Přeskočit na obsah

Porota soutěže Entente Florale dnes hodnotila Brno

14. července 2017 2 minuty čtení
(gak) – Přesně sedmihodinovou trasu absolvovali dnes porotci mezinárodní soutěže Entente Florale Europe 2017 v Brně. To se totiž v letošním roce zapojilo do soutěže o titul Evropského kvetoucího sídla. Porota celý den hodnotila nejen zeleň ve městě, ale také ekovýchovu, turistický ruch či zapojení veřejnosti do projektů týkajících se životního prostředí.

Od osmé hodiny ranní absolvovali porotci společně s koordinátory soutěže z brněnského magistrátu trasu, na které se seznámili s nejpůsobivějšími místy a specifiky města Brna. Jejich kroky tak z Nové radnice směřovaly například do Nového Lískovce, kde jim byl představen park Pod Plachtami.

„Zde delší dobu funguje pilotní projekt zadržování dešťové vody. Ta je ze střech okolních domů sváděna do jezírka uprostřed parku,“ přiblížil část programu náměstek pro životní prostředí Martin Ander.

Trasa, na níž porotci poznávali Brno neopomenula ani jednu z dominant města – hrad Špilberk.

„Nejcennějším místem je park pod Špilberkem. Jde doslova o zelenou horu v centru města s krásnými výhledy na město,“ vysvětlil

Organizační tým zde prezentoval zde také inovativní projekty, kterými je například vzdělávací centrum Hlídka, včelín či vinice. Na pořad dne se dostaly také břehy řeky Svratky, historické centrum města, exkurze do kohoutovické obory či Otevřené zahrady jako příkladu centra pro ekologické vzdělávání. Po průjezdu Brnem kolem významných brněnských parků – Björnsonova sadu, sadů Národního odboje či Slovanského náměstí – byl soutěžní program zakončen v městské části Medlánky, která e prezentovala komunitními zahradami nebo nově vybudovanými kompostéry.

„Během prohlídky města jsme se zaměřili například na to, jak město nakládá s energiemi, zpracovává odpady, ale také jaký je přístup města v ekologické výchově mládeže i dospělých,“ prozradil předseda poroty Martin Wagner.

Mezinárodní porota byla složena z odborníků, kteří mají co dočinění s tématem životního prostředí. Řada z nich je architekty, krajináři apod. Každý z porotců pak bodově hodnotí každý ze sledovaných faktorů.

„Každá země, která je do soutěže zapojena je specifická. Česká republika je plná přátelských lidí a péče o životní prostředí je zde na vysoké úrovni, která stále stoupá,“ uznal Wagner.

Brno se soutěže zúčastnilo naposledy v roce 2004, kdy obdrželo stříbrnou medaili a speciální cenu za zvlášť profesionální přístup v péči o historické parky a stromořadí. Vyhlášení výsledků letošního ročníku soutěže proběhne v září ve slovinském městě Podčetrtek.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.