Přeskočit na obsah

Pěší trasa Zouvalka na přehradě bude díky rekonstrukci bezpečnější

26. února 2020

Turistická pěší trasa na levém břehu přehrady se dočká rekonstrukce a terénních úprav, které zlepší nevyhovující stav stezky. Radní dnes vybrali pro veřejnou zakázku Terénní úpravy chodníku Zouvalka nabídku společnosti Ekostavby Brno za 17 837 341 korun bez DPH. Termín zahájení stavby je v březnu. Předpokládaný termín dokončení je koncem června 2020.

Trasa vede přes významnou přírodní a geologickou oblast chráněného krajinného rázu v přírodním parku Podkomorské lesy. Nachází se rovněž v oblasti archeologických nálezů.

„Momentální stav chodníku není vyhovující, trasa je v terénu jen historicky vychozena. Je příliš úzká, její šířka je daná pouze současnou možností terénu. V celé délce trasy je chodník příkrý, leží na hraně strmého svahu vedoucího do Brněnské přehrady. Špatný je také jeho technický stav, jsou zde skalní výlezy, kořeny, různorodý povrch. Obousměrný provoz stezky je v mnoha místech značně nebezpečný,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Úpravy se dotknou úseku od severního předpolí lávky pro pěší pod hradem Veveří přes Zouvalku po stávající cestu vedoucí za bezejmenným vodním korytem směrem k lodní zastávce Cyklistická a dále k restauraci „U Šuláka“.

„V nejstrmějších místech chodníku jsou navrženy stupně z ocelových lávek s dřevěným pochůzným povrchem a dřevěným zábradlím. Celková délka opravovaného chodníku je 825 m. Celý úsek chodníku je navržen v šířce dvou metrů. Konstrukce chodníku vznikne dosypáním vrstvy štěrkodrti s vrstvou drobného kameniva položenou na povrchu,“ uvedl radní pro oblast investic David Grund.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.