Přeskočit na obsah

Posouzením projektu na vybudování sociálně-zdravotního komplexu na Červeném kopci se budou zabývat zastupitelé

19. ledna 2022
Jeden ze strategických projektů města má za cíl vybudovat sociálně-zdravotní komplex na Červeném kopci, který se bude specializovat na následnou péči o dlouhodobě nemocné. Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům schválit posouzení tohoto projektu a jeho zařazení do rozpočtu města. Za 735,7 milionu korun by mělo vzniknout 150 lůžek. Nový komplex na Červeném kopci by kromě péče o dlouhodobě nemocné pacienty poskytoval dostatek soukromí, individuální přístup, kontakt s blízkými a také by došlo k navýšení počtu lůžek, která budou moci tito lidé v Brně využívat.

„Projekt sociálně-zdravotního komplexu vychází z myšlenky tzv. ošetřovatelských domů. Tento typ zařízení, které poskytuje dlouhodobou zdravotně-sociální lůžkovou péči nejen v rámci města citelně chybí. Zejména v brněnských léčebnách dlouhodobě nemocných je už dlouho sledován velký přetlak polymorbidních pacientů ve stabilizovaném stavu, které je obtížné v domovech pro seniory umístit kvůli náročnosti péče o tyto klienty s ohledem na strukturu personálního obsazení. Pacienti jsou přesouváni do vzdálených LDN mimo město, což je pro rodinu i pacienta nedůstojné a nekomfortní.  Sociálně-zdravotní komplex na Červeném kopci by měl zajistit dostupnost a odpovídající úroveň poskytované služby tak, aby byla profesionální, kvalitní a bezpečná,“ vysvětlila primátorka města Markéta Vaňková.

Momentálně je v plném proudu projektová příprava, která by podle předpokladů mohla být dokončena do července letošního roku. „Komplex je situován do tří samostatných pavilonů, které budou propojeny jednopodlažní vstupní halou. Byla pro nás důležitá také udržitelnost a ekologie budov, proto projekt počítá se zelenou střechou pro jednotlivé pavilony. Ta pomůže významně ochlazovat okolí v horkých dnech a v zimě naopak poskytne nutnou izolaci. Srážková voda se bude kumulovat v retenčních nádržích a využije se například k zavlažování. Součástí je i fotovoltaika a dobíjecí stanice pro elektromobily. V pavilonech bude zázemí pro pacienty, ordinace lékařů, pracovny zdravotních sester, rehabilitační místnosti, kaple nebo třeba rehabilitační místnost a prostory stacionární péče. Vybudováním tohoto zařízení pomůžeme zejména lidem, kteří trpí pokročilejšími stadii Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby. Ty totiž není dost dobře možné zvládnout v domácím prostředí, “ popsal náměstek primátorky Petr Hladík.

Projekt počítá i s vybudováním 51 parkovacích míst. V tuto chvíli je dle posouzení projektu výše předpokládaných nákladů 735,7 milionu korun. Přibližně 85 % z nich by měla pokrýt dotace. Město by vybudování komplexu vyšlo podle očekávání na 159,6 milionu korun. Dalším krokem je schválení posouzení projektu zastupitelstvem. V současnosti je vypracován stupeň projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a pracuje se na stupni pro stavební povolení.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.