Základní sazba poplatku za odpad činí v Brně 670 Kč. Od roku 2013, kdy tehdy po jeden rok dosahovala 675 Kč, se sazba nezvýšila a po desetiletí zůstala stejná. Po 11 letech navrhuje Rada města Brna navýšení poplatku na 900 Kč. Důvodem jsou neustále se zvyšující náklady na zajištění svozu odpadů a jejich následné využití. Pokud by novou částku schválili zastupitelé, tak se pro poplatníka jedná o navýšení o 19 Kč na měsíc.
Brno je z celorepublikového pohledu jedním z měst, která poskytují nadstandardní služby v četnosti svozu, počtu sběrných středisek odpadů a sběrných nádob na tříděné složky komunálního odpadu. Zároveň popelnice přistavuje občanům zdarma (lidé si je nemusí kupovat sami). Přesto má Brno dlouhodobě nastavenou velmi nízkou výši sazby příslušného poplatku.
S rozvojem města, větším důrazem na třídění odpadů, zvyšováním počtu nádob ve městě a nárůstem cen se zvedají také náklady na provozování systému odpadového hospodářství. Jen v letošním roce na něj Brno doplácí 153,5 milionu korun. Pokud by se poplatek nezvýšil, ukazují predikce pro příští rok náklady ve výši 165,5 milionu korun. V případě, že se základní sazba ustanoví na 900 Kč, doplácelo by město cca 84,5 milionu korun ročně (očekávaný příjem by byl 317,2 milionu).
Město Brno poplatek zároveň odpouští velké skupině obyvatel: jedná se o malé děti do tří let, seniory od 70 let, děti v dětských domovech, osoby žijící v různých typech pobytových zařízení, lidi s úřední adresou, vlastníky rekreačních staveb nebo třetí a další děti. Těchto poplatníků evidovalo město v roce 2023 celkem 126 tisíc.
Navrhovaná sazba 900 Kč za rok znamená: platba 75 Kč na měsíc, to je cca 2,46 Kč na den.
Příklady měst, kde v letošním roce byla určena sazba za odpad ve výši 800 Kč a více:
Děčín 1 000 Kč, Liberec 840 Kč, Most 840 Kč, Opava 900 Kč, Zlín 900 Kč