Přeskočit na obsah

Poslední dělníci jsou pryč. Rekonstrukce Janáčkova divadla je hotová

20. září 2019 3 minuty čtení
(ral) – Do nové sezóny vstupuje Janáčkovo divadlo bezprostředně po dokončení třetí etapy oprav. Ta se po předcházejících rekonstrukcích foyer a zázemí zaměřila na exteriéry kolem zadního vchodu – tedy na park a příjezdové komunikace. Dnešní první premiéra sezóny, opera Hoffmannovy povídky, se odehraje v budově, jejíž rozsáhlá renovace přišla na více než 630 milionů korun.

Moderní a prostorná večerní pokladna přímo napojená jak na podzemní garáže, tak na foyer divadla. V pokladně jako suvenýr i prsten vyrobený z odstraněných obkladů. Nový tunel pro kamiony navážející dekorace i s elevativní plošinou, díky které se technikům kulisy lépe vykládají. Sprcha v každé šatně. Nové akustické podhledy ve zkušebním sále, na jehož galerii je aktuálně jedno z nejmodernějších nahrávacích studií ve městě. Park zbavený nánosů a upravený do podoby, kterou mu daly originální návrhy ze 60. let. A to jsou jen střípky z výsledků dvouleté rekonstrukce, která v Janáčkově divadle právě skončila. „Vznikl tu reprezentativní prostor pro operu a balet, který přináší komfort jak divákům, tak divadelníkům,“ ocenila primátorka města Brna Markéta Vaňková s tím, že doufá, že se podobných podmínek brzy dočká i brněnská filharmonie. Pro ni se projektuje nový sál mezi Veselou a Besední. 

Rekonstrukce budovy stála zhruba 630 milionů, na dalších 100 milionů přišlo vybavení asi pěti set místností nábytkem. Díky tomu, že se dbalo na zachování původní podoby ze 60. let nebo na návrat k ní, jsou v tuto chvíli reprezentativní prostory divadla mimořádně komplexní ukázkou dobového designu. „Zahraniční kolegové zůstávají v údivu, jaké nádherné divadlo máme. Výzvou bude, abychom krásná místa naplnili smysluplným obsahem,“ podotkl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Nezodpovězené otázky: Bohéma a vandalové

Bývalá restaurace Bohéma je aktuálně jediným místem, které čeká na finální úpravu. „V tuto chvíli jsou zde jen základní povrchy a řešíme několik variant toho, co by zde mohlo vzniknout. Ve hře je znovu restaurační zařízení, edukační centrum pro divadlo nebo zázemí a informační centrum pro projekt Evropské hlavní město kultury. K žádné z variant se teď nepřikláníme, spolu s divadlem zpracováváme analýzu, která nám řekne, co bude nejvhodnější pro divadlo a vůbec pro kulturu ve městě,“ uvedl brněnský radní pro kulturu Marek Fišer.

Divadlo řeší také vandalismus. Během posledních měsíců bylo hned několikrát poničeno venkovní obložení. Vzhledem k tomu, že na budově inspirované bruselským stylem se nešetřilo drahými materiály, jako jsou různé typy mramoru a žuly, naskakují škody rychle do statisícových výšek. „Asi nebude jiná cesta než na noc, jakmile odejdou poslední diváci, ten prostor znepřístupnit,“ nechal se dnes slyšet ředitel Martin Glaser. Nejvhodnější způsob už hledá s architektem Petrem Hrůšou.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.