Peníze do zdravotnictví nebo sportu. Zastupitelé podpořili i MotoGP nebo cyklobus

  • 09. dubna 2019
  • 3 minuty čtení
(fpo) - Zastupitelé na dnešním jednání schválili dotace pro programy orientované na podporu rodiny, aktivního stárnutí, neformálních pečovatelů nebo doplňkových služeb. Další peníze pak dostanou i organizátoři velkých sportovních akcí. Na programu byla i podpora Spolku pro GP Brno ČR, který pořádá Grand Prix silničních motocyklů v Brně.

Největší sportovní událost v České republice závody MotoGP se letos uskuteční v první srpnový víkend. Zastupitelé schválili poskytnutí 15 milionů korun pořadatelskému spolku, jehož členy jsou statutární město Brno, Jihomoravský kraj, TIC Brno a Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava. Spolek pořádá Grand Prix České republiky v Brně od roku 2016. Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili podporu letošního ročníku závodu v minulém týdnu, a to ve výši 25 milionů korun.

Více než 6 milionů korun putuje projektům v oblasti zdraví. Více než 2,5 milionu korun poslouží na projekty v oblasti podpory rodiny. 57 projektů získá dotaci na různé činnosti. Jedná se například o pomoc organizátorům Festivalu těhotenství a rodiny. Podpora míří i Sdružení pěstounských rodin pro jejich sociálně-vzdělávací aktivity pro rodiny, které se starají o děti v náhradní rodinné péči, nebo do organizace sdružující rodiny onkologicky léčených dětí ONKA.

Jednou z oblastí, kterou město systematicky podporuje, je i aktivní stárnutí. Téměř 2 miliony korun si rozdělí 44 projektů. K nejzastoupenějším aktivitám patří vzdělávací (např. Akademie třetího věku), pobytové (např. Filiánek – tematické pobyty pro seniory a seniory s vnoučaty), poradenské (Společně – sociálně-právní poradna v Brně), ale také třeba sportovní (Večernice – pravidelné cvičení jógy pro seniorky).

Peníze obdrží i 11 žadatelů o dotaci v oblasti neformálních pečovatelů. Peníze například využije Diakonie ČCE na vydávání novin a správu portálu Pečuj doma, dva příspěvky pomohou SPMP ČR, pobočnému spolku Brno, zrealizovat ozdravný a rehabilitační pobyt mentálně postižených osob s doprovodem rodičů atd.

 V letošním roce se mohou Brňané těšit na velké sportovní události jako jsou například ME v závodech horských kol, MČR mužů a žen v atletice na dráze nebo na Evropské hry handicapované mládeže. Nejen na jejich pořádání dnes zastupitelé schválili dotace ve výši 10 milionů korun.

Jarní počasí láká na výlety i cyklisty. Ti, kteří vyrazí po stezce z Brna do Vídně mohou využít speciální cyklobus. Na jeho zajištění a vypravení město uvolnilo 100 tisíc korun. Autobus vyjíždí během sezony vždy ráno v osm hodin z Brna (nasednout se dá i v Židlochovicích) obvykle do příhraniční oblasti na moravské i na rakouské straně. Výjimečně dojede autobus až do Vídně. Zpět vyjíždí v 17 hodin a využijí jej ti cyklisté, kteří nejedou do Brna zpět na kole. Zájemci si vždy musí rezervovat místo na webu cyklostezky Brno - Vídeň.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít