Přeskočit na obsah

Portál data.brno.cz patří k evropské špičce

12. února 2020

Datový portál města Brna data.brno.cz se dostal mezi TOP7 datových portálů ve studii Urban Data Platforms & Data Management 2019. V ní bylo hodnoceno přes 100 městských portálů napříč Evropou a Brno se umístilo vedle takových měst, jako je Londýn, Bordeaux, Hamburg, Miláno, Lyon či Nottingham. Hodnocen byl například počet aplikací, zapojení občanů města či vzniklé start-upy.

„Datový portál města Brna vznikl díky široké spolupráci veřejné, akademické a firemní sféry. Jeho hlavním cílem je poskytovat informace i data pro tvorbu aplikací veřejnosti. Za necelé 2 roky od jeho spuštění jsme zaznamenali cca 250 000 zobrazení od 62 000 uživatelů. Nejvíce návštěvníky zajímají zprávy a grafy o cenách nemovitostí nebo dopravní problematice. Oblíbené jsou také historické ortofoto snímky města Brna. Informace hledají zájemci v českém jazyce, ve 20 % pak v anglickém,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Na platformě data.brno.cz spolupracovalo nebo spolupracuje několik brněnských start-upů jako Datamatic nebo World from Space. Aplikace Brno Urban Grid je zase tvořena ve spolupráci se spin-offem Altimapo z Masarykovy univerzity.

„Do budoucna je v plánu rozšířit především portfolio datových sad pro vývojáře aplikací a také zpracovávání senzorických dat,“ dodal Tomáš Koláčný.

Výzkumná zpráva Urban Data Platforms & Data Management 2019 vznikla v Erasmus Centre for Data Analytics Erasmus University v Rotterdamu a můžete ji nalézt na https://data.brno.cz/dataset/?id=udp.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.