Přeskočit na obsah

Pop Messe: Za Lužánkami v létě vystoupí přes čtyřicet muzikantů z celého světa

04. února 2020 2 minuty čtení
(ral) - Navázat na Colours of Ostrava, Pohodu nebo Grape a přivést do Brna progresivní jména napříč hudebními žánry z celého světa. To si předsevzali organizátoři nového festivalu POP MESSE. Na fotbalový stadion za Lužánkami pozvali na 24. a 25. července třeba Modeselektor, Tommyho Cashe nebo Sóley.

Z programu nového letního open-air festivalu zatím představili pořadatelé zhruba jednu čtvrtinu. Mezi jmény nechybí afričtí KOKOKO!, francouzské seskupení Acid Arab nebo irská skupina Lankum. Brněnští fanoušci budou mít možnost se po čase znovu setkat s islandskou hudebnicí Sóley nebo s rockovou skupinou Algiers. „Zhruba 80 procent umělců přijede ze zahraničí, z českých tu přivítáme třeba Buty nebo na cenu Anděl v kategorii Objev roku čerstvě nominované Bert ? Friends,“ vyzdvihl dramaturg festivalu Tomáš Kelar. „Dramaturgii bude z velké části tvořit hip hop, elektronika a kytarová hudba. Počítáme ale i s prostorem pro žánry jako folk, jazz či world music a nebudeme se vyhýbat ani vážné hudbě,“ dodal. Oslovit tak chtějí nejen mladé publikum, ale i odrostlejší hudební fajnšmekry a část dění chystají přizpůsobit rodinám s dětmi.

Prostředí chátrajícího stadionu za Lužánkami je pro podobný festival podle pořadatelů ideální. „Na jedné straně v sobě nese prvky urbexu, vysloveně vede i k zapojení dalších témat jako ekologie, technologie nebo sociální otázky. Na straně druhé se ukázalo, že je lákavé i pro samotné umělce a že mají zájem v takových kulisách vystoupit,“ přiblížil promotér POP MESSE Vilém Spilka.

Jak přesně prostor využijí, se pořadatelé rozhodnou v další fázi příprav. Vycházet budou i z počtu prodaných lístků. „Uvnitř stadionu tak může být stage nebo třeba stanové městečko,“ nastínil Spilka možnosti. V případě nepříznivého počasí počítají organizátoři s mokrou variantou v hotelu Bobycentrum.

Lístky jsou ode dneška v prodeji za zahajovací cenu 630 Kč. Desetikoruna z každé prodané vstupenky poputuje na konto Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje. Výtěžek pak získá spolek RadoVan, který pomáhá hendikepovaným lidem v cestování a jehož cílem je shromáždit peníze na dodávku s ručním řízením.

Konání festivalu finančně podpořilo město Brno. Zastupitelé na uspořádání prvního ročníku poslali 6 milionů korun.

Více informací najdete na www.popmesse.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.

Výstava v Urban centru prezentuje stav brněnského ovzduší i opatření k jeho zlepšení. Foto: Urban centrum
Takhle zmapované ovzduší má jen Brno. Výsledky prezentuje na výstavě

Dneškem odstartovala více než třítýdenní výstava v Urban centru, která Brňany a Brňanky seznámí s kvalitou ovzduší ve městě. Výstavu doprovází také přednáška a workshopy pro školy.