Přeskočit na obsah

Pomoc se životopisem, poradenství i tréninková místa. Magistrát podpoří lidi v nezaměstnanosti

30. září 2020

Lidé nad 50 let, zdravotně znevýhodnění, opakovaně nezaměstnaní, ale také lidé, kteří práci ztratili v důsledku vládních opatření proti šíření nemoci covid-19. Těm všem pomůže vrátit se zpět do pracovního procesu nový projekt. Město na něj získalo od státu dotaci ve výši 5,7 milionu korun, podílet se bude jen cca 300 tisíci.

„V tomto roce na území Brna dobíhá podobný projekt zaměřený na podporu zaměstnanosti znevýhodněných osob. Ten v posledních třech letech pomohl 480 klientům z úřadu práce, přímo zaměstnání zajistil zhruba 170 osobám. Navazující projekt, na nějž se podařilo získat výraznou dotaci, vychází z dobrých zkušeností a rozšiřuje okruh osob, kterým může pomoci znovu se vrátit do práce. Reaguje i na aktuální pandemickou situaci a její ekonomické dopady,“ vyzdvihla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Projekt Podpora zaměstnanosti ohrožených skupin trhu práce na území města Brna se zaměří na osoby ve věku nad 50 let, mladé dospělé opouštějící ústavní péči, zdravotně znevýhodněné osoby, dlouhodobě nebo opakovaně nezaměstnané, osoby s nízkým vzděláním nebo osoby, které se nezaměstnanými staly v souvislosti s propadem ekonomiky způsobeným protiepidemickými opatřeními.

„Cílem projektu je poskytnout pomoc minimálně dvěma stům klientům vedeným na Úřadu práce. K tomu budou sloužit dvě formy: Krátkodobá podpora spočívá především v poradenství, pracovníci pomůžou klientovi se životopisem, vyzkouší s ním simulaci určitých situací, které ho čekají – třeba pohovor. Dlouhodobá podpora zahrnuje i tréninková místa, která jsou v městských společnostech jako Sako, Veletrhy Brno nebo Domov pro seniory Holásecká. Pět tréninkových míst máme aktuálně také přímo na magistrátě, a to v jídelně,“ podotkl náměstek pro oblast sociální Robert Kerndl.

Projekt bude probíhat od 1. ledna 2021 do 30. června 2022. Celkové náklady se předpokládají ve výši 6,005 mil., získaná dotace pokrývá 95 %, tj. asi 5,7 milionu. Financovaní města představuje zbývajících 5 %, tedy asi 300 tis. korun.

Oba projekty, končící Podpora zaměstnanosti znevýhodněných osob na území města Brna i nový Podpora zaměstnanosti ohrožených skupin trhu práce na území města Brna, rozvíjejí tzv. Lokální síť zaměstnanosti. Jde o platformu, která sdružuje místní zaměstnavatele a svazy. Ti pak v rámci projektu dále spolupracují. Jde např. o: Úřad práce ČR, Svaz zaměstnavatelů ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Asociaci zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR, družstvo invalidů MYJÓMI, Vodní sklo, a. s., QUABA, s. r. o., SAKO, Veletrhy Brno a další.

Tréninková pracovní místa
Tzv. tréninkových pracovních míst (TPM) bylo od počátku projektu, který se nyní blíží do finále, vytvořeno 60. Momentálně jich funguje 10: v Knihovně Jiřího Mahena, v magistrátní jídelně na Malinovského náměstí, v SAKO Brno, Veletrzích Brno či v Domově seniorů Holásecká.

Postup je takový, že klient na TPM získá svého mentora z řad stálých zaměstnanců a klientův plat je navíc tři měsíce financován z prostředků EU. I díky tomu se daří motivovat zaměstnavatele k zapojení do projektu. Pokud se klient osvědčí, může zůstat jako běžný zaměstnanec, pokud o jeho služby nebude dále zájem, obdrží alespoň certifikát o úspěšném absolvování projektu, který mu může pomoci při získání regulérního zaměstnání.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.