Přeskočit na obsah

Počítačové hry na Špilberku jsou moderní umělecká díla

23. listopadu 2017 1 minuta čtení
(mak) - Na Špilberku se lidem dnes otevřel Kouzelný svět počítačových her a setrvat v něm bude možné až do 14. ledna příštího roku.

Expozice s výmluvným názvem chce návštěvníkům představit počítačové hry jako výtvarná díla. „Málokdo si uvědomuje, že počítačové hry jsou dnes plnohodnotnou součástí výtvarného umění. Muzeum města Brna je patrně první institucí svého druhu, která pořádá výstavu zaměřenou na tento fenomén,“ zdůraznil její kurátor Robert Janás.

Asi sto ukázek z několika počítačových her českých studií Amanita, Paperash a Hangonit zabere celkem tři výstavní místnosti v západním křídle hradu Špilberku. K vidění budou hotové počítačové hry, ale i dílčí fáze použité při jejich tvorbě (náčrty, studie nebo prostorové modely). Návštěvníci všech věkových kategorií si budou hry moci také zahrát a děti se z virtuálního světa mohou vydat i do reálného bludiště, které pro ně přímo ve výstavě organizátoři sestavili z prvků předváděných her.

Velkým lákadlem by měla být také předpremiéra hry Chuchel od studia Amanita, které ji oficiálně představí až v průběhu roku 2018.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.