Přeskočit na obsah

Plánuje se oprava zdevastovaného domku na hřbitově v Králově Poli

14. dubna 2021
Obklopený lesem a zahradami, královopolský hřbitov působí malebným dojmem. Vadou na kráse je ale zdevastovaný domek v rohu pohřebiště, kde před lety fungovaly záchodky. Správce by rád stavbu opravil a veřejné WC opět obnovil.

Příspěvková organizace Správa hřbitovů města Brna (SHMB) požádala vedení města o souhlas se zpracováním investičního záměru na rekonstrukci domku na pohřebišti v Králově Poli. Radní dnes žádosti vyhověli.

„Naším dlouhodobým cílem je postupně zlepšit a zhodnotit stav všech brněnských pohřebišť, od oprav cest, oplocení, rozvodů vody až po všechny objekty. V domku na královopolském hřbitově by měl po opravě vzniknout byt správce, který dohlédne na údržbu celého prostoru. A znovu zprovozníme veřejné toalety, které tu citelně chybí. Před lety je vandalové vykradli a zničili, což by se už díky přítomnosti správce nemělo opakovat,“ popsal 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Dlouhodobě neutěšený stav objektu vyvolává mnoho stížností, adresovaných jak Správě hřbitovů města Brna, tak Úřadu městské části Brno – Královo Pole. Oba subjekty se dohodly a loni nechaly vypracovat studii. Letos by na ni měla navázat projektová dokumentace pro zajištění stavebního povolení, její vypracování v ceně asi 400 tisíc korun uhradí společně správce a městská část. S případnou realizací se počítá v roce 2022. Náklady se odhadují ve výši 9,7–12,1 milionu korun včetně DPH, upřesněny budou během práce na projektové dokumentaci.

Předmětem investice bude kompletní rekonstrukce domku. Jedná se o zděný objekt, částečně podsklepený se sedlovou střechou a půdním prostorem. Stavbaři vymění okna, dům zateplí, výměna čeká veškeré rozvody elektřiny, vody i kanalizace. „Před asi 20 lety byla vyměněna střešní krytina. Střešní konstrukce i krytina se zdají být v dobré kondici i nyní a nebude třeba výrazných zásahů. Tento předpoklad se ovšem potvrdí nebo vyvrátí až po zpracování projektové dokumentace,“ doplnil Petr Hladík.

V domku se vybudují prostory k uložení materiálu a náčiní pro hrobníky a také bydlení pro zaměstnance SHMB, který by se v budoucnu staral o údržbu tohoto pohřebiště. A počítá se opět s otevřením veřejných toalet, které byly dříve kvůli odlehlému místu a malé možnosti kontroly několikrát vykradeny a zdevastovány.

O hřbitově v Králově Poli (zdroj: encyklopedie.brna.cz)
Královopolský hřbitov byl založen v roce 1888 na dnešním místě po zrušení hřbitova v tzv. Kotlůvku (mezi Mojžíšovou a Křižíkovou ulicí) z roku 1785. Pozemek na nový (dnešní) hřbitov na svažitém terénu za dělnickou kolonií tzv. Porgesky věnoval královopolský občan Theodor Daněk.
Vstupní brána je orámována dvěma barokními vázami patrně ze zrušeného kláštera kartuziánů v Králově Poli. Rozloha hřbitova zabírá více než 1,5 ha, je na ní na 2 100 hrobů a v nich už bezmála 8 000 pohřbených.
Z významných osobností, které zde odpočívají, lze připomenout muzikologa a prvního rektora JAMU Ludvíka Kunderu, Danuši Muzikářovou, která zahynula během demonstrací v roce 1969,  organizátorku ženského spolkového života na Moravě Elišku Machovou, předválečného brněnského starostu Rudolfa Spaziera, respektovaného ředitele Domu umění města Brna Adolfa Kroupu nebo malíře a grafika Jánuše Kubíčka.


Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.