Přeskočit na obsah

Po novém foyer a zkušebnách upravený park a příjezdová cesta. Skončila třetí etapa rekonstrukce Janáčkova divadla

20. září 2019
Nejprve obnova vstupního foyer, pak celkového zázemí a nakonec exteriérů kolem jeho zadního vstupu. Tak by se dala v krátkosti shrnout více než dvouletá rekonstrukce Janáčkova divadla, jejíž třetí etapa právě skončila. Konečné investiční náklady byly vyčísleny na více než 636 milionů korun bez DPH. Vyřešit zbývá ještě budoucnost bývalé restaurace Bohéma.

„Budova Janáčkova divadla v posledních letech neuvěřitelně prokoukla. Po několika vlnách rekonstrukce konečně poskytuje jak komfort divákům, tak odpovídající technické podmínky celému souboru. Nezbývá než věřit, že se novotou zářící prostory podaří udržet v bezvadném stavu co nejdéle. Zároveň doufám, že k reprezentativnímu prostředí naší opery a baletu se v dohledné době přidá i koncertní sál pro brněnskou filharmonii,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Třetí, poslední etapu této investiční akce, která spočívala v úpravách příjezdové komunikace a parku za divadlem, dokončili stavbaři minulý týden. „Parku, který je stejně jako budova divadla památkou, se vrátila podoba ze 60. let. Projektanti v čele s architektem Hrůšou se přidržovali dochovaných původních plánů,“ poznamenal náměstek primátorky pro oblast investic Robert Kerndl.

Z investiční akce byla vyňata bývalá restaurace Bohéma. „V tuto chvíli jsou zde jen základní povrchy, ale do konce roku bychom chtěli mít jasno, co s prostorami uděláme. Ve hře je několik variant, které vyhodnocujeme z ekonomického i provozního hlediska,“ nastínil náměstek primátorky pro kulturu Tomáš Koláčný. 

Uvažuje se o obnově restauračního zařízení nebo vybudování konferenčního a edukačního centra s kavárnou. „Další variantou je i to, že by zde vzniklo zázemí a hlavní informační středisko projektu Evropského hlavního města kultury, na nějž se Brno v současnosti připravuje,“ doplnil brněnský radní pro kulturu Marek Fišer.

Výsledkem rekonstrukce je i vytvoření nové večerní pokladny. Její provoz se oficiálně spustí dnes večer. Pokladna je umístěna v přízemí budovy, vstupuje se do ní ze strany z ulice Rooseveltovy, napojena je přímo i na podzemní garáže. Zároveň se přímo z ní dá dostat do foyer divadla. Vedle vstupenek tu fajnšmekři seženou i různé upomínkové předměty včetně brože s Liškou Bystrouškou nebo náušnic vyrobených z původních obkladů z divadelní budovy.

„Opravené Janáčkovo divadlo je technicky nejlépe disponovanou divadelní scénou pro uvádění oper a baletů v naší zemi. Zázemí pro diváky i tvůrce konečně znovu odpovídá významu tradice spojené s odkazem skladatele, jehož jméno hrdě nese. Trvalou výzvou do příštích let je zajistit tomuto stánku důstojnou náplň – získávat ty nejlepší možné tvůrce a umožnit jim realizovat nové inscenace na úrovni špičkového operního domu, který má ambici hrát první evropskou ligu,“ podotkl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Janáčkovo divadlo se opravovalo od 30. června 2017. V první etapě, která skončila v říjnu 2018, došlo k úpravě vstupních prostor a ve spolupráci s památkáři a restaurátory bylo obnoveno vstupní foyer; kromě toho zahrnovala první etapa rekonstrukci i tří podlaží šaten, střechy a části technologického zázemí (například výměna elektroinstalace, vzduchotechniky, chlazení a klimatizace, rozvodů vody, topení a odpadního potrubí, nově byla vybudována strojovna vzduchotechniky nebo výměníková stanice).

Druhá etapa probíhala do letošního jara a vztahovala se ke kompletnímu dokončení prací uvnitř objektu, rekonstruovány byly sklady či zkušební sály. Šatny pro účinkující byly vybaveny každá vlastním sociálním zařízením a klimatizací.

Všechny etapy se navzdory řadě nepředvídatelných okolností podařilo stihnout v dohodnutých termínech, druhou a třetí etapu dokonce s několikatýdenním předstihem. V průběhu prací se museli stavbaři potýkat například s nálezem azbestu, který se dříve používal pro požární izolace. K dalším závažnějším technickým problémům, které se během rekonstrukce projevily a musely se řešit nad rámec původní projektové dokumentace, se řadí statická porucha stropních nosných konstrukcí nebo nevyhovující stav střechy i v místech, kde se její výměna nepředpokládala. Oproti očekávání byly v horším stavu také betonové podlahy, což se ukázalo až po stržení podlahových krytin; stávající podlahy se tedy musely vybourat a vyměnit za nové.

Tříetapová rekonstrukce Janáčkova divadla navazovala na předcházející fáze oprav, při kterých bylo například vyměněno kamenné obložení divadla. Výraznou přeměnou prošla piazzeta, která se zvláště díky vodní oponě stala mezi Brňany vyhledávaným místem setkávání.

Kontakty pro média:

Radka Loukotová
Magistrát města Brna

Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz
Zuzana Žáková-Klimplová
Národní divadlo Brno

Marketing / PR
tel.: 542 158 232
mobil: +420 725 798 097
e-mail: klimplova@ndbrno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.