Přeskočit na obsah

Petr Zelenka uvede svůj nový film Modelář v předpremiéře v Brně

29. ledna 2020
Celovečerní snímek Modelář, který 6. února vstupuje do českých kin, má svou slavnostní předpremiéru v Brně ve středu 29. ledna večer v kině Scala. Film získal finanční podporu od Jihomoravského filmového fondu a na natáčení v Brně a okolí spolupracovala filmová kancelář Brno Film Office. „Jihomoravský filmový fond nám na výrobu filmu výrazně přispěl, proto jsme část natáčení realizovali v Brně, kde jsme objevili spoustu nádherných lokací. Brno má v lokační oblasti co nabídnout,“ uvádí režisér Petr Zelenka. Natáčení probíhalo v Brně v polovině června minulého roku na lokacích, jako jsou Zelný trh, výstaviště, most u hradu Veveří nebo slavkovský zámek.

„Film Modelář potvrzuje, že Brno a Jihomoravský kraj se staly důležitou součástí filmového průmyslu. Díky kombinaci finanční podpory od Jihomoravského filmového fondu a asistence, kterou štábům poskytuje filmová kancelář, jsme nyní dynamickým regionem ve světě audiovize,“ říká Ivana Košuličová, manažerka Brno Film Office. 

Kromě Kryštofa Hádka a Jiřího Mádla ve filmu hrají důležitou roli i drony, hlavní hrdinové spolu totiž provozují prosperující firmu na jejich zapůjčení. Scénář svého nejnovějšího snímku musel producent a režisér Petr Zelenka kvůli nadstandardnímu používání dronů konzultovat s pilotem Janem Dojčánem z brněnské společnosti Jamcopters. Ten byl zásadní osobou pro koncipování všech dronových scén jak v textu, tak při samotné realizaci. V Modeláři pracovali tvůrci s drony unikátním způsobem nejen na české poměry. „Z dronu ve filmu například skutečně sprejujeme, točíme dron z jiného dronu ve vzduchu nebo létáme těsně kolem lopatek větrných elektráren,“ přibližuje režisér Petr Zelenka. Na filmový dron kameraman Alexander Šurkala ve spolupráci s piloty pověsili profesionální kameru a anamorfické objektivy, což je pro český film ojedinělé, navíc díky tomu divák v Modeláři uvidí reálné záběry s úplným minimem filmových triků.

Kromě filmového dronu bylo vždy potřeba ovládat ještě další dron, který jej natáčel. To i pro zkušené dronaře znamenalo velké nároky na synchronizaci. „Film nebyl jen o létání, vrátili jsme se také ke konstrukční činnosti – vymýšleli jsme a vyvíjeli sprejovací mechanismy nebo mechanické prvky umožňující přemísťování předmětů na dronech. Pro účely scény s módní přehlídkou, kde drony nesou kabelky, jsme dokonce museli absolvovat interní trénink synchronního létání,“ popisuje výjimečnou zkušenost pilot Jan Dojčán

V Modeláři drony sprejují, přenášejí věci, natáčejí okolí i sebe navzájem a fotí. Ukázka: https://youtu.be/_lIUET2cjmk 

Ukázku z brněnského natáčení filmu Modelář najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=YoxLBB_yNks.

Ve filmu dále hrají Veronika Khek Kubařová, Zuzana Fialová, Richard Stanke, Helena Dvořáková, Miroslav Hanuš, Jiří Štrébl, Kristýna Frejová, Jiří Svoboda nebo Kamil Halbich. Modeláře uvede do kin Falcon 6. února 2020.

Modelář vznikl v producentské společnosti 0.7km films Petra Zelenky a Martina Sehnala. Koproducenty filmu jsou Česká televize – Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové, energetická firma innogy, Hangar Films, Laska Valka, slovenská společnost Punchart Films – Ivan Ostrochovský a slovinská Fabula – Radovan Misic. Snímek vzniká s podporou Státního fondu kinematografie, Jihomoravského filmového nadačního fondu a Nadačního fondu Prague Film Fund, scénář podpořila FILMOVÁ NADACE. 

PR a tiskový servis: Martina Chvojka Reková, martina.rekova@4press.cz, +420 731 573 993,
Klára Bobková, klara.bobkova@4press.cz, +420 731 514 462

Kontakt Brno Film Office: Ivana Košuličová, kosulicova@ticbrno.cz,  + 420 773 771 556, www.brnofilm.cz

Kontakt Jihomoravský filmový nadační fond: Pavlína Hobzová, +420 607 648 868, hobzova@jfnf.cz, www.jfnf.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.