Poslední premiérou sezony v Mahenově divadle bude drama Něco za něco

  • 22. června 2017
  • 2 minuty čtení
(java) - Na závěr sezony si činohra Národního divadla Brno připravila drama Williama Shakespeara Něco za něco, v němž se zápasí o lidskou důstojnost, o moc, o pravdu a v neposlední řadě také o lásku.

Hra o moci, spravedlnosti a chtíči, která se zabývá zásadními životními otázkami a zpochybňuje morálku postav, se odehrává ve Vídni. „Nabídneme koncentrované velké drama, které nemilosrdně zrcadlí současný svět. Což byl hlavní důvod, proč jsme se do tohoto textu pustili,“ uvedl režisér Martin Glaser.

Kníže Vincentio odcestuje na diplomatickou misi. V době jeho nepřítomnosti jej zastupuje náměstek Angelo, který je znám jako bezúhonný muž a strážce dobrých mravů. Ten dostane za úkol napravit ne úplně dobře fungující stát. „Na této hře nás velmi zajímal i ten rozměr politický, protože paralela se současným politickým světem je poměrně hodně silná,“ řekl Martin Glaser.

Angelo udělá všechno pro to, aby stát napravil, což vede k poměrně temným koncům. „Přitom se ukazuje, že stejně jako v životě tušíme za těmi, kdo napravují, ještě někoho, kdo napravuje je a kdo tahá za pomyslné nitky,“ dodal režisér inscenace.

Tato hra bývá označována za problematickou. „Není divu. Těžko říct, jedná-li se o komedii nebo tragédii. Závěr je totiž stejně zneklidňující jako celá hra. Ani vysloveně komický, ani tragický. Spíš jaksi dnešní,“ doplnil dramaturg Martin Sládeček.

Premiéra bude ve čtvrtek 22. června v Mahenově divadle. V hlavních rolích s Václavem Veselým, Martinem Siničákem a Hanou Tomáš Briešťanskou.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít