Porota soutěže Entente Florale dnes hodnotila Brno

  • 14. července 2017
  • 2 minuty čtení
(gak) – Přesně sedmihodinovou trasu absolvovali dnes porotci mezinárodní soutěže Entente Florale Europe 2017 v Brně. To se totiž v letošním roce zapojilo do soutěže o titul Evropského kvetoucího sídla. Porota celý den hodnotila nejen zeleň ve městě, ale také ekovýchovu, turistický ruch či zapojení veřejnosti do projektů týkajících se životního prostředí.

Od osmé hodiny ranní absolvovali porotci společně s koordinátory soutěže z brněnského magistrátu trasu, na které se seznámili s nejpůsobivějšími místy a specifiky města Brna. Jejich kroky tak z Nové radnice směřovaly například do Nového Lískovce, kde jim byl představen park Pod Plachtami.

„Zde delší dobu funguje pilotní projekt zadržování dešťové vody. Ta je ze střech okolních domů sváděna do jezírka uprostřed parku,“ přiblížil část programu náměstek pro životní prostředí Martin Ander.

Trasa, na níž porotci poznávali Brno neopomenula ani jednu z dominant města – hrad Špilberk.

„Nejcennějším místem je park pod Špilberkem. Jde doslova o zelenou horu v centru města s krásnými výhledy na město,“ vysvětlil

Organizační tým zde prezentoval zde také inovativní projekty, kterými je například vzdělávací centrum Hlídka, včelín či vinice. Na pořad dne se dostaly také břehy řeky Svratky, historické centrum města, exkurze do kohoutovické obory či Otevřené zahrady jako příkladu centra pro ekologické vzdělávání. Po průjezdu Brnem kolem významných brněnských parků – Björnsonova sadu, sadů Národního odboje či Slovanského náměstí – byl soutěžní program zakončen v městské části Medlánky, která e prezentovala komunitními zahradami nebo nově vybudovanými kompostéry.

„Během prohlídky města jsme se zaměřili například na to, jak město nakládá s energiemi, zpracovává odpady, ale také jaký je přístup města v ekologické výchově mládeže i dospělých,“ prozradil předseda poroty Martin Wagner.

Mezinárodní porota byla složena z odborníků, kteří mají co dočinění s tématem životního prostředí. Řada z nich je architekty, krajináři apod. Každý z porotců pak bodově hodnotí každý ze sledovaných faktorů.

„Každá země, která je do soutěže zapojena je specifická. Česká republika je plná přátelských lidí a péče o životní prostředí je zde na vysoké úrovni, která stále stoupá,“ uznal Wagner.

Brno se soutěže zúčastnilo naposledy v roce 2004, kdy obdrželo stříbrnou medaili a speciální cenu za zvlášť profesionální přístup v péči o historické parky a stromořadí. Vyhlášení výsledků letošního ročníku soutěže proběhne v září ve slovinském městě Podčetrtek.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít