Přeskočit na obsah

Plánuje se oprava zdevastovaného domku na hřbitově v Králově Poli

14. dubna 2021

Obklopený lesem a zahradami, královopolský hřbitov působí malebným dojmem. Vadou na kráse je ale zdevastovaný domek v rohu pohřebiště, kde před lety fungovaly záchodky. Správce by rád stavbu opravil a veřejné WC opět obnovil.

Příspěvková organizace Správa hřbitovů města Brna (SHMB) požádala vedení města o souhlas se zpracováním investičního záměru na rekonstrukci domku na pohřebišti v Králově Poli. Radní dnes žádosti vyhověli.

„Naším dlouhodobým cílem je postupně zlepšit a zhodnotit stav všech brněnských pohřebišť, od oprav cest, oplocení, rozvodů vody až po všechny objekty. V domku na královopolském hřbitově by měl po opravě vzniknout byt správce, který dohlédne na údržbu celého prostoru. A znovu zprovozníme veřejné toalety, které tu citelně chybí. Před lety je vandalové vykradli a zničili, což by se už díky přítomnosti správce nemělo opakovat,“ popsal 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Dlouhodobě neutěšený stav objektu vyvolává mnoho stížností, adresovaných jak Správě hřbitovů města Brna, tak Úřadu městské části Brno – Královo Pole. Oba subjekty se dohodly a loni nechaly vypracovat studii. Letos by na ni měla navázat projektová dokumentace pro zajištění stavebního povolení, její vypracování v ceně asi 400 tisíc korun uhradí společně správce a městská část. S případnou realizací se počítá v roce 2022. Náklady se odhadují ve výši 9,7–12,1 milionu korun včetně DPH, upřesněny budou během práce na projektové dokumentaci.

Předmětem investice bude kompletní rekonstrukce domku. Jedná se o zděný objekt, částečně podsklepený se sedlovou střechou a půdním prostorem. Stavbaři vymění okna, dům zateplí, výměna čeká veškeré rozvody elektřiny, vody i kanalizace. „Před asi 20 lety byla vyměněna střešní krytina. Střešní konstrukce i krytina se zdají být v dobré kondici i nyní a nebude třeba výrazných zásahů. Tento předpoklad se ovšem potvrdí nebo vyvrátí až po zpracování projektové dokumentace,“ doplnil Petr Hladík.

V domku se vybudují prostory k uložení materiálu a náčiní pro hrobníky a také bydlení pro zaměstnance SHMB, který by se v budoucnu staral o údržbu tohoto pohřebiště. A počítá se opět s otevřením veřejných toalet, které byly dříve kvůli odlehlému místu a malé možnosti kontroly několikrát vykradeny a zdevastovány.

O hřbitově v Králově Poli (zdroj: encyklopedie.brna.cz)
Královopolský hřbitov byl založen v roce 1888 na dnešním místě po zrušení hřbitova v tzv. Kotlůvku (mezi Mojžíšovou a Křižíkovou ulicí) z roku 1785. Pozemek na nový (dnešní) hřbitov na svažitém terénu za dělnickou kolonií tzv. Porgesky věnoval královopolský občan Theodor Daněk.
Vstupní brána je orámována dvěma barokními vázami patrně ze zrušeného kláštera kartuziánů v Králově Poli. Rozloha hřbitova zabírá více než 1,5 ha, je na ní na 2 100 hrobů a v nich už bezmála 8 000 pohřbených.
Z významných osobností, které zde odpočívají, lze připomenout muzikologa a prvního rektora JAMU Ludvíka Kunderu, Danuši Muzikářovou, která zahynula během demonstrací v roce 1969,  organizátorku ženského spolkového života na Moravě Elišku Machovou, předválečného brněnského starostu Rudolfa Spaziera, respektovaného ředitele Domu umění města Brna Adolfa Kroupu nebo malíře a grafika Jánuše Kubíčka.


Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.