Přeskočit na obsah

Podepsané dokumenty přiblížily po deseti letech příprav výstavbu štěpkového zdroje Tepláren Brno

23. února 2023
Zástupci Tepláren Brno dnes podepsali smlouvu se zhotovitelem stavby štěpkového zdroje. Z téměř rok trvajícího náročného výběrového řízení vzešlo vítězně konsorcium firem Škoda Praha a OHLA ŽS. Současně s představiteli všech tří společností stvrdila primátorka Markéta Vaňková za statutární město Brno Deklaraci o podpoře celého projektu.

Tyto dva důležité dokumenty po deseti letech pečlivých příprav přiblížily k cíli výstavbu biomasového kotle městské společnosti Teplárny Brno. Ten bude patřit mezi nejmodernější provozy svého druhu v tuzemsku a umožní snížit spotřebu zemního plynu při výrobě tepla a elektřiny o zhruba 15 procent, což napomůže ke stabilizaci ceny tepla v Brně. Významný je rovněž ekologický přínos spalování štěpky.

 „Deklarací chceme zdůraznit význam celého projektu pro město a potvrdit, že má naši veškerou podporu. K výrobě tepla pro Brno je v současnosti potřeba z 80 procent zemní plyn. Chceme proto najít takový energetický mix, který tuto závislost eliminuje. Kromě masivního využití štěpky a významnějšího podílu výroby tepla a elektřiny z odpadu, které zajistí zhruba polovinu spotřeby, by tu druhou měl v budoucnu dodat horkovod z jaderné elektrárny Dukovany,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková a dodala: „Instalací štěpkového kotle se navíc dovrší celková modernizace a ekologizace maloměřického provozu tepláren Brno-sever.“

Záměr výstavby biomasového zdroje je v souladu s dnešními nároky a trendy ve výstavbě nových zdrojů tepla, kdy se hledají hlavně aplikace technologií navyšujících využití obnovitelných zdrojů. Jedním z nich je právě dřevní štěpka. „Kromě zajištění stálé produkce spolehlivého tepla pro obyvatele města Brna nám instalace štěpkového kotle umožní zvýšit výrobu na stávajícím zdroji. S ekologickou výrobou energií přinese spuštění biomasového zdroje Brňanům také nižší cenu tepla než při spalování plynu,“ upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Stavba, jejíž zahájení se předpokládá v dubnu, má pravomocné stavební povolení. Na realizaci má zhotovitel 18 měsíců od předání staveniště. Cena zakázky je 2,48 miliardy korun bez DPH. Teplárny Brno již obdržely rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o poskytnutí dotace ve výši 1,67 miliardy, zbylou část zakázky budou financovat prostřednictvím úvěru.

„Vážíme si široké podpory ze strany statutárního města Brna a vnímáme velmi pozitivně zájem Tepláren Brno o moderní energetiku,“ dodali zástupci vítězného konsorcia ŠKODA PRAHA a OHLA ŽS.

Na dodávku certifikované štěpky z odpadního dřeva mají Teplárny Brno uzavřenou smlouvu s Lesy města Brna, která ji již nyní společnosti dodává na jiný, menší zdroj.

 

Kontakt pro média

Ing. Zuzana Novotná

Vedoucí kanceláře společnosti Teplárny Brno, a. s.

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Nová zeleň a parky. Brno podpoří projekty městských částí

Brno podpoří vznik nových parků a také revitalizace stávající zeleně v jednotlivých městských částech. Radní navrhují poslat peníze celkem na 15 projektů a 6 studií parků či lesoparků. Tyto finance musí ještě schválit zastupitelé.

Přímé vlakové spojení Brna a vídeňského letiště má pokračovat, jezdit se bude v lepších časech než doposud

Půlroční pilotní provoz brzy skončí, vlaky na trase Brno – vídeňské letiště Schwechat by však měly v závazku takzvané veřejné služby jezdit dál. Rychleji a v lepších časech. Linku finančně podporovanou městem Brnem má s novým jízdním řádem od 11. června 2023 provozovat dopravce Gepard Express.

Peníze z rezidentního parkování podpoří pět nových dopravních projektů

Celkem 94 180 000 korun z Fondu mobility využije město na podporu pětice nových projektů. Peníze podle dnešního rozhodnutí brněnských radních půjdou na vybudování parkoviště na Vlnité a Rysově či cyklocargo překladiště u Zvonařky, dále na projekt Pastelky u škol nebo edukační kampaň brněnských hasičů. Z již schválených projektů se pak financí dočká parkovací dům na Šumavské a parkoviště na Řezáčově. Přesun peněz bude ještě schvalovat Zastupitelstvo města Brna.

Kreativci mohou dostat na realizaci svých projektů rovný milion korun

Přesně milion korun má být rozdělen mezi celkem 7 subjektů, které uspěly se svým projektem v rámci 3. etapy dotačního programu Pro Kreativní Brno. Žádosti dnes projednala Rada města Brna, konečné rozhodnutí náleží městskému zastupitelstvu.