Přeskočit na obsah

Plavecký stadion za Lužánkami slaví 40 let. V neděli se bude plavat zdarma

03. prosince 2018 3 minuty čtení
(tis) - Mluvilo se o ní skoro dvacet let, stavba se protahovala, ale v roce 1978 se Brno dočkalo. Přesně před čtyřiceti lety totiž došlo ke slavnostními otevření kryté plavecké haly za Lužánkami. A na oslavu výročí připravil současný provozovatel bazénu, městská společnost STAREZ-SPORT, a. s., bohatý program. Od 10:00 budou na bazénu k dispozici vodní atrakce a od 18:00 je připraveno promítání filmu na velkoplošné obrazovce. Vstup bude navíc zdarma. Podrobný program najdete zde.

Nově se navíc lidé mohou těšit na koupání v nově opraveném relaxačním bazénku. Ten byl původně asymetrického tvaru a nyní má tvar klasického obdélníku. Vana bazénu je nerezová a její součástí jsou lavice s proudovými a masážními tryskami, které jsou ideální k relaxaci po náročném plavání. Na dně bazénku jsou také perličky a vodní gejzír. Teplota vody má příjemných 34°C. Během týdne je bazének využíván plavci z řad veřejnosti a mateřskými školkami.

Historie bazénu

Projektová dokumentace na velkolepou stavbu, která v tehdejším Československu neměla obdobu, vznikla roku 1962. Práce začaly v dubnu 1968 a původně se počítalo s dokončením v roce 1971. Podle Miroslava Šandy, předsedy komise výstavby a technického dozoru investora oblastní Správy tělovýchovných zařízení za to mohl nízký počet pracovníků ze strany generálního dodavatele IPS Praha. „Neobsadil stavbu potřebným počtem pracovníků. Neutěšený stav se začal řešit, až když investor vypsal za neplnění termínu penále,“ vysvětloval v tehdejším tisku Šanda.

Slavnostního otevření se krytá hala za Lužánkami dočkala 9. prosince 1978 a otevřela ji jubilejní desáté plavecká Velká cena Brna, ve které zazářila například reprezentantka Irena Fleissnerová, pozdější pátá žena prsařské dvoustovky na olympijských hrách v Moskvě 1980.   

Plavecký areál stál 78 milionů korun a rovným dílem se o sumu podělily Ústřední výbor Československého svazu tělesné výchovy a Národní výbor města Brna. Projekt navrhl stejný architekt, který se podílel také na tvorbě návrhu Janáčkova divadla, a to Otakar Opletal. Od roku 1958 pracoval jako vedoucí architekt ateliéru Krajského projektového ústavu, kde spolupracoval například s Ivanem Rullerem. Opletal byl také spoluautorem budovy První moravské spořitelny v Jánské ulici nebo Ústředního hřbitova města Brna. Unikátní ocelovou konstrukci střechy za Lužánkami pak navrhl architekt Ferdinand Lederer. Konstrukce váží 350 tun.

Areál za Lužánkami nabízel při svém otevření v prvním podlaží bazén o rozměrech 50x21 metrů rozdělený do osmi drah. Hloubka vody dosahovala od 1,6 do 5 metrů. Nejhlubší samozřejmě pod skokanskou věží, kde se skáče z desetimetrové výšky. Jedinečné na tu dobu bylo také zařízení na čeření vody, aby umožňovalo plavcům lepší viditelnost. Cílové stěny osadili dělníci receptory pro elektrickou časomíru značky Omega, které přenášely údaje na světelnou tabuli o devíti řádcích, což byl také československý unikát. Bazén se pyšnil horním přelivem, který zabraňoval víření hladiny, pod vodou má umělé osvětlení a čtyři filmařská či pozorovací okna.

Šatny nabízely 550 skříněk pro muže a 450 pro ženy, na tribuny se vměstnalo 1174 sedících diváků a dalších 200 stojících. V přízemí pak nechyběl menší bazén pro neplavce, ve druhém patře zase nová gymnastická hala s pevně zabudovaným nářadím. Vstupné stálo pět korun.

Od roku 2010 je vlastník areálu město Brno, které už za dva roky opravilo zázemí dámských i panských šaten, které dostaly nové skříňky a jsou od té doby společné s převlékacími kójemi. Oprav se dočkaly také sprchy a toalety nově zcela přístupné i hendikepovaným návštěvníkům. Nový vzhled dostaly v roce 2012 pokladny se systémem turniketů a čipových karet, okna prošla zateplením. Letos v létě zažila hala další kratší rekonstrukci, při které stavbaři budovali vytápění šaten a sprch pro veřejnost.

Připravuje se také vznik wellness, součástí projektu je finská sauna, parní sauna, biosauna, vířivka i ochlazovací bazének. A pracuje se také na přípravě stavby nového pětadvacetimetrového bazénu, který umožní pořádání velkých mezinárodních závodů.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.