Přeskočit na obsah

Pop Messe: Za Lužánkami v létě vystoupí přes čtyřicet muzikantů z celého světa

04. února 2020 2 minuty čtení
(ral) - Navázat na Colours of Ostrava, Pohodu nebo Grape a přivést do Brna progresivní jména napříč hudebními žánry z celého světa. To si předsevzali organizátoři nového festivalu POP MESSE. Na fotbalový stadion za Lužánkami pozvali na 24. a 25. července třeba Modeselektor, Tommyho Cashe nebo Sóley.

Z programu nového letního open-air festivalu zatím představili pořadatelé zhruba jednu čtvrtinu. Mezi jmény nechybí afričtí KOKOKO!, francouzské seskupení Acid Arab nebo irská skupina Lankum. Brněnští fanoušci budou mít možnost se po čase znovu setkat s islandskou hudebnicí Sóley nebo s rockovou skupinou Algiers. „Zhruba 80 procent umělců přijede ze zahraničí, z českých tu přivítáme třeba Buty nebo na cenu Anděl v kategorii Objev roku čerstvě nominované Bert ? Friends,“ vyzdvihl dramaturg festivalu Tomáš Kelar. „Dramaturgii bude z velké části tvořit hip hop, elektronika a kytarová hudba. Počítáme ale i s prostorem pro žánry jako folk, jazz či world music a nebudeme se vyhýbat ani vážné hudbě,“ dodal. Oslovit tak chtějí nejen mladé publikum, ale i odrostlejší hudební fajnšmekry a část dění chystají přizpůsobit rodinám s dětmi.

Prostředí chátrajícího stadionu za Lužánkami je pro podobný festival podle pořadatelů ideální. „Na jedné straně v sobě nese prvky urbexu, vysloveně vede i k zapojení dalších témat jako ekologie, technologie nebo sociální otázky. Na straně druhé se ukázalo, že je lákavé i pro samotné umělce a že mají zájem v takových kulisách vystoupit,“ přiblížil promotér POP MESSE Vilém Spilka.

Jak přesně prostor využijí, se pořadatelé rozhodnou v další fázi příprav. Vycházet budou i z počtu prodaných lístků. „Uvnitř stadionu tak může být stage nebo třeba stanové městečko,“ nastínil Spilka možnosti. V případě nepříznivého počasí počítají organizátoři s mokrou variantou v hotelu Bobycentrum.

Lístky jsou ode dneška v prodeji za zahajovací cenu 630 Kč. Desetikoruna z každé prodané vstupenky poputuje na konto Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje. Výtěžek pak získá spolek RadoVan, který pomáhá hendikepovaným lidem v cestování a jehož cílem je shromáždit peníze na dodávku s ručním řízením.

Konání festivalu finančně podpořilo město Brno. Zastupitelé na uspořádání prvního ročníku poslali 6 milionů korun.

Více informací najdete na www.popmesse.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.