Přeskočit na obsah

Peníze do zdravotnictví nebo sportu. Zastupitelé podpořili i MotoGP nebo cyklobus

09. dubna 2019 3 minuty čtení
(fpo) - Zastupitelé na dnešním jednání schválili dotace pro programy orientované na podporu rodiny, aktivního stárnutí, neformálních pečovatelů nebo doplňkových služeb. Další peníze pak dostanou i organizátoři velkých sportovních akcí. Na programu byla i podpora Spolku pro GP Brno ČR, který pořádá Grand Prix silničních motocyklů v Brně.

Největší sportovní událost v České republice závody MotoGP se letos uskuteční v první srpnový víkend. Zastupitelé schválili poskytnutí 15 milionů korun pořadatelskému spolku, jehož členy jsou statutární město Brno, Jihomoravský kraj, TIC Brno a Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava. Spolek pořádá Grand Prix České republiky v Brně od roku 2016. Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili podporu letošního ročníku závodu v minulém týdnu, a to ve výši 25 milionů korun.

Více než 6 milionů korun putuje projektům v oblasti zdraví. Více než 2,5 milionu korun poslouží na projekty v oblasti podpory rodiny. 57 projektů získá dotaci na různé činnosti. Jedná se například o pomoc organizátorům Festivalu těhotenství a rodiny. Podpora míří i Sdružení pěstounských rodin pro jejich sociálně-vzdělávací aktivity pro rodiny, které se starají o děti v náhradní rodinné péči, nebo do organizace sdružující rodiny onkologicky léčených dětí ONKA.

Jednou z oblastí, kterou město systematicky podporuje, je i aktivní stárnutí. Téměř 2 miliony korun si rozdělí 44 projektů. K nejzastoupenějším aktivitám patří vzdělávací (např. Akademie třetího věku), pobytové (např. Filiánek – tematické pobyty pro seniory a seniory s vnoučaty), poradenské (Společně – sociálně-právní poradna v Brně), ale také třeba sportovní (Večernice – pravidelné cvičení jógy pro seniorky).

Peníze obdrží i 11 žadatelů o dotaci v oblasti neformálních pečovatelů. Peníze například využije Diakonie ČCE na vydávání novin a správu portálu Pečuj doma, dva příspěvky pomohou SPMP ČR, pobočnému spolku Brno, zrealizovat ozdravný a rehabilitační pobyt mentálně postižených osob s doprovodem rodičů atd.

 V letošním roce se mohou Brňané těšit na velké sportovní události jako jsou například ME v závodech horských kol, MČR mužů a žen v atletice na dráze nebo na Evropské hry handicapované mládeže. Nejen na jejich pořádání dnes zastupitelé schválili dotace ve výši 10 milionů korun.

Jarní počasí láká na výlety i cyklisty. Ti, kteří vyrazí po stezce z Brna do Vídně mohou využít speciální cyklobus. Na jeho zajištění a vypravení město uvolnilo 100 tisíc korun. Autobus vyjíždí během sezony vždy ráno v osm hodin z Brna (nasednout se dá i v Židlochovicích) obvykle do příhraniční oblasti na moravské i na rakouské straně. Výjimečně dojede autobus až do Vídně. Zpět vyjíždí v 17 hodin a využijí jej ti cyklisté, kteří nejedou do Brna zpět na kole. Zájemci si vždy musí rezervovat místo na webu cyklostezky Brno - Vídeň.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.