Přeskočit na obsah

Petr Zelenka uvede svůj nový film Modelář v předpremiéře v Brně

29. ledna 2020

Celovečerní snímek Modelář, který 6. února vstupuje do českých kin, má svou slavnostní předpremiéru v Brně ve středu 29. ledna večer v kině Scala. Film získal finanční podporu od Jihomoravského filmového fondu a na natáčení v Brně a okolí spolupracovala filmová kancelář Brno Film Office. „Jihomoravský filmový fond nám na výrobu filmu výrazně přispěl, proto jsme část natáčení realizovali v Brně, kde jsme objevili spoustu nádherných lokací. Brno má v lokační oblasti co nabídnout,“ uvádí režisér Petr Zelenka. Natáčení probíhalo v Brně v polovině června minulého roku na lokacích, jako jsou Zelný trh, výstaviště, most u hradu Veveří nebo slavkovský zámek.

„Film Modelář potvrzuje, že Brno a Jihomoravský kraj se staly důležitou součástí filmového průmyslu. Díky kombinaci finanční podpory od Jihomoravského filmového fondu a asistence, kterou štábům poskytuje filmová kancelář, jsme nyní dynamickým regionem ve světě audiovize,“ říká Ivana Košuličová, manažerka Brno Film Office. 

Kromě Kryštofa Hádka a Jiřího Mádla ve filmu hrají důležitou roli i drony, hlavní hrdinové spolu totiž provozují prosperující firmu na jejich zapůjčení. Scénář svého nejnovějšího snímku musel producent a režisér Petr Zelenka kvůli nadstandardnímu používání dronů konzultovat s pilotem Janem Dojčánem z brněnské společnosti Jamcopters. Ten byl zásadní osobou pro koncipování všech dronových scén jak v textu, tak při samotné realizaci. V Modeláři pracovali tvůrci s drony unikátním způsobem nejen na české poměry. „Z dronu ve filmu například skutečně sprejujeme, točíme dron z jiného dronu ve vzduchu nebo létáme těsně kolem lopatek větrných elektráren,“ přibližuje režisér Petr Zelenka. Na filmový dron kameraman Alexander Šurkala ve spolupráci s piloty pověsili profesionální kameru a anamorfické objektivy, což je pro český film ojedinělé, navíc díky tomu divák v Modeláři uvidí reálné záběry s úplným minimem filmových triků.

Kromě filmového dronu bylo vždy potřeba ovládat ještě další dron, který jej natáčel. To i pro zkušené dronaře znamenalo velké nároky na synchronizaci. „Film nebyl jen o létání, vrátili jsme se také ke konstrukční činnosti – vymýšleli jsme a vyvíjeli sprejovací mechanismy nebo mechanické prvky umožňující přemísťování předmětů na dronech. Pro účely scény s módní přehlídkou, kde drony nesou kabelky, jsme dokonce museli absolvovat interní trénink synchronního létání,“ popisuje výjimečnou zkušenost pilot Jan Dojčán

V Modeláři drony sprejují, přenášejí věci, natáčejí okolí i sebe navzájem a fotí. Ukázka: https://youtu.be/_lIUET2cjmk 

Ukázku z brněnského natáčení filmu Modelář najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=YoxLBB_yNks.

Ve filmu dále hrají Veronika Khek Kubařová, Zuzana Fialová, Richard Stanke, Helena Dvořáková, Miroslav Hanuš, Jiří Štrébl, Kristýna Frejová, Jiří Svoboda nebo Kamil Halbich. Modeláře uvede do kin Falcon 6. února 2020.

Modelář vznikl v producentské společnosti 0.7km films Petra Zelenky a Martina Sehnala. Koproducenty filmu jsou Česká televize – Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové, energetická firma innogy, Hangar Films, Laska Valka, slovenská společnost Punchart Films – Ivan Ostrochovský a slovinská Fabula – Radovan Misic. Snímek vzniká s podporou Státního fondu kinematografie, Jihomoravského filmového nadačního fondu a Nadačního fondu Prague Film Fund, scénář podpořila FILMOVÁ NADACE. 

PR a tiskový servis: Martina Chvojka Reková, martina.rekova@4press.cz, +420 731 573 993,
Klára Bobková, klara.bobkova@4press.cz, +420 731 514 462

Kontakt Brno Film Office: Ivana Košuličová, kosulicova@ticbrno.cz,  + 420 773 771 556, www.brnofilm.cz

Kontakt Jihomoravský filmový nadační fond: Pavlína Hobzová, +420 607 648 868, hobzova@jfnf.cz, www.jfnf.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.