Přeskočit na obsah

Posouzením projektu na vybudování sociálně-zdravotního komplexu na Červeném kopci se budou zabývat zastupitelé

19. ledna 2022

Jeden ze strategických projektů města má za cíl vybudovat sociálně-zdravotní komplex na Červeném kopci, který se bude specializovat na následnou péči o dlouhodobě nemocné. Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům schválit posouzení tohoto projektu a jeho zařazení do rozpočtu města. Za 735,7 milionu korun by mělo vzniknout 150 lůžek. Nový komplex na Červeném kopci by kromě péče o dlouhodobě nemocné pacienty poskytoval dostatek soukromí, individuální přístup, kontakt s blízkými a také by došlo k navýšení počtu lůžek, která budou moci tito lidé v Brně využívat.

„Projekt sociálně-zdravotního komplexu vychází z myšlenky tzv. ošetřovatelských domů. Tento typ zařízení, které poskytuje dlouhodobou zdravotně-sociální lůžkovou péči nejen v rámci města citelně chybí. Zejména v brněnských léčebnách dlouhodobě nemocných je už dlouho sledován velký přetlak polymorbidních pacientů ve stabilizovaném stavu, které je obtížné v domovech pro seniory umístit kvůli náročnosti péče o tyto klienty s ohledem na strukturu personálního obsazení. Pacienti jsou přesouváni do vzdálených LDN mimo město, což je pro rodinu i pacienta nedůstojné a nekomfortní.  Sociálně-zdravotní komplex na Červeném kopci by měl zajistit dostupnost a odpovídající úroveň poskytované služby tak, aby byla profesionální, kvalitní a bezpečná,“ vysvětlila primátorka města Markéta Vaňková.

Momentálně je v plném proudu projektová příprava, která by podle předpokladů mohla být dokončena do července letošního roku. „Komplex je situován do tří samostatných pavilonů, které budou propojeny jednopodlažní vstupní halou. Byla pro nás důležitá také udržitelnost a ekologie budov, proto projekt počítá se zelenou střechou pro jednotlivé pavilony. Ta pomůže významně ochlazovat okolí v horkých dnech a v zimě naopak poskytne nutnou izolaci. Srážková voda se bude kumulovat v retenčních nádržích a využije se například k zavlažování. Součástí je i fotovoltaika a dobíjecí stanice pro elektromobily. V pavilonech bude zázemí pro pacienty, ordinace lékařů, pracovny zdravotních sester, rehabilitační místnosti, kaple nebo třeba rehabilitační místnost a prostory stacionární péče. Vybudováním tohoto zařízení pomůžeme zejména lidem, kteří trpí pokročilejšími stadii Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby. Ty totiž není dost dobře možné zvládnout v domácím prostředí, “ popsal náměstek primátorky Petr Hladík.

Projekt počítá i s vybudováním 51 parkovacích míst. V tuto chvíli je dle posouzení projektu výše předpokládaných nákladů 735,7 milionu korun. Přibližně 85 % z nich by měla pokrýt dotace. Město by vybudování komplexu vyšlo podle očekávání na 159,6 milionu korun. Dalším krokem je schválení posouzení projektu zastupitelstvem. V současnosti je vypracován stupeň projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a pracuje se na stupni pro stavební povolení.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.