Portál data.brno.cz patří k evropské špičce

  • 12. února 2020
Datový portál města Brna data.brno.cz se dostal mezi TOP7 datových portálů ve studii Urban Data Platforms & Data Management 2019. V ní bylo hodnoceno přes 100 městských portálů napříč Evropou a Brno se umístilo vedle takových měst, jako je Londýn, Bordeaux, Hamburg, Miláno, Lyon či Nottingham. Hodnocen byl například počet aplikací, zapojení občanů města či vzniklé start-upy.

„Datový portál města Brna vznikl díky široké spolupráci veřejné, akademické a firemní sféry. Jeho hlavním cílem je poskytovat informace i data pro tvorbu aplikací veřejnosti. Za necelé 2 roky od jeho spuštění jsme zaznamenali cca 250 000 zobrazení od 62 000 uživatelů. Nejvíce návštěvníky zajímají zprávy a grafy o cenách nemovitostí nebo dopravní problematice. Oblíbené jsou také historické ortofoto snímky města Brna. Informace hledají zájemci v českém jazyce, ve 20 % pak v anglickém,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Na platformě data.brno.cz spolupracovalo nebo spolupracuje několik brněnských start-upů jako Datamatic nebo World from Space. Aplikace Brno Urban Grid je zase tvořena ve spolupráci se spin-offem Altimapo z Masarykovy univerzity.

„Do budoucna je v plánu rozšířit především portfolio datových sad pro vývojáře aplikací a také zpracovávání senzorických dat,“ dodal Tomáš Koláčný.

Výzkumná zpráva Urban Data Platforms & Data Management 2019 vznikla v Erasmus Centre for Data Analytics Erasmus University v Rotterdamu a můžete ji nalézt na https://data.brno.cz/dataset/?id=udp.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy