Přeskočit na obsah

Po novém foyer a zkušebnách upravený park a příjezdová cesta. Skončila třetí etapa rekonstrukce Janáčkova divadla

20. září 2019

Nejprve obnova vstupního foyer, pak celkového zázemí a nakonec exteriérů kolem jeho zadního vstupu. Tak by se dala v krátkosti shrnout více než dvouletá rekonstrukce Janáčkova divadla, jejíž třetí etapa právě skončila. Konečné investiční náklady byly vyčísleny na více než 636 milionů korun bez DPH. Vyřešit zbývá ještě budoucnost bývalé restaurace Bohéma.

„Budova Janáčkova divadla v posledních letech neuvěřitelně prokoukla. Po několika vlnách rekonstrukce konečně poskytuje jak komfort divákům, tak odpovídající technické podmínky celému souboru. Nezbývá než věřit, že se novotou zářící prostory podaří udržet v bezvadném stavu co nejdéle. Zároveň doufám, že k reprezentativnímu prostředí naší opery a baletu se v dohledné době přidá i koncertní sál pro brněnskou filharmonii,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Třetí, poslední etapu této investiční akce, která spočívala v úpravách příjezdové komunikace a parku za divadlem, dokončili stavbaři minulý týden. „Parku, který je stejně jako budova divadla památkou, se vrátila podoba ze 60. let. Projektanti v čele s architektem Hrůšou se přidržovali dochovaných původních plánů,“ poznamenal náměstek primátorky pro oblast investic Robert Kerndl.

Z investiční akce byla vyňata bývalá restaurace Bohéma. „V tuto chvíli jsou zde jen základní povrchy, ale do konce roku bychom chtěli mít jasno, co s prostorami uděláme. Ve hře je několik variant, které vyhodnocujeme z ekonomického i provozního hlediska,“ nastínil náměstek primátorky pro kulturu Tomáš Koláčný. 

Uvažuje se o obnově restauračního zařízení nebo vybudování konferenčního a edukačního centra s kavárnou. „Další variantou je i to, že by zde vzniklo zázemí a hlavní informační středisko projektu Evropského hlavního města kultury, na nějž se Brno v současnosti připravuje,“ doplnil brněnský radní pro kulturu Marek Fišer.

Výsledkem rekonstrukce je i vytvoření nové večerní pokladny. Její provoz se oficiálně spustí dnes večer. Pokladna je umístěna v přízemí budovy, vstupuje se do ní ze strany z ulice Rooseveltovy, napojena je přímo i na podzemní garáže. Zároveň se přímo z ní dá dostat do foyer divadla. Vedle vstupenek tu fajnšmekři seženou i různé upomínkové předměty včetně brože s Liškou Bystrouškou nebo náušnic vyrobených z původních obkladů z divadelní budovy.

„Opravené Janáčkovo divadlo je technicky nejlépe disponovanou divadelní scénou pro uvádění oper a baletů v naší zemi. Zázemí pro diváky i tvůrce konečně znovu odpovídá významu tradice spojené s odkazem skladatele, jehož jméno hrdě nese. Trvalou výzvou do příštích let je zajistit tomuto stánku důstojnou náplň – získávat ty nejlepší možné tvůrce a umožnit jim realizovat nové inscenace na úrovni špičkového operního domu, který má ambici hrát první evropskou ligu,“ podotkl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Janáčkovo divadlo se opravovalo od 30. června 2017. V první etapě, která skončila v říjnu 2018, došlo k úpravě vstupních prostor a ve spolupráci s památkáři a restaurátory bylo obnoveno vstupní foyer; kromě toho zahrnovala první etapa rekonstrukci i tří podlaží šaten, střechy a části technologického zázemí (například výměna elektroinstalace, vzduchotechniky, chlazení a klimatizace, rozvodů vody, topení a odpadního potrubí, nově byla vybudována strojovna vzduchotechniky nebo výměníková stanice).

Druhá etapa probíhala do letošního jara a vztahovala se ke kompletnímu dokončení prací uvnitř objektu, rekonstruovány byly sklady či zkušební sály. Šatny pro účinkující byly vybaveny každá vlastním sociálním zařízením a klimatizací.

Všechny etapy se navzdory řadě nepředvídatelných okolností podařilo stihnout v dohodnutých termínech, druhou a třetí etapu dokonce s několikatýdenním předstihem. V průběhu prací se museli stavbaři potýkat například s nálezem azbestu, který se dříve používal pro požární izolace. K dalším závažnějším technickým problémům, které se během rekonstrukce projevily a musely se řešit nad rámec původní projektové dokumentace, se řadí statická porucha stropních nosných konstrukcí nebo nevyhovující stav střechy i v místech, kde se její výměna nepředpokládala. Oproti očekávání byly v horším stavu také betonové podlahy, což se ukázalo až po stržení podlahových krytin; stávající podlahy se tedy musely vybourat a vyměnit za nové.

Tříetapová rekonstrukce Janáčkova divadla navazovala na předcházející fáze oprav, při kterých bylo například vyměněno kamenné obložení divadla. Výraznou přeměnou prošla piazzeta, která se zvláště díky vodní oponě stala mezi Brňany vyhledávaným místem setkávání.

Kontakty pro média:

Radka Loukotová
Magistrát města Brna

Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz
Zuzana Žáková-Klimplová
Národní divadlo Brno

Marketing / PR
tel.: 542 158 232
mobil: +420 725 798 097
e-mail: klimplova@ndbrno.czNejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.