Přeskočit na obsah

Podpora místního zemědělství nebo spotřeby lokálních potravin. Brno se připojuje k projektu Cities4FOOD

08. ledna 2020
Barcelona, Padova, Gent, Frankfurt a další evropská města se sdružila v mezinárodním projektu Cities4FOOD, jehož cílem je urychlit společenský vývoj směrem k udržitelnému využívání potravin. Radní dnes odsouhlasili, že se k nim přidá také Brno.

„Brno k projektu Cities4FOOD přispěje vytvořením Městské potravinové strategie a Koncepce péče o zemědělskou půdu na území města Brna. Nepůjde jen o sepsání dokumentů, ale také o stanovení opatření a návrh pilotních projektů, které povedou ke skutečným výsledkům,“ podotkl první náměstek primátorky Petr Hladík. „Brno v rámci své dlouhodobé rozvojové strategie usiluje o podporu místního zemědělství v metropolitním regionu, péči o krajinu a podporu produkce a spotřeby místních potravin, třeba i tím, že právě na své gourmet speciality lákáme turisty. Cílem je zodpovědně hospodařit na zemědělské půdě a posílit tak odolnost města vůči momentálním projevům klimatických změn – suchu, horku nebo naopak přívalovým dešťům,“ doplnil.

Na vytvoření obou dokumentů se bude podílet Jihomoravský kraj, místní univerzity a výzkumné instituce, zemědělské podniky, spotřebitelské svazy i občanské spolky.

K účasti na projektu Cities4FOOD, plánovaném na čtyři roky, Brno přizvala Nadace Partnerství. Město bude řídit proces přípravy obou koncepčních dokumentů a zajišťovat realizaci pilotních opatření, nadace se (ve spolupráci s městem) postará o komunikaci se stakeholdery a veřejností ve věci Městské potravinové strategie a (ve spolupráci s externími odborníky) navrhne analytickou a návrhovou část Koncepce péče o zemědělskou půdu.

Pro projekt se připravuje žádost o financování z evropského výzkumného programu Horizon2020, který zajišťuje 100% finanční plnění.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.