Polsko všemi smysly! Dny polské kultury zahrnou výstavy, filmy, koncerty, diskuze i ochutnávky

  • 04. dubna 2022
  • 2 minuty čtení
(ral) - Dneškem startuje festival přibližující kulturu sousedního národa, Poláků. Dny polské kultury tentokrát připomenou i kulaté výročí narození J. A. Komenského, který strávil část života v Polsku.

Řada akcí Dnů polské kultury je inspirována partnerstvím s polským městem Poznaň. Například v pořadu nazvaném „Polka v polonéze – hudební dialog Smetany s Chopinem“ zazní klavírní skladby v podání poznaňského klavíristy Stanisława Pawlaka.

Ke 430. výročí narození J. A. Komenského je připraveno divadelní představení dětí z Poznaně i studentů konzervatoře z Brna, přednáška „Komenský kartograf“ nebo výstava o Labyrintu světa a ráji srdce.

Zajímavé akce nabídne také Paměť národa Jižní Morava, např. diskusi s historikem Pawłem Ukielským o knize „1989 – Podzim národů“, v níž se věnuje pádu komunismu ve střední Evropě. Ve spolupráci s Polským institutem se uskuteční v Divadle Husa na provázku také diskuse s polskou spisovatelkou a novinářkou Margo Rejmer o reportážích z komunistické Albánie.

Na své si přijdou také milovníci polského filmu, pro které Kino Art přichystalo koncem dubna přehlídku polských filmů „Kocham film“.

K vidění bude výstava fotografií „K Baltu! Objevte polské Pomoří“ na Moravském náměstí, v Knihovně Jiřího Mahena v Brně pak například výstava „Budoucnost v bublinách“ o komiksech inspirovaných tvorbou Stanisława Lema. 

Tradiční polské menu bude možné ochutnat od 4. do 8. dubna v restauraci Baroko.

S polskou kinematografií, literaturou, hudbou i historií se lidé seznámí od 4. do 30. dubna. Celý program je zveřejněný na dpk.brno.cz. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít