Po Charkovu Lvov. Brno podepsalo partnerství s druhým ukrajinským městem - Tiskový servis

Po Charkovu Lvov. Brno podepsalo partnerství s druhým ukrajinským městem

Markéta Vaňková, primátorka Brna, a Andrij Sadovyj, primátor Lvova, vlastní rukou. Dva podpisy na partnerské smlouvě včera oficiálně stvrdily dlouhodobou spolupráci mezi oběma městy.

Primátorka města Brna a primátor města Lvova podepsali memorandum o spolupráci. Foto: Marie Schmerková
Primátorka města Brna a primátor města Lvova podepsali memorandum o spolupráci. Foto: Marie Schmerková

Kontakty se Lvovem fungují na několika úrovních už z doby před ruskou agresí v roce 2022. Přirozeně navázaly na fakt, že Lvovská oblast je partnerským regionem Jihomoravského kraje.

Se západoukrajinskou metropolí Brno pojí vztahy v oblasti komunální správy, ale také kultury, architektury, životního prostředí nebo sportu. Aktuálně například spolu s Ukrajinskou iniciativou jižní Moravy město podporuje projekt Virtuální administrátor, díky němuž lidé odsud z Brna snadněji vyřeší úřední záležitosti na Ukrajině. Lvovští autoři přijíždějí do Brna na rezidenční pobyty a sportovci se připojují k různým kláním, v poslední době třeba ve vytrvalostním běhu nebo ve florbale. 

Dobré vztahy mezi oběma městy dokládá i fakt, že ačkoliv Lvov dosud oficiálně nebyl partnerem Brna, nezbytná humanitární pomoc do něj na počátku války směřovala stejně jako do Charkova. S ním Brno podepsalo memorandum o spolupráci už v roce 2008.

Více o zahraniční spolupráci najdete na webu města Brna.

Zápis lvovského primátora v návštěvní knize Brna. Foto: Marie Schmerková