Přeskočit na obsah

Platforma Life Sciences 4.0 propojí vědy o živé přírodě a podnikání a přispěje k oslavám Mendelova génia

01. prosince 2021
Až přijde další pandemie, budeme na ni i díky českým výrobcům zdravotnických pomůcek lépe připraveni. Tak zní jedna ze základních myšlenek projektu Platforma Life Sciences 4.0 – odkaz G. J. Mendela, který připravila Regionální hospodářská komora Brno. Požádala město o dotaci na tento projekt, u radních uspěla, ale poslední slovo budou mít zastupitelé.

V listopadu Regionální hospodářská komora (RHK) Brno požádala o poskytnutí neinvestiční dotace z rozpočtu města Brna ve výši 950 000 korun na podporu projektu Platforma Life Sciences 4.0 – odkaz G. J. Mendela. Radní dnes doporučili zastupitelům tuto dotaci schválit.

Mendelovo jméno není v názvu projektu uvedeno náhodou. Brněnský opat a vědec stál u zrodu objevu, jakým způsobem se přenáší dědičné znaky. Vědecká disciplína, která se na základě tohoto objevu rozvinula, byla později pojmenována genetika a patří mezi vědy o živé přírodě (life sciences). Řadí se mezi ně obory, které studují mikroorganismy, rostliny a zvířata včetně člověka, zahrnují tedy biologii, botaniku, zoologii, bakteriologii, virologii, imunologii a mnohé další. Platforma Life Science 4.0 má vzniknout jako odkaz Gregora Johanna Mendela, od jehož narození uplyne příští rok 200 let, a propojit vědy o živé přírodě a podnikání.

„Cílem projektu je posílení vazby mezi univerzitními subjekty a podniky z oblasti věd o živé přírodě, což pomůže zvýšit konkurenceschopnost lokálních společností, zejména českých výrobců zdravotnických prostředků. Ustavení platformy je reakcí na novou legislativu Evropské unie v této oblasti i na covidovou krizi, ale dává si za cíl i prevenci před dalšími vlnami paralyzujícími jak zdravotnictví, tak i českou ekonomiku,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Výstupem projektu by měl být spolek firem z oblasti life sciences a Masarykovy univerzity. Ten usnadní výměnu názorů mezi členy a následně komunikaci směrem k zákonodárným orgánům. Sdružení zastřešené RHK Brno má totiž více možností, jak ovlivňovat českou i evropskou legislativu, než mnoho malých samostatných hráčů. Dotace půjde především na organizaci zasedání pracovních skupin a pořádání odborné konference na téma inovačních řešení a zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních podniků z oblasti věd o živé přírodě. Součástí projektu je i podpora spolupráce zdravotnických firem a univerzit formou případových studií a exkurzí studentů v podnicích. Pokud poskytnutí peněz schválí zastupitelé, RHK Brno může čerpat dotaci od 1. ledna do 31. prosince 2022.

„I dnes je Gregor Johann Mendel slavný více ve světě než u nás a založením platformy Life Sciences 4.0 bychom mimo jiné chtěli přispět k oslavám jeho génia,“ doplnil Tomáš Koláčný.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.