peníze následně použije na speciální péči o stromy. Dosud vybraných 60 tisíc korun skončilo u jasanů a jírovců na Špilberku, které se dočkaly půdní injektáže a mikroinjektáže. „Půdní injektáž zlepšuje vláhové podmínky a provzdušňuje půdu v okolí stromu. Jedná se o aplikaci hydrogelu s vodou pomocí výkonného kompresoru. Mikroinjektáž jírovců pomáhá proti škůdci klíněnce jírovcové. Účinná látka se aplikuje speciální injekcí přes ventilek přímo do pletiv stromu. Tímto je jírovec ošetřen asi na dva roky a nedochází tak k masivnímu napadení a předčasnému opadu listů,“ vysvětlil Tomáš Trnka z VZMB.

Kolekce je dostupná v TIC Brno na Panenské nebo na webových stránkách www.darkyzbrna.cz.

Adoptujte surikatu nebo dub

Možnost konat dobré skutky se otevírá na městské platformě Brno iD. Lidé tu od půlky listopadu najdou novou aplikaci Pošli přání stromu, která jim umožní přispět na péči o konkrétního jedince (minimálně 100 Kč) nebo si ho i adoptovat (za příspěvek 500 Kč a více). Do projektu je zařazeno asi 130 mladých stromků z posledních výsadeb i několik památných velikánů. Všechny je najdete v mapě přímo v aplikaci.

Obdobnou funkci nabízí na Brno iD modul Zoo Brno. I zde je minimální příspěvek stanoven na 100 Kč. V zoo už letos přijali 834 přání v celkové hodnotě 214.237 Kč.

Zatímco k zakoupení přání ani virtuálnímu krmení zvěře nepotřebujete účet na Brno iD, k vyřízení adopce nebo sponzorství zvířete v Zoo Brno už ano. Adopce začínají na 500 korunách, za něž se stanete adoptivním rodičem třeba želvy, andulky nebo piraně. Přispět na chov můžete i u „dražších“ zvířat – vůbec nejdražší je adopce lva konžského, která vyjde na 60 tisíc korun. Nejmenší částka je stanovena na 500 Kč a v těchto případech, kdy nepokryje celou adopci, je dárce veden jako „přispěvatel na chov“. Za letošní rok do zoo díky adopcím doputovalo 4 160 376 Kč!

Na trhy z tepla domova

Většina stánků zůstává kvůli protiepidemickým nařízením vlády uzavřena. Kdo by si rád zboží přesto prohlédl a prodejce podpořil, může využít virtuálního tržiště na webu https://brnensketrhy.cz/advent/

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.