Přeskočit na obsah

Patnáctý květen patří záchranné službě

15. května 2018 3 minuty čtení
(mad, aktualizováno) – 15. květen symbolicky připomíná obětavé nasazení pracovníků linky 155, jejichž denní rutinou je zachraňovat životy. Operátoři na středisku i pracovníci v terénu pracují pod neustálým stresem, svá rozhodnutí musí činit okamžitě a v případě jejich selhání umírají lidé. I na to se snaží upozornit Den linky 155, který se koná dnes na Malinovského náměstí v Brně.

Česká záchranná služba je k dispozici každou vteřinu v roce. V rámci mezinárodního srovnání má vynikající úroveň i proto, že kromě samotných terénních pracovníků jsou také její operátoři vyškolení záchranáři. V některé z 307 základen po celé republice zazvoní telefon každých 15 vteřin a každých 30 vteřin z jedné z nich vyjede auto, aby pomohlo člověku ohroženému na životě či zdraví. Den linky 155 připomíná úsilí zaměstnanců této služby.

„Jsme tady z obchodní školy na Jánské,“ říká sympatická, teenagery obklopená blondýna, ze které se vyklube paní učitelka Šedová. „Je to tu pěkné, děcka něco uvidí. Byla tu například prezentace kardiopulmonální resuscitace i prezentace první pomoci obecně,“ vyjmenovává. „Je to úplně perfektní akce. Děti se nenásilnou formou naučí první pomoci a vědí, jak zavolat záchranku, protože to tu mají zážitkem. Já osobně záchranku – to musím zaklepat – nikdy nevolala,“ říká další návštěvnice Zuzana Dočkalová.

„Jsem velice příjemně překvapená účastí,“ konstatuje Michaela Bothová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. „Akce běží tři minuty, ale návštěvníci chodili už předtím, lidé se o nás zajímají. Ukazujeme tu třeba, jaké jsou příznaky cévní mozkové příhody, ve stanu máme plyšáky, které děti mohou obvazovat a vyzkoušet si tak první pomoc. Říkáme jim o čísle 155 a vysvětlujeme, že si můžou přivolat pomoc. Nejvíc návštěvníky zajímají základní kroky první pomoci, což nám běží i ve stanu ve filmu,“ dodává Bothová. 

V rámci akce předvádí záchranáři svou činnost, vozy i technické vybavení. Přijela i zelená tramvaj s červeným srdcem propagující kampaň AED, jejímž cílem je prezentace automatických externích defibrilátorů, přístrojů určených k laické resuscitaci. Představuje se zde také aplikace Záchranka a Nadační fond Kryštůfek. V rámci dneška jsou veřejnosti otevřené některé z jihomoravských výjezdových základen, například Bohunice, Ponava, Černovice či Ivančice. Na akci byla také slavnostně předána medaile lodnímu kapitánovi Ondřeji Skypalovi, který v dubnu zachránil život umírajícímu muži. 

„V budoucnu se chystáme vybudovat v Kamenici nové vzdělávací středisko,“ přibližuje Michaela Bothová plány záchranné služby. „Z toho máme velkou radost, vzdělání je důležité a naše péče bude tím pádem o to kvalifikovanější. Jinak žádné novinky nechystáme, protože máme moderní auta, i naše operační středisko je nové a krásné,“ usmívá se Bothová.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.