Patnáctý květen patří záchranné službě - Tiskový servis

Patnáctý květen patří záchranné službě

  • 15. května 2018
  • 3 minuty čtení

(mad, aktualizováno) – 15. květen symbolicky připomíná obětavé nasazení pracovníků linky 155, jejichž denní rutinou je zachraňovat životy. Operátoři na středisku i pracovníci v terénu pracují pod neustálým stresem, svá rozhodnutí musí činit okamžitě a v případě jejich selhání umírají lidé. I na to se snaží upozornit Den linky 155, který se koná dnes na Malinovského náměstí v Brně.

Česká záchranná služba je k dispozici každou vteřinu v roce. V rámci mezinárodního srovnání má vynikající úroveň i proto, že kromě samotných terénních pracovníků jsou také její operátoři vyškolení záchranáři. V některé z 307 základen po celé republice zazvoní telefon každých 15 vteřin a každých 30 vteřin z jedné z nich vyjede auto, aby pomohlo člověku ohroženému na životě či zdraví. Den linky 155 připomíná úsilí zaměstnanců této služby.

„Jsme tady z obchodní školy na Jánské,“ říká sympatická, teenagery obklopená blondýna, ze které se vyklube paní učitelka Šedová. „Je to tu pěkné, děcka něco uvidí. Byla tu například prezentace kardiopulmonální resuscitace i prezentace první pomoci obecně,“ vyjmenovává. „Je to úplně perfektní akce. Děti se nenásilnou formou naučí první pomoci a vědí, jak zavolat záchranku, protože to tu mají zážitkem. Já osobně záchranku – to musím zaklepat – nikdy nevolala,“ říká další návštěvnice Zuzana Dočkalová.

„Jsem velice příjemně překvapená účastí,“ konstatuje Michaela Bothová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. „Akce běží tři minuty, ale návštěvníci chodili už předtím, lidé se o nás zajímají. Ukazujeme tu třeba, jaké jsou příznaky cévní mozkové příhody, ve stanu máme plyšáky, které děti mohou obvazovat a vyzkoušet si tak první pomoc. Říkáme jim o čísle 155 a vysvětlujeme, že si můžou přivolat pomoc. Nejvíc návštěvníky zajímají základní kroky první pomoci, což nám běží i ve stanu ve filmu,“ dodává Bothová. 

V rámci akce předvádí záchranáři svou činnost, vozy i technické vybavení. Přijela i zelená tramvaj s červeným srdcem propagující kampaň AED, jejímž cílem je prezentace automatických externích defibrilátorů, přístrojů určených k laické resuscitaci. Představuje se zde také aplikace Záchranka a Nadační fond Kryštůfek. V rámci dneška jsou veřejnosti otevřené některé z jihomoravských výjezdových základen, například Bohunice, Ponava, Černovice či Ivančice. Na akci byla také slavnostně předána medaile lodnímu kapitánovi Ondřeji Skypalovi, který v dubnu zachránil život umírajícímu muži. 

„V budoucnu se chystáme vybudovat v Kamenici nové vzdělávací středisko,“ přibližuje Michaela Bothová plány záchranné služby. „Z toho máme velkou radost, vzdělání je důležité a naše péče bude tím pádem o to kvalifikovanější. Jinak žádné novinky nechystáme, protože máme moderní auta, i naše operační středisko je nové a krásné,“ usmívá se Bothová.

Další články z rubriky