Přeskočit na obsah

Patnáctý květen patří záchranné službě

15. května 2018 3 minuty čtení
(mad, aktualizováno) – 15. květen symbolicky připomíná obětavé nasazení pracovníků linky 155, jejichž denní rutinou je zachraňovat životy. Operátoři na středisku i pracovníci v terénu pracují pod neustálým stresem, svá rozhodnutí musí činit okamžitě a v případě jejich selhání umírají lidé. I na to se snaží upozornit Den linky 155, který se koná dnes na Malinovského náměstí v Brně.

Česká záchranná služba je k dispozici každou vteřinu v roce. V rámci mezinárodního srovnání má vynikající úroveň i proto, že kromě samotných terénních pracovníků jsou také její operátoři vyškolení záchranáři. V některé z 307 základen po celé republice zazvoní telefon každých 15 vteřin a každých 30 vteřin z jedné z nich vyjede auto, aby pomohlo člověku ohroženému na životě či zdraví. Den linky 155 připomíná úsilí zaměstnanců této služby.

„Jsme tady z obchodní školy na Jánské,“ říká sympatická, teenagery obklopená blondýna, ze které se vyklube paní učitelka Šedová. „Je to tu pěkné, děcka něco uvidí. Byla tu například prezentace kardiopulmonální resuscitace i prezentace první pomoci obecně,“ vyjmenovává. „Je to úplně perfektní akce. Děti se nenásilnou formou naučí první pomoci a vědí, jak zavolat záchranku, protože to tu mají zážitkem. Já osobně záchranku – to musím zaklepat – nikdy nevolala,“ říká další návštěvnice Zuzana Dočkalová.

„Jsem velice příjemně překvapená účastí,“ konstatuje Michaela Bothová, tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. „Akce běží tři minuty, ale návštěvníci chodili už předtím, lidé se o nás zajímají. Ukazujeme tu třeba, jaké jsou příznaky cévní mozkové příhody, ve stanu máme plyšáky, které děti mohou obvazovat a vyzkoušet si tak první pomoc. Říkáme jim o čísle 155 a vysvětlujeme, že si můžou přivolat pomoc. Nejvíc návštěvníky zajímají základní kroky první pomoci, což nám běží i ve stanu ve filmu,“ dodává Bothová. 

V rámci akce předvádí záchranáři svou činnost, vozy i technické vybavení. Přijela i zelená tramvaj s červeným srdcem propagující kampaň AED, jejímž cílem je prezentace automatických externích defibrilátorů, přístrojů určených k laické resuscitaci. Představuje se zde také aplikace Záchranka a Nadační fond Kryštůfek. V rámci dneška jsou veřejnosti otevřené některé z jihomoravských výjezdových základen, například Bohunice, Ponava, Černovice či Ivančice. Na akci byla také slavnostně předána medaile lodnímu kapitánovi Ondřeji Skypalovi, který v dubnu zachránil život umírajícímu muži. 

„V budoucnu se chystáme vybudovat v Kamenici nové vzdělávací středisko,“ přibližuje Michaela Bothová plány záchranné služby. „Z toho máme velkou radost, vzdělání je důležité a naše péče bude tím pádem o to kvalifikovanější. Jinak žádné novinky nechystáme, protože máme moderní auta, i naše operační středisko je nové a krásné,“ usmívá se Bothová.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.