Přeskočit na obsah

Poslední premiérou sezony v Mahenově divadle bude drama Něco za něco

22. června 2017 2 minuty čtení
(java) - Na závěr sezony si činohra Národního divadla Brno připravila drama Williama Shakespeara Něco za něco, v němž se zápasí o lidskou důstojnost, o moc, o pravdu a v neposlední řadě také o lásku.

Hra o moci, spravedlnosti a chtíči, která se zabývá zásadními životními otázkami a zpochybňuje morálku postav, se odehrává ve Vídni. „Nabídneme koncentrované velké drama, které nemilosrdně zrcadlí současný svět. Což byl hlavní důvod, proč jsme se do tohoto textu pustili,“ uvedl režisér Martin Glaser.

Kníže Vincentio odcestuje na diplomatickou misi. V době jeho nepřítomnosti jej zastupuje náměstek Angelo, který je znám jako bezúhonný muž a strážce dobrých mravů. Ten dostane za úkol napravit ne úplně dobře fungující stát. „Na této hře nás velmi zajímal i ten rozměr politický, protože paralela se současným politickým světem je poměrně hodně silná,“ řekl Martin Glaser.

Angelo udělá všechno pro to, aby stát napravil, což vede k poměrně temným koncům. „Přitom se ukazuje, že stejně jako v životě tušíme za těmi, kdo napravují, ještě někoho, kdo napravuje je a kdo tahá za pomyslné nitky,“ dodal režisér inscenace.

Tato hra bývá označována za problematickou. „Není divu. Těžko říct, jedná-li se o komedii nebo tragédii. Závěr je totiž stejně zneklidňující jako celá hra. Ani vysloveně komický, ani tragický. Spíš jaksi dnešní,“ doplnil dramaturg Martin Sládeček.

Premiéra bude ve čtvrtek 22. června v Mahenově divadle. V hlavních rolích s Václavem Veselým, Martinem Siničákem a Hanou Tomáš Briešťanskou.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.