Přeskočit na obsah

Porota soutěže Entente Florale dnes hodnotila Brno

14. července 2017 2 minuty čtení
(gak) – Přesně sedmihodinovou trasu absolvovali dnes porotci mezinárodní soutěže Entente Florale Europe 2017 v Brně. To se totiž v letošním roce zapojilo do soutěže o titul Evropského kvetoucího sídla. Porota celý den hodnotila nejen zeleň ve městě, ale také ekovýchovu, turistický ruch či zapojení veřejnosti do projektů týkajících se životního prostředí.

Od osmé hodiny ranní absolvovali porotci společně s koordinátory soutěže z brněnského magistrátu trasu, na které se seznámili s nejpůsobivějšími místy a specifiky města Brna. Jejich kroky tak z Nové radnice směřovaly například do Nového Lískovce, kde jim byl představen park Pod Plachtami.

„Zde delší dobu funguje pilotní projekt zadržování dešťové vody. Ta je ze střech okolních domů sváděna do jezírka uprostřed parku,“ přiblížil část programu náměstek pro životní prostředí Martin Ander.

Trasa, na níž porotci poznávali Brno neopomenula ani jednu z dominant města – hrad Špilberk.

„Nejcennějším místem je park pod Špilberkem. Jde doslova o zelenou horu v centru města s krásnými výhledy na město,“ vysvětlil

Organizační tým zde prezentoval zde také inovativní projekty, kterými je například vzdělávací centrum Hlídka, včelín či vinice. Na pořad dne se dostaly také břehy řeky Svratky, historické centrum města, exkurze do kohoutovické obory či Otevřené zahrady jako příkladu centra pro ekologické vzdělávání. Po průjezdu Brnem kolem významných brněnských parků – Björnsonova sadu, sadů Národního odboje či Slovanského náměstí – byl soutěžní program zakončen v městské části Medlánky, která e prezentovala komunitními zahradami nebo nově vybudovanými kompostéry.

„Během prohlídky města jsme se zaměřili například na to, jak město nakládá s energiemi, zpracovává odpady, ale také jaký je přístup města v ekologické výchově mládeže i dospělých,“ prozradil předseda poroty Martin Wagner.

Mezinárodní porota byla složena z odborníků, kteří mají co dočinění s tématem životního prostředí. Řada z nich je architekty, krajináři apod. Každý z porotců pak bodově hodnotí každý ze sledovaných faktorů.

„Každá země, která je do soutěže zapojena je specifická. Česká republika je plná přátelských lidí a péče o životní prostředí je zde na vysoké úrovni, která stále stoupá,“ uznal Wagner.

Brno se soutěže zúčastnilo naposledy v roce 2004, kdy obdrželo stříbrnou medaili a speciální cenu za zvlášť profesionální přístup v péči o historické parky a stromořadí. Vyhlášení výsledků letošního ročníku soutěže proběhne v září ve slovinském městě Podčetrtek.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.