Přeskočit na obsah

Pět dalších pozemků pronajme město Teplárnám Brno, aby zde mohly vybudovat dobíjecí stanice pro elektromobily

16. června 2021

Pět nových míst, kde do budoucna Teplárny Brno zřídí dobíjecí stanice pro elektromobily, dnes vybrali brněnští radní. Jedná se o jeden ze způsobů, jakými chce město snížit počet emisí. Teplárnám dlouhodobě pronajme k umístění dobíjecích stanic pozemky na Kohoutovicích, Líšni, Brně-severu a ve dvou případech v Žabovřeskách.

Dynamický rozvoj elektromobility bude výrazným krokem k omezení emisí a čistějšímu ovzduší. „Snižování emisí z dopravy má město Brno ve svých strategických cílech a rozšíření nabíjecí infrastruktury pro elektromobily je zcela zásadní formou jejich naplnění,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Teplárny Brno uskutečňují z pověření města dlouhodobý rozvojový projekt vybudování veřejné sítě dobíjecích stanic pro elektromobily.  Vloni vybudovaly tři rychlodobíjecí stanice a v letošním roce zahájily přípravu a stavbu sítě běžných dobíjecích stanic umístěných na veřejně přístupných místech tak, aby bylo dobíjení umožněno i těm, kteří nemají dům s vlastním parkovacím místem a přístupem k elektřině. Do roku 2030 chtějí vybudovat na 230 dobíjecích stanic.

„Většina stanic bude v místech s hustou obytnou zástavbou, na parkovištích u sídlišť, tedy na pozemcích města Brna. Město umožní Teplárnám Brno dlouhodobý pronájem těchto pozemků,“ doplnila Markéta Vaňková. Rada dnes odsouhlasila rozšíření stávajícího seznamu lokalit, kde budou dobíjecí stanice umístěny, o pět nových míst. „Jedná se o ulici Vaňhalovu v Kohoutovicích, Jírovu v Líšni, Brechtovu na Lesné. V Žabovřeskách jsme schválili dokonce dvě lokality, v ulici Pod Kaštany a na Makovského náměstí,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

První stanice v rámci projektu v letošním roce otevřou Teplárny Brno v polovině prázdnin poblíž své kotelny na ulici Masarova, v oblasti, kde se nachází například známá restaurace Havana a menší obchodní komplex. Na přelomu července a srpna se v Líšni spustí také stanice na ulici Kotlanova. V městské části Bystrc pak zprovozní Teplárny během prázdnin a podzimu hned tři dobíjecí stanice, první na ulici Říčanská. Jen letos přibude na území města na dvě desítky dobíjecích stanic.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.