Přeskočit na obsah

Peníze na památkovou obnovu získají i „nepamátky“. Město tak chce majitele motivovat k zachování jejich hodnoty

20. května 2021
K více než 3,6 milionu korun, které radní minulý týden přiřkli na úpravy tří památek spravovaných městskými částmi nebo příspěvkovými organizacemi města, přibylo tento týden dalších téměř 6 milionů korun určených na obdobný účel. Tentokrát jsou ale určeny nejen na památky, ale i na ty nemovitosti, které kvůli administrativní chybě vzniklé ještě za minulého režimu o status památky přišly.

„Dotace v celkové výši 5,734 milionu korun se týká více než dvaceti objektů, mezi nimiž jsou třeba bytové domy, školy nebo církevní objekty. U většiny z nich budou peníze využity na obnovu vnějšího vzhledu budov, tedy především na opravy fasád a také na výměnu oken,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

„Jelikož v Brně kvůli administrativní chybě z 80. let přišlo 1 400 hodnotných historických objektů o památkovou ochranu, rozhodli jsme se letos změnit zažitý postup a peníze, běžně určené výhradně na práce na památkách, rozdělit i mezi žadatele z řad majitelů těch objektů, které v lednu na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu status památky pozbyly. Chceme je finanční podporou motivovat, aby v opravách historicky hodnotných fasád pokračovali, a pomohli tak zachovat nezaměnitelný historický charakter města Brna,“ vysvětlil náměstek pro oblast kultury Tomáš Koláčný.

Dotace podléhají ještě schválení brněnskými zastupiteli. Ti se jimi budou zabývat příští týden.

Mgr. Radka LoukotováTiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.

V srpnu se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Lerchova a části Viniční

Brněnští radní dnes vydali nařízení, kterým se mění vymezení ulic, v nichž platí rezidentní parkování. Díky tomu budou modré zóny fungovat od 14. srpna 2023 v oblasti 1-17 Lerchova a v části 5-07 Viniční. V obou nově přidaných částech města bude platit návštěvnická zóna C s regulací ve všední dny mezi 17. a 6. hodinou. Rezidenti a abonenti se řídí stejnými pravidly jako všude jinde.