Přeskočit na obsah

Peníze z rezidentního parkování podpoří pět nových dopravních projektů

29. března 2023

Celkem 94 180 000 korun z Fondu mobility využije město na podporu pětice nových projektů. Peníze podle dnešního rozhodnutí brněnských radních půjdou na vybudování parkoviště na Vlnité a Rysově či cyklocargo překladiště u Zvonařky, dále na projekt Pastelky u škol nebo edukační kampaň brněnských hasičů. Z již schválených projektů se pak financí dočká parkovací dům na Šumavské a parkoviště na Řezáčově. Přesun peněz bude ještě schvalovat Zastupitelstvo města Brna.

„Díky Fondu mobility se nám dlouhodobě daří rozvíjet a zkvalitňovat dopravní infrastrukturu v Brně. V letošním roce by mělo vzniknout pět projektů. Jedním z nich bude první cyklocargo překladiště v Brně, umístěné v prostoru bývalé tramvajové smyčky u Zvonařky. Umožní nám snížit počet vozidel ve středu města, k zásobování totiž budou využita cargo kola,“ přiblížil radní města Brna pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Podpořit chceme také projekt Pastelky u škol. Díky němu budou v místech většího pohybu školáků umístěné značky symbolizující pastelky různých barev. Ty řidiče upozorní, že je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Tento systém úspěšně funguje například ve Francii nebo Belgii. Pokračovat budeme také v edukaci. Brněnští hasiči budou v dlouhodobé kampani upozorňovat řidiče, jak mají správně parkovat, aby místem bezpečně a rychle projela požární vozidla k případnému zásahu. Jako každý rok půjdou finance také na rozvoj parkovišť. Nové vznikne na Vlnité s 19 místy a také na Rysově, kde bude 29 stání,“ doplnil Petr Kratochvíl.

Rada dnes také odsouhlasila navýšení finančních prostředků z fondu pro už dříve podpořené projekty parkovacího domu, který nově vzniká na Šumavské, a parkoviště na Řezáčově v Komíně. Nyní je ještě nutné, aby s podporou uvedených projektů souhlasili také brněnští zastupitelé.

Fond mobility umožňuje použít peníze získané zejména z poplatků za oprávnění v rezidentním parkování především pro rozvoj dopravní infrastruktury v Brně. Slouží pro podporu udržitelné mobility, dále pro uskutečňování kampaní pro zvyšování bezpečnosti účastníků silničního provozu (Evropský týden mobility, soutěž Bezpečně Brnem a Bezpečně Brnem junior). Prostředky jsou také využívány k výstavbě parkovišť, parkovacích domů apod.

Kontakt pro média

Anna Dudková

pracovnice vztahů k veřejnosti, Tiskové středisko MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.