Přeskočit na obsah

Podpora místního zemědělství nebo spotřeby lokálních potravin. Brno se připojuje k projektu Cities4FOOD

08. ledna 2020

Barcelona, Padova, Gent, Frankfurt a další evropská města se sdružila v mezinárodním projektu Cities4FOOD, jehož cílem je urychlit společenský vývoj směrem k udržitelnému využívání potravin. Radní dnes odsouhlasili, že se k nim přidá také Brno.

„Brno k projektu Cities4FOOD přispěje vytvořením Městské potravinové strategie a Koncepce péče o zemědělskou půdu na území města Brna. Nepůjde jen o sepsání dokumentů, ale také o stanovení opatření a návrh pilotních projektů, které povedou ke skutečným výsledkům,“ podotkl první náměstek primátorky Petr Hladík. „Brno v rámci své dlouhodobé rozvojové strategie usiluje o podporu místního zemědělství v metropolitním regionu, péči o krajinu a podporu produkce a spotřeby místních potravin, třeba i tím, že právě na své gourmet speciality lákáme turisty. Cílem je zodpovědně hospodařit na zemědělské půdě a posílit tak odolnost města vůči momentálním projevům klimatických změn – suchu, horku nebo naopak přívalovým dešťům,“ doplnil.

Na vytvoření obou dokumentů se bude podílet Jihomoravský kraj, místní univerzity a výzkumné instituce, zemědělské podniky, spotřebitelské svazy i občanské spolky.

K účasti na projektu Cities4FOOD, plánovaném na čtyři roky, Brno přizvala Nadace Partnerství. Město bude řídit proces přípravy obou koncepčních dokumentů a zajišťovat realizaci pilotních opatření, nadace se (ve spolupráci s městem) postará o komunikaci se stakeholdery a veřejností ve věci Městské potravinové strategie a (ve spolupráci s externími odborníky) navrhne analytickou a návrhovou část Koncepce péče o zemědělskou půdu.

Pro projekt se připravuje žádost o financování z evropského výzkumného programu Horizon2020, který zajišťuje 100% finanční plnění.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.