Přeskočit na obsah

Peníze na památkovou obnovu získají i „nepamátky“. Město tak chce majitele motivovat k zachování jejich hodnoty

20. května 2021

K více než 3,6 milionu korun, které radní minulý týden přiřkli na úpravy tří památek spravovaných městskými částmi nebo příspěvkovými organizacemi města, přibylo tento týden dalších téměř 6 milionů korun určených na obdobný účel. Tentokrát jsou ale určeny nejen na památky, ale i na ty nemovitosti, které kvůli administrativní chybě vzniklé ještě za minulého režimu o status památky přišly.

„Dotace v celkové výši 5,734 milionu korun se týká více než dvaceti objektů, mezi nimiž jsou třeba bytové domy, školy nebo církevní objekty. U většiny z nich budou peníze využity na obnovu vnějšího vzhledu budov, tedy především na opravy fasád a také na výměnu oken,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

„Jelikož v Brně kvůli administrativní chybě z 80. let přišlo 1 400 hodnotných historických objektů o památkovou ochranu, rozhodli jsme se letos změnit zažitý postup a peníze, běžně určené výhradně na práce na památkách, rozdělit i mezi žadatele z řad majitelů těch objektů, které v lednu na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu status památky pozbyly. Chceme je finanční podporou motivovat, aby v opravách historicky hodnotných fasád pokračovali, a pomohli tak zachovat nezaměnitelný historický charakter města Brna,“ vysvětlil náměstek pro oblast kultury Tomáš Koláčný.

Dotace podléhají ještě schválení brněnskými zastupiteli. Ti se jimi budou zabývat příští týden.

Mgr. Radka LoukotováTiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.